Cannibal Ferox (1981)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.327
Αντιδράσεις
5.935
Mια ομαδα ανθρωπολογων πηγαινει ενα ταξιδι στην ζουγκλα στην κολομβια για να μελετησει κατι ιθαγενοις κανιβαλους που ζουν εκει.Εκει ομως θα πεσουν πανω σε μια συμορια απο εμπορους ναρκωτικων που εχουν για σκλαβους τους ιθαγενοις ωστε να καλιεργουν τα φυτα για την κοκαινη.Καποια στιγμη ομως οι ιθαγενοις επαναστατουν και περνουν την εκδικηση τους απο τους εμπορους ναρκωτικων αλλα και απο τους ανθρωπολωγους που για κακη τους τυχη βρεθηκαν εκει.

Τι να προτωπει κανεις γιαυτο το αριστουργημα.και μονο που απαγορευτηκε σε 31 χωρες λεει πολλα.Απαισιες ερμηνειες που ξετρελενουν τον λατρη αυτων των ταινιων,υποτυπωδες σεναριο(δεν ειναι και το ωσα περνει ο ανεμος εξαλου :D )πολυ αιμα και φανταστικες Gore σκηνες.Κωψιμο γεννητικων οργανων,κρεμασμα απο το στηθος με τσιγκελια ειναι μονο μερικες απο της gore σκηνες αυτου του διαμαντιου της εβδομης τεχνης.Μην το χασει κανεις.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φεστιβάλ σαδιστικής βίας. Μιλάμε ο John Morghen, ο κακός της υπόθεσης, δεν έχει ίχνος τσίπας πάνω του. Πετάει και κάτι χαζές καμακίστικες ατάκες όταν την πέφτει στην Zora Kerova. O αθεόφοβος ο Lenzi μέχρι και την τελετή μύησης από το A Man Called Horse κλέβει
 
iggylebowski είπε:
Φεστιβάλ σαδιστικής βίας. Μιλάμε ο John Morghen, ο κακός της υπόθεσης, δεν έχει ίχνος τσίπας πάνω του. Πετάει και κάτι χαζές καμακίστικες ατάκες όταν την πέφτει στην Zora Kerova. O αθεόφοβος ο Lenzi μέχρι και την τελετή μύησης από το A Man Called Horse κλέβει
χαχαχαχα ωραιος φιλε :D Φαινεσαι μεγαλος γνωστης οπως βλεπω απο τα θεματα με της ταινιες που ανοιγης μπραβο σου.Εγω δεν εχω τετοιες γνωσεις αλλα τεοιες υπερπαραγωγες εχω δει εκατονταδες μην πω χιλιαδες που λεει ο λογος και της γουσταρω τρελα :D
 
Τις λατρεύω τις b-movies. Eιδικά αυτές από την δεκαετία του '70 μέχρι τα μέσα του '80. Η πλάκα με τις ταινίες με κανίβαλους είναι ότι ξεκίνησα να τις βλέπω για να τεστάρω τις αντοχές μου και το στομάχι μου και έφτασα να με αφήνουν αδιάφορο. Πάντως είναι διασκεδαστικές, δεν μπορώ να πω
 
Σκληρή ταινία, αλλά δεν φτάνει το πρωτότυπο Cannibal Holocaust...
 
Η αγαπημένη μου "καννιβαλο-ταινία" (μετά το Mountain of the cannibal god).

"Χειρότερη" σκηνή, εκεί που οι (προφανώς "αυθεντικοί") ιθαγενείς, καταβροχθίζουν (αληθινά, ζωντανά, τεράστια - σε μέγεθος τουλούμπας) λευκά σκουλήκια !
 
Απο τις καλυτερες με καννιβαλους!!

Μου εκανε εντυπωση ομως ο ρολος του Robert Kerman περιμενα να ερθει και αυτος σε συγκρουση με τους ιθαγενεις αλλα το μονο που εκανε ηταν να καθεται στην ησυχη (λεμε τωρα) πολη του....!!

Tυχερος παντως ο Lenzi μονο ο Deodato τραβηξε ζορια!!
 
Ε και ο Μιχαλακης το παρατραβηξε!Αλλα κι εδω δεν παμε πισω!Ο Φουλτσι ειχε μανια με το βγαλσημο ματιων και ο Λεντσι σχεδον παντα πετσοκοβε στηθια.Εγω εχω απορια πως ο τυπος που του κοπηκαν τα ''εργαλεια'' την εβγαλε μεχρι το τελος της ταινιας;Η πεθανε;Δεν θυμαμαι αλλα οπως και ναχει ειναι ''καπως''.Η σκηνη οπου οι ιθαγενεις τρωνε τις σκουλικαντερες ειναι οντως for the value!
 
Εμένα μου θύμησε το Cannibal Holocaust πολύ..

Έκλεψαν σχεδόν τα πάντα, ειδικά την βασικη/αρχικη υποθεση κι ότι κάποιοι από τους πρωταγωνιστές (ο ξανθός βασικά) ήταν κακός και του άξιζαν αυτά που επαθε... Κατά τ'αλλα η ταινία δεν ήταν τόσο σε στιλ ντοκιμαντέρ και καλά που ήθελε να περάσει ότι ήταν το Cannibal Holocaust, η κάμερα δεν κουνούσε δηλαδή, τα πλάνα ήταν πιο καθαρά και γενικά λίγο πιο προσεγμένα και σκηνοθετημένη, σαν νορμάλ έργο..

Να πω όμως και μια λεπτομερεια: την ψιλοειδα σε fast forward, δεν άντεχα να χάσω άλλες 2 περίπου ώρες από το βράδυ μου, χαχα!

Καλύτερες στιγμές της ταινίας -1 μόνο βασικα-: το κόψιμο του κρανίου και το φάγωμα μυαλού (όχι ότι είχε) του ξανθου βλάκα στο τελος..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα