Burial ground:Night of the terror (1981)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Metalcandyman
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.334
Αντιδράσεις
5.977
Η συγκεκριμενη ταινια αν και οχι τοσο γνωστη ειναι μια απο της καλητερες ταινιες με ζομπι που εχω δει και την προτινω σε ολους τους φαν του συγκεκριμενου ειδους.Εχει κυκλοφορηση με διαφορα ονοματα οπως ''Zombies 3'' και η σκηνοθεσια ειναι του Andrea Bianchi που εχει κανει εξαιρετικη δουλεια.

Ο καθηγητης Ayres εξερευνη ενα αρχαιο ιερο μερος για να βρει καποιο μυστικο που υπαρχει εκει οταν ανοιγη μια κρυπτη ελευθερωνεται μια καταρα και αναστενονται τα ζομπι που σκοτωνουν τον καθηγητη.Ο καθηγητης στο σπιτι του εχει καλεσει 3 ζευγαρια για να γιορτασουν μαζι την ανακαλυψη του αλλα τα πραγματα θα αλαξουν μετα τον θανατο του καθηγητη και τα ζομπι αρχιζουν να περικυκλωνουν το σπιτι και τα 3 ζευγαρια ερχονται αντιμετωπα με ορδες απο ζομπι.

Υπαρχουν δωσεις χιουμορ στην ταινια που δενουν ευχαριστα στο ολο συνολο οι ερμηνειες ειναι πολυ καλες και η μεταγλωτιση στα αγγλικα ειναι πετυχημενη μπορω να πω.Ολη η αισθηση της ταινιας ειναι πολυ σκοτεινη ακομα και σε στιγμες που η σκηνες ειναι εξω στο ηλιο πραγμα που ταιριαζει απολυτα με το υφος της ταινιας.Ειναι αρκετα Gore ταινια τα εφε ειναι πολυ καλα οπως και το make up και γενικα ο σχεδιασμος και η ενδυμασια των ζομπι.Ευτυχως εδω δεν υπαρχουν οι ηλιθιοι χαρακτηρες αλλων ταινιων ζομπι που σκοτωνονται στο λεπτο αλλα υπαρχουν πιο εξυπνοι χαρακτηρες και γενικα το σεναριο ειναι πολυ καλο.Φυσικα δεν ειναι ολοι οι χαρακτηρες ετσι αλλα αυτη ειναι και η ουσια.

Η ταινια ειναι παρα πολυ καλη αξιζει την προσοχη ολων και για μενα ειναι απο της πολυ αγαπημενες μου.

 
Πολύ βίαιη ταινία ( μου έμεινε το "δρεπάνιασμα" της άτυχης υπηρέτριας και η μαστεκτομή). Ενδιαφέρουσα και η ηλεκτρονική μουσική, που ακούγεται στην μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας. Για το παιδί 45χρονο, τι να πω; Μόνο σε ιταλική τρόμου, θα βλέπαμε κάτι τέτοιο... :D
 
RIO είπε:
Πολύ βίαιη ταινία ( μου έμεινε το "δρεπάνιασμα" της άτυχης υπηρέτριας και η μαστεκτομή). Ενδιαφέρουσα και η ηλεκτρονική μουσική, που ακούγεται στην μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας. Για το παιδί 45χρονο, τι να πω; Μόνο σε ιταλική τρόμου, θα βλέπαμε κάτι τέτοιο... :D
Τα ειπες ολα σε δυο σειρες φιλε Rio.Πραγματικα εκπληκτικη ταινια και την θυμηθηκα γιατι την εβγαλα να την ξαναδω.
 
Μεγάλη ταινία !

Όταν την είχα δει πρώτη φορά, το είχα κατα-ευχαριστηθεί.

Πολύ διασκεδαστική, αν και αυτό το "παλιόπαιδο" με έκανε και "σκιάχτηκα" λίγο.

Τουλάχιστον όταν ξεκίνησε τις δαγκωματιές στη "μαμά" Mariangela Giordano, έπεσε πολύ γέλιο.

Αν θυμάμαι καλά, έχει και μια θεική σκηνή, όπου ζόμπι περικυκλώνουν τη μάνα (Giordano) και το "παιδί" της ,

και ο πιτσιρικάς παραπονιέται (με μοναδικό ύφος) "mommy, they smell of death" !

Επίσης γέλασα με τις σκηνές που τα ζόμπι σκάγανε μύτη εξοπλισμένα με τσουγκράνες, τσάπες κλπ (τιμημένη αγροτιά κλ).

Μου θύμισε πολιτική συγκέντρωση συγκεκριμένου κόμματος.
 
Πίσω
Μπλουζα