Bruce Lee II: Ανεπίσημο, αλλά καθόλα πιστό sequel στον 8bito θρύλο

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
card_bruce2b.png


Bruce Lee II

The sequel to the classic microcomputer game Bruce Lee ©1984.

The evil Tao-Bao has kiddnaped Bruce Lee's sister and taken her ito the deep of this palace. There, a group of recruited fighters awaits the arrival of the Dragon to destroy him...

A platform-action game where you get control of Bruce Lee, as the classic game you'll have to fight your way through diferent chambers to the final battle against Tao-Bao.

The game recreates the visual aspects from the Commodore 64 and Amstrad CPC microcomputers.

Bruce Lee II : aνεπισημο αλλα πιστο στο 8bitο "προγονο" του ,Bruce Lee ,τοσο οσο αφορα το gameplay αλλα και οπτικοακουστικα .

Μας ερχεται απο τον Bruno Marcos (Cavenaut,Arcade Game Studio ,Star Wars: The Battle of Yavin,Star Wars: The Battle of Endor,Maximus Action Carnage ,Hummingbird,Dominize ,etc

- ο -απαραιτητος <<κακος>> Tao-Bao εχει απαγαγει την αδελφη του Bruce Lee και την εχει φυλακισμενη στο αχανες παλατι του .

-o κακος Tao-Bao (ειναι εμπνευσμενος απο το Big Trouble in Little China )

Προβολή συνημμένου 82654

-το παιχνιδι θα εχει 28 chambers

-Θα δωσει το παρων/θα κανει guest κι ο Green Yamo

Προβολή συνημμένου 82655

, ενω πολυ ξυλο θα φανε (και παλι) ενας λευκος ξανθομπαμπουρας με γενεια και ενας σεβενφοοτερ αφροαμερικανος .

Προβολή συνημμένου 82656

Προβολή συνημμένου 82657

- θα υπαρξει τοσο C64 looking version oπως και CPC looking Version ,με διαφορετικες επιλογες στις αποχρωσεις /παλεττες των χρωματων.

Αν ολα πανε κατ ευχην το σαββατοκυριακο θα γινει το release απο τον Bruno Marcos .

Official page >>> http://www.bruneras.com/games_bruce2.php

-UPDATE - To παινιδι εχει ανεβει για Download στην επισημη σελιδα του .. - UPDATE




Y.Γ το Bruce Lee ηταν 99% το πρωτο game που επαιξα σε Commodore 64 ,στο C64 ενος ξαδελφου μου πολυ πριν παρω τον δικο μου ....

Προβολή συνημμένου 82872
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να κανω μια χαζη ερωτηση, αλλα εχει περασει κανεις παρακατω απο εδω; Γιατι εγω αποτυγχανω παταγωδως...

Image1.jpg
 


Btw τσεκαροντας για καμια νεα updated/fix εκδοση απο το twitter του δημιουργου,τι βλεπω ???

το πρωτο playthrough - spoiler alert - απο πατριωτακι και retromaniax (αν και ψιλοανενεργο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για την γνωστοποίηση. Πραγματικά άξιο sequel αν και δυσκολούτσικο (ή εγώ γέρασα)... Παίζεται και με joystick αλλά δεν έχει punch-kick, τουλάχιστον στον μοχλό με 4 κουμπιά που έχω. Μου φέρνει αναμνήσεις επειδή το Bruce Lee ήταν το πρώτο παιχνίδι που τερμάτισα στον Spectrum.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα κυκλοφορία !! :thumbup:

Θα κατεβασθεί άμεσα, και θα παιχθεί σύντομα (ελπίζω). Πολύ θετική και η εμφάνιση του Πράσινου Γιάμο (έστω και ως guest), καθώς και του "ψηλού μαύρου" και του "ξανθομπάμπουρα" (εικάζω ότι πρόκειται για tribute σε "αντιπάλους" του Lee, όπως π.χ. ο Chuck Norris και ο Kareem Abdul Jabbar).
 
A-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-η δουλεια το layout Commodore η Amstrad ολα τα ευρω.


Μπραβο στα παιδια,μπορω να σκεφτω αλλα 30 παιχνιδια για sequels αν χρειαστουν ποτε βοηθεια.
 
Aardvark είπε:
A-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-η δουλεια το layout Commodore η Amstrad ολα τα ευρω.
Ελαφρως off topic ,αλλα μια και το ανακινησε το θεμα ο Aardvark




Στον commodor-ακο "ψηνεται" το Tiger Claw, ενα paftorm-fighting game με σαφεις (Bruce Lee)αναφορες/καταβολες,

(Δημιουργοι του ο Matthias Bock/ Lazycow (βλεπε PowerGlove /RGCD13) code και o Saul Cross/ Saulc12 (Rocket Smasher /RGCD13) graphics )

uwqI0uN.png

3ahJD56.gif

.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα