California Games

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
California Games (1987)

attachment.php






Για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι πολλά πράγματα σχετικά με το πως έπεσε στα χέρια μου αυτό το παιχνίδι. Σίγουρα πάντως από κάποιο φίλο με τον οποίο κάναμε συχνά ανταλλαγές παιχνιδιών.

Ένα ακόμη στοιχείο το οποίο θυμάμαι είναι ότι το California Games της Epyx έπιανε μία δισκέτα ή μία και δισκέτα και μία πλευρά (δεν είμαι σίγουρος). Σίγουρος όμως είμαι για το ότι το παιχνίδι ήταν μεγάλο και είχε τους λόγους του.

Συνήθως τα μεγάλα σε μέγεθος παιχνίδια παρουσίαζαν ιδιαίτερα εντυπωσιακά γραφικά και ήχο αλλά το game play δεν ακολουθούσε πάντα.

Για να θυμηθούμε τι γινόταν με τα παιχνίδια της Καλιφόρνιας.

attachment.php






All the leaves are brown… and the sky is grey?

Φορτώνοντας το παιχνίδι η εισαγωγική οθόνη του παιχνιδιού μας καλωσορίζει ζητώντας μας να επιλέξουμε όνομα και την ομάδα με την οποία θα διαγωνιστούμε στα αγωνίσματα. Υπάρχει η δυνατότητα συμμετοχής μέχρι 8 παικτών.

Μεταξύ των ομάδων συγκαταλέγονται οι Ocean Pacific (θυμάστε την συγκεκριμένη μάρκα ρούχων ;) , Costa Del Mar, Casio και άλλες…

Στη συνέχεια έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε:

• Να διαγωνιστούμε σε όλα τα αθλήματα.

• Να διαγωνιστούμε σε ορισμένα αθλήματα.

• Να διαγωνιστούμε σε ένα άθλημα.

• Να προπονηθούμε σε ένα άθλημα.

• Να δούμε τα high scores.

• Να δούμε τους αρχικούς τίτλους του παιχνιδιού.

attachment.php


Η επιλογή της ομάδας με την οποία θα διαγωνιστούμε.





Τα αθλήματα του California Games λοιπόν είναι τα εξής:


Half Pipe


Στο συγκεκριμένο αγώνισμα θα αποδείξουμε τις ακροβατικές μας ικανότητές μας στο skateboard σε μια πίστα που θυμίζει… κομμένο στη μέση σωλήνα.

Εφορμώντας αρχικά από την κορυφή θα πρέπει να αποκτήσουμε την κατάλληλη ταχύτητα ώστε να πραγματοποιήσουμε ακροβατικές κινήσεις στο άλλο άκρο της κάθετης ράμπας χωρίς να μηδενιστεί η ταχύτητά μας, προσπαθώντας παράλληλα να διατηρούμαστε καθʼ όλη τη διάρκεια όρθιοι (θυμίζει λίγο το Skate or Die).

Για κάθε ενέργειά μας και ανάλογα με το πόσο ψηλό είναι το άλμα που πραγματοποιούμε κερδίζουμε τους ανάλογους πόντους (μέχρι 999).

attachment.php
Το σώζω ή πέφτω;





Foot bag

Σε αυτό το αγώνισμα θα δοκιμάσουμε την τεχνική μας με το μπαλάκι. Περίπου δηλαδή ό,τι κάναμε πιτσιρικάδες (και όχι μόνο :) ), με την μπάλα όπου χτυπώντας την με σουτάκια όσες περισσότερες φορές μπορούμε προσπαθούμε να την κρατήσουμε στον αέρα προτού αυτή πέσει στο έδαφος (προσέξτε μόνο το γλάρο από επάνω σας καθώς πετάει).

Πλήθος κινήσεων εδώ όπως ανάποδα σουτάκια με τακουνάκι, πλασεδάκια με το αντίθετο πόδι και κεφαλιές με ονομασίες όπως half axle, horseshoes κλπ, συνθέτουν ένα από τα καλύτερα αγωνίσματα του παιχνιδιού. Δοκιμάστε το οπωσδήποτε.

Surfing

Άλλο ένα αγώνισμα με φανατικό κοινό στις παραλίες με τα θεόρατα κύματα της Αμερικής (Το συγκεκριμένο μάλιστα πάντα κολλούσε πριν καν αρχίσει στον Commodore μου).

Προσπαθούμε να δαμάσουμε τα κύματα και ταυτόχρονα να εντυπωσιάσουμε τους κριτές αποκτώντας την μέγιστη ταχύτητα με το surf μας κινώντας το joystick προς τις κατάλληλες κατευθύνσεις. Προσοχή στο κύμα που μας ακολουθεί και στην απόσταση που τηρούμε από αυτό, καθώς ορισμένες περίτεχνες ενέργειες χρειάζονται αρκετό χώρο.

attachment.php


Έχετε ξαναδεί καλύτερο στυλ;





Skating

Χμ… Roller Skating για την ακρίβεια και ως συνήθως ο χαρακτήρας μας πρέπει να είναι γένους θηλυκού (κοκκινομάλλα παρακαλώ), η οποία σε ένα παραλιακό δρόμο θα προσπαθήσει να εντυπωσιάσει τους περαστικούς κι εμάς με φιγούρες αποφεύγοντας τα εμπόδια και τις κακοτεχνίες των πεζοδρομίων της California (υπάρχουν τέτοιες κι εκεί ;)

Το Joystick σε θέσεις διαγώνια πάνω και κάτω λοιπόν για να αποκτήσουμε ταχύτητα, το fire για να κάνουμε άλματα και… φύγαμε.

BMX

Τα αγαπημένο μου. Μπορούσα να παίζω ώρες και μέρες το συγκεκριμένο αγώνισμα. Πρόκειται για off road race με ποδήλατα, εδώ όμως αντίπαλός μας είναι μόνο ο χρόνος και τα διάφορα εμπόδια που εμφανίζονται στην πίστα. Θα πρέπει να πραγματοποιούμε ακροβατικά καθώς τρέχουμε στο ανάγλυφο της πίστας υπερπηδώντας εμπόδια ώστε να μαζεύουμε όσους περισσότερους πόντους μπορούμε.

attachment.php
Radical!





Flying Disk

Το γνωστό μας αγώνισμα της παραλίας εδώ μεταξύ 2 κοριτσιών η μία εκ των οποίων αναλαμβάνει την εκτόξευση του δίσκου δίνοντάς του την κατάλληλη ταχύτητα και γωνία και η δεύτερη να τον πιάσει προτού πέσει στο έδαφος τοποθετώντας τον εαυτό της στη σωστή θέση.

Ίσως αποτελεί το ευκολότερο αγώνισμα καθώς αν συνηθίσετε την κίνηση του κέρσορα που ορίζει τη γωνία και την ταχύτητα η δεύτερη παίκτρια μπορεί εύκολα να πιάσει το δίσκο. Είναι αρκετά διασκεδαστικό πάντως :)

attachment.php
Κανείς δεν ανέφερε πως εδώ γύρω υπάρχουν και αρκούδες.





Συνολικά το California Games αποτελεί ένα πολύ ευχάριστο sport-game (ίσως μάλιστα ένα από τα καλύτερα της κατηγορίας του), με ενδιαφέροντα και ιδιαίτερα απαιτητικά αγωνίσματα που καθηλώνουν για πολλές ώρες τον gamer.

Τα χρώματα είναι έντονα και ζωντανά δημιουργώντας μια ευχάριστη ατμόσφαιρα, τα γραφικά όμορφα, ενώ το μουσικό θέμα σε κάθε αγώνισμα προσφέρει τη δική του πινελιά στο αισθητικό αποτέλεσμα.

Τέλος, η δυνατότητα για συμμετοχή πολλών παικτών μαζί ανεβάζει το gameplay σίγουρα στα κορυφαία του είδους των sport-games.

California Dreamin'

on such a winter's day.
 
Δεν το είχα για το C64 μου. Εκεί έπαιζα συνεχώς Summer Games 1&2. Το είδα ορισμένα χρόνια αργότερα σε Atari Lynx. Το είχε ένας φίλος και ήταν ιδιαίτερα εθιστικό εκεί. Το ίδιο φαντάζομαι θα ήταν και στο παλιό καλό C64.
 
To review εξαιρετικό, όπως πάντα! Περιεκτικό και σαφές! :)

Το παιχνίδι? Χμ!... Δε με ενθουσίασε, αν και να πω του στραβού το δίκιο, τώρα πρόσφατα έτυχε και το είδα / έπαιξα...

Ε, λίγο και το skateboard που με βασάνισε αρκετά!... Δε μου τράβηξε το ενδιαφέρον.

Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία, μπας και με την πρώτη ματιά το αδίκησα! :)
 
Ευχαριστώ παιδιά.

Να σας ρωτήσω. Το εξώφυλλο κάτω από τον τίτλο California Games (1987), φαίνεται; (είναι σε .jpg)

Αν το μετατρέψω σε .png και το αναρτήσω στο forum βγαίνει μικρό σε διαστάσεις.
 
Alucard είπε:
Ευχαριστώ παιδιά.
Να σας ρωτήσω. Το εξώφυλλο κάτω από τον τίτλο California Games (1987), φαίνεται; (είναι σε .jpg)

Αν το μετατρέψω σε .png και το αναρτήσω στο forum βγαίνει μικρό σε διαστάσεις.
Προσωπικά το βλέπω μια χαρά! :) Γενικά είναι λίγο δύσκολο να έχεις θέμα συμβατότητας εδώ με τα JPGέγκια, εκτός αν έχεις κανένα περίεργο file name! :)

Τα png, όντως, δεν τα χειρίζεται καλά... Κι εγώ όταν χρησιμοποιώ screenshots που από default με βγαίνουν σε png, αναγκάζομαι να τα κάνω jpg! :(
 
To έπαιζα με μανία και πάντα με την ομάδα της Casio. Είχα προτίμηση στα αγωνίσματα του footbag (προσπαθούσα να χτυπήσω και τον γλάρο που περνούσε από πάνω μου :p ) και του BMX.

Ωραία παρουσίαση, όπως πάντα, Alucard.
 
Aλλο ένα ωραίο review απο τον Alucard. :thumbup:

Πολύ καλό παιχνιδάκι απο τον "μαίτρ" του είδους, την Epyx. Το είχα παίξει, αλλά όχι τόσο όσο κάποια άλλα της σειράς "xxx Games" (Summer, Winter, World, κ.α.)

Mεταξύ των οκτάμπιτων home micros, η έκδοση σε CBM είναι (όπως αναμενόταν) εκείνη που ξεχωρίζει ως η καλύτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
To έπαιζα με μανία και πάντα με την ομάδα της Casio. Είχα προτίμηση στα αγωνίσματα του footbag (προσπαθούσα να χτυπήσω και τον γλάρο που περνούσε από πάνω μου :p ) και του BMX..

Αν κάποιος μάλιστα χτυπήσει το γλάρο κερδίζει περισσότερους πόντους στο συγκεκριμένο αγώνισμα :)

billy είπε:
Πολύ καλό παιχνιδάκι απο τον "μαίτρ" του είδους, την Epyx. Το είχα παίξει, αλλά όχι τόσο όσο κάποια άλλα της σειράς "xxx Games" (Summer, Winter, World, κ.α.)

Χμ.. αυτό το "xxx Games" μου θύμισε το "Sex Games" :) αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν πρέπον να κάνω review σʼ αυτό το κατά τα άλλα κλασσικό (μάλλον) παιχνίδι :)
 
Xαχαχα !!

Ισως θα έπρεπε να βάλω τέσσερα "x" για να ονομάσω αυτού του είδους τα παιχνίδια της Epyx...
 
Άλλο ένα στολίδι για το C64 Reviews section! :thumbup:

Το παιχνίδι το γνωρίζω μόνο από παρουσιάσεις... Δεν ήμουν ιδιαίτερα fan των αθλητικών παιχνιδιών, εκτός από Kick Off 2 και Sensible Soccer.
 
Πίσω
Μπλουζα