BSNES Emulator

sequent_c

RetroN00b
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που ποστάρω εδώ αλλά δεν βρήκα subforum για emulators πέραν του γνωστού meme (sorry mame)

Το λοιπόν κατέβασα το εν λόγο emulator για να θυμηθώ και να παίξω εννοείται το παλιό αγαπημένο μου super ghouls and ghosts όμως η ανάλυση είναι υπερβολικά μικρή βρε παιδιά . Πρέπει να το τρέχει στα 200p κάπου εκεί . Το βάζω full screen και pixelιάζει άσχημα.

Γνωρίζει κανείς τι παίζει?

:thanx2:
 
To bsnes θα ελεγα οτι μαλλον "simulator" παρα emulator ειναι.

Καλυτερη επιλογη θα ηταν το Znes.

Τωρα αν θελεις το bsnes παση θυσεια,απλα πηγαινε Settings->Video Mode->Scale * 2

Προσφατα συγχωνευσαμε το Emulation και το Retro Gaming Κουβεντα,στο χωρο του δευτερου αλλα οσο περναει ο καιρος θεωρω οτι ηταν μια κακη αποφαση και συντομα τα emulators θα ξανα-μετακομισουν σε ενα νεο section Emulators (στη θεση του MAME)
 
Wally είπε:
To bsnes θα ελεγα οτι μαλλον "simulator" παρα emulator ειναι.Καλυτερη επιλογη θα ηταν το Znes.

Τωρα αν θελεις το bsnes παση θυσεια,απλα πηγαινε Settings->Video Mode->Scale * 2

Προσφατα συγχωνευσαμε το Emulation και το Retro Gaming Κουβεντα,στο χωρο του δευτερου αλλα οσο περναει ο καιρος θεωρω οτι ηταν μια κακη αποφαση και συντομα τα emulators θα ξανα-μετακομισουν σε ενα νεο section Emulators (στη θεση του MAME)
Το znes δεν υπάρχει για mac από ότι βλέπω. Και η ρύθμιση που αναφέρεις επίσης. :wait2:

:cry:
 
Παπαλα

Εξηγει τους λογους στο blogpost με το τιτλο Depression
 
Και πάλι όμως χρειάζεται κάποιο update αυτός ο emulator? Από ότι ξέρω (και από όσο το έχω χρησιμοποιήσει) παίζει όλα τα παιχνίδια χωρίς bugs. Πέρα δηλαδή από πρόσθετα options και εφέ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναπτυχθεί και άλλο ο συγκεκριμένος.
 
Ενταξει δεν θα τα βαψουμε και μαυρα ουτε θα με λειψει εμενα προσωπικα.Μπορει να εχω δυο PC τουμπανα για να τον τρεχω οπως γουσταρω αλλα σχεδον ποτε δεν τον χρησιμοποιω μια χαρα την κανω την δουλεια μου με τους SNES9X και SNESGT χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
 
Το λοιπόν κατέβασα το εν λόγο emulator για να θυμηθώ και να παίξω εννοείται το παλιό αγαπημένο μου super ghouls and ghosts όμως η ανάλυση είναι υπερβολικά μικρή βρε παιδιά . Πρέπει να το τρέχει στα 200p κάπου εκεί . Το βάζω full screen και pixelιάζει άσχημα.
Γνωρίζει κανείς τι παίζει?
Δοκίμασε να κατεβάσεις τον SNES9X, γιατί έχει ρυθμίσεις φίλτρων που βοηθούν στο pixelιασμα. Για τον Mac θα το βρεις εδώ. (Μαζί με κάποιους άλλους emulators).

σχεδον ποτε δεν τον χρησιμοποιω μια χαρα την κανω την δουλεια μου με τους SNES9X και SNESGT χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον ειδικό της Nintendo, για τον SNES9X. (Τον άλλο δεν τον έχω δοκιμάσει). (BTW nice hat!!!! :p :p).
 
Captain καλα εκανες και απαντησες αλλα χλωμο να δει την απαντηση σου ο τυπος που ανοιξε το θεμα γιατι 6 χρονια εχει να πατησει το ποδι του εδω μεσα οπως βλεπω :p :p:p

Οσο για το καπελο μερες που ειναι ειπα να στολιστω λιγο :p :p:p

Παντως και ο snesgt ειναι παρα πολυ καλος emulator και αφου γκρινιαζε για το πιξελιασμα ο φιλος η λυση ειναι παρα πολυ απλη γιατι δεν εχει και τιποτα τρελες η πολλες ρυθμισεις ο εν λογο emulator.Η λυση ειναι να βαλει την επιλογη ''no filter'' απο της ρυθμισεις video και τελειωσε το θεμα.Θα μπορει μετα να παιζει τα αγαπημενα του παιχνιδια κανονικα χωρις πιξελιασμα και σαν να ειχε επιλογη για Bilinear filtering.
 
Captain καλα εκανες και απαντησες αλλα χλωμο να δει την απαντηση σου ο τυπος που ανοιξε το θεμα γιατι 6 χρονια εχει να πατησει το ποδι του εδω μεσα οπως βλεπωΟσο για το καπελο μερες που ειναι ειπα να στολιστω λιγο
Καλά, τώρα είδα την ημερομηνία!!!! :points: :points: Αν και ποτέ δεν ξέρεις, το αφήνω για τις επόμενες gaming γενεές!!!! :supergrin: :supergrin:
 
Βασίλη ο SnesGT σου παίζει χωρίς πρόβλημα στα Windows 7 64bit? Η μήπως έχεις κάποιο άλλο λειτουργικό? Εμένα μου κάνει κόλπα στα windows 7 64bit. Και είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ άλλους emulators παρόλο που ο GT είναι ο αγαπημένος μου :(
 
Imgema είπε:
Βασίλη ο SnesGT σου παίζει χωρίς πρόβλημα στα Windows 7 64bit? Η μήπως έχεις κάποιο άλλο λειτουργικό? Εμένα μου κάνει κόλπα στα windows 7 64bit. Και είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ άλλους emulators παρόλο που ο GT είναι ο αγαπημένος μου :(
Οπως εχω αναφερει και στο θεμα που ειχα ανοιξει για το SnesGT , δεν κανει bilinear filtering στα Win7 λογω του directdraw...

Του Βασιλη πως του παιζει κανονικα δεν το καταλαβαινω! Μπορει να εχει εξωγηινο λειτουργικο χαχαχα :p
 
Ajax87 είπε:
Οπως εχω αναφερει και στο θεμα που ειχα ανοιξει για το SnesGT , δεν κανει bilinear filtering στα Win7 λογω του directdraw... Του Βασιλη πως του παιζει κανονικα δεν το καταλαβαινω! Μπορει να εχει εξωγηινο λειτουργικο χαχαχα :p
Ναι, το θυμάμαι το θέμα σου. Εμένα όμως μου βγάζει πιο πολλά προβλήματα από το να μην έχει απλά το φίλτρο. Πχ, σταματάει να ανταποκρίνεται όταν το κλείνω, αργεί να ανοίξει, κολλάει όταν το βάζω full screen κλπ.

Πάντως τώρα που έχω δυνατή CPU δεν με νοιάζει και τόσο, βάζω BSNES μέσω Retroarch και έχω και accuracy αλλά και τα ωραία φίλτρα και options που προσφαίρει το Retroarch. Αλλά με τον Pentium 4 σε Windows XP που είχα για μία δεκαετία, το SNESGT ήταν απλά ότι καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιαννη και στα 3 PC που εχω σπιτι και στο laptop που ολα φορανε Windows 7 ultimate 64bit το μονο που εχω κανει ειναι να εχω την επιλογη ''No filter'' και μετα ''switch screen mode'' απο το display για να ειναι fullscreen και τελος και ειναι κανονικα το παιχνιδι σαν να ειναι με bilinear filtering.
 
Διαβασα χθες τα νεα οπου ο byuu εγκαταλειπει στην σκηνη και δεν ξερω τι να πω.. ελπιζω να του πανε ολα καλα του ανθρωπου και να ξανασχοληθει οποτε θελει και μπορει ο ιδιος.

Ως τοτε, δεν μπορω να ξεχασω την τεραστια προσφορα και επιροη του στη σκηνη. Οι ποσες χιλιαδες ωρες που αφιερωσε μεσα σε εκατομμυριες γραμμες κωδικα, και τα εκατονταδες χιλιαδες δολαρια οπου επενδυσε στην αγορα και μελετη ολων των παιχνιδιων για snes, καθως και devkits/debuggers δεν παραβλεποντε.
 
Εδω και εβδομαδες παρακολουθουσα το θριλερ με τα carts που δανεισε καποιος Γερμανος συλλεκτης στον byuu στελνωντας του τα ταχυδρομικως για το SNES preservation project και αυτα χαθηκαν!

Ο byuu επαθε σοκ διοτι και χαθηκε μια ολοκληρη συλλογη σπανιων carts και επρεπε να βρει πενταψηφιο αριθμο δολλαριων για να αποζημιωσει τον συλλεκτη.

Εγινε μια ανευ προηγουμενου κινητοποιηση σε NeoGAF, Reddit κτλ. Aνοιξαν donations ωστε να μπορεσει ο byuu να αποπληρωσει, αλλοι βαζαν γνωστους στην USPS να ψαχνουν το δεμα κτλ

Χτες επιτελους και ευτυχως το θριλερ εληξε

Mου εκανε εντυπωση πως ολος ο διαδικτυακος σαλος εβαλε την USPS να ψαχνει και να στελνει δημοσιες συγνωμες.
 
Πίσω
Μπλουζα