Carnival of Souls (1962)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.574
Αντιδράσεις
71.345
Ένα παλιό ασπρόμαυρο διαμάντι τρόμου, που παρά τα χρόνια του βάζει άνετα κάτω, πολλές σύγχρονες εφετζίδικες παραγωγές. Μια νεαρή κοπέλα, προσπαθεί να ξεπεράσει το σοκ από ένα τροχαίο ατύχημα, στο οποίο χάθηκαν οι δυο φίλες της και η ίδια μόλις που γλύτωσε. καθώς, μετακομίζει σε μια μικρή πόλη για να βρει δουλειά, διαπιστώνει πως παρακολουθείται συνεχώς, από κάποιες άγνωστες εφιαλτικές φιγούρες... μαθήματα σκηνοθεσίας από τον Herk Ηarvey με εικόνες που πολλές φορές θυμίζουν σουρεαλιστικούς πίνακες. Ο σκηνοθέτης George Romero έχει δηλώσει, πως η ταινία αυτή τον έκανε να εμπνευστεί την νύχτα των ζωντανων νεκρών. Συνιστάται η θέαση της το βράδυ, για μια αξέχαστη κινηματογραφική εμπειριά...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύγε που άνοιξες θρεντ για αυτή την υπερ-καλτ και πολύ ψαγμένη ταινία.

Όντως ο "κακός" Herk Harvey, θυμίζει αληθινό στοιχείο, με την ερμηνεία του.

Υ.Γ. : Δεν είναι ιεροσυλία, που κάνουν remake τέτοιες ταινίες ;
 
Αριστουργηματική ταινία!! Γίνεται καινούργιο remake της ταινίας; Εγώ ξέρω αυτό που κυκλοφορεί και στην Ελλάδα με τίτλο "Ο Ναός Του Τρόμου" ("Carnival Of Souls") ('98 ) που την κυρίως παραγωγή έχει κάνει ο Wes Craven. Δεν την έχω δει ακόμη αλλά στο imdb δεν έχει καλή βαθμολογία και μάλιστα από 1.192 ψήφους, μέχρι στιγμής! Παίζει να είναι πατάτα. Ίσως αν το σκηνοθετούσε ο Craven να ήταν καλύτερο! ;)

Υ.Σ. Σύμφωνα με το imdb πάλι, ο Ελληνικός τίτλος που αποδόθηκε στην ταινία του '62 τηλεοπτικά, είναι "Το Σημάδι Της Αμαρτίας"! Δεν το ήξερα! Ε ρε γλέντια πάλι με τις μεταφράσεις... Σημειώνεται στην λίστα μου πάραυτα.

Υ.Σ.2 Αλήθεια..κυκλοφορεί Ελλάδα σε DVD; Εγώ το είχα πάρει ως δώρο απ'το περιοδικό "Cine Fan - Classic Horror" (μια ειδική έκδοση του περιοδικού "Cine Fan" (R.I.P.))) πριν μερικά χρόνια και μάλιστα το έδιναν με την ταινία "Η Νύχτα Των Ζωντανών Νεκρών" ("Night Of The Living Dead") ('68 ), αλλά την 1η βερσιόν! Όχι την uncut!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο διαμάντι. Την είχα βρει πριν απο 1 & 1/2 χρόνο, χρονικό διάστημα που με είχε πιάσει μανία με τις καλτ ταινίες τρόμου. Απίστευτη σκηνοθεσία. Απο τις ταινίες που η σκηνοθεσία και μόνο σε κάνουν να νιώθεις τρόμο και ανησυχία. Πρέπει να κάνουμε ένα συγκεντρωτικό αφιέρωμα σε αυτές τις ταινίες του 60. Είναι πραγματικά διαμάντια.
 
Πώς δεν είχα σχολιάσει ακόμα αυτήν την ταινία; Αριστούργημα, από τις αγαπημένες μου ταινίες τρόμου με απίστευτα ανατριχιαστική ατμόσφαιρα. Άλλο ένα παράδειγμα του ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα μεγάλο budget για να δημιουργήσεις κάτι εξαιρετικό. Ειδικά η σκηνή με το εκκλησιαστικό όργανο, και οι σκηνές με το εγκαταλελειμμένο λουνα παρκ, μου έχουν μείνει αξέχαστες.
 
perlastar είπε:
Πώς δεν είχα σχολιάσει ακόμα αυτήν την ταινία; Αριστούργημα, από τις αγαπημένες μου ταινίες τρόμου με απίστευτα ανατριχιαστική ατμόσφαιρα. Άλλο ένα παράδειγμα του ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα μεγάλο budget για να δημιουργήσεις κάτι εξαιρετικό. Ειδικά η σκηνή με το εκκλησιαστικό όργανο, και οι σκηνές με το εγκαταλελειμμένο λουνα παρκ, μου έχουν μείνει αξέχαστες.
Όπως και το φινάλε...
 
Ίσως η πιο τρομακτική αμερικανική ταινία όλων των εποχών. Στοιχειωμένη ταινία...

Κάνει updating στο βουβό γερμανικό εξπρεσιονισμό της δεκατίας του 1920 (Kaligari, Nosferatu κλπ), προσαρμόζοντάς τον στα δεδομένα του σύγχρονου ομιλούντος κινηματογράφου.

Ας ΜΗΝ αναφέρουμε ποιες μεταγενέστερες ταινίες αντέγραψαν ξεδιάντροπα το φινάλε, γιατί θα είναι σαν να το προδίδουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι Lord Vek δεν έχει, προχώρα άφοβα, αυτή η ταινία είναι καθαρά ψυχολογικός τρόμος, που για μένα είναι χίλιες φορές πιο αποτελεσματικός από το gore, γι'αυτό και τη λατρεύω.
 
Αριστουργηματική ταινία!! Γίνεται καινούργιο remake της ταινίας; Εγώ ξέρω αυτό που κυκλοφορεί και στην Ελλάδα με τίτλο "Ο Ναός Του Τρόμου" ("Carnival Of Souls") ('98 ) που την κυρίως παραγωγή έχει κάνει ο Wes Craven. Δεν την έχω δει ακόμη αλλά στο imdb δεν έχει καλή βαθμολογία και μάλιστα από 1.192 ψήφους, μέχρι στιγμής! Παίζει να είναι πατάτα. Ίσως αν το σκηνοθετούσε ο Craven να ήταν καλύτερο! ;)

Υ.Σ. Σύμφωνα με το imdb πάλι, ο Ελληνικός τίτλος που αποδόθηκε στην ταινία του '62 τηλεοπτικά, είναι "Το Σημάδι Της Αμαρτίας"! Δεν το ήξερα! Ε ρε γλέντια πάλι με τις μεταφράσεις... Σημειώνεται στην λίστα μου πάραυτα.

Υ.Σ.2 Αλήθεια..κυκλοφορεί Ελλάδα σε DVD; Εγώ το είχα πάρει ως δώρο απ'το περιοδικό "Cine Fan - Classic Horror" (μια ειδική έκδοση του περιοδικού "Cine Fan" (R.I.P.))) πριν μερικά χρόνια και μάλιστα το έδιναν με την ταινία "Η Νύχτα Των Ζωντανών Νεκρών" ("Night Of The Living Dead") ('68 ), αλλά την 1η βερσιόν! Όχι την uncut!
Δεν ήξερα για το remake του '98. Πάντως είχα δει μία ταινία που με προϊδέαζε με την ίδια περίπου εξέλιξη και κατάληξη με το "Carnival of souls" 1962, το "Ανάμεσα στους ζωντανούς" (Soul Survivors 2001). Και πίστευα ότι αυτό ήταν remake του 1962 (λανθασμένα).
Το dvd που αναφέρεις,το είχα αγοράσει και εγώ από το περιοδικό. Και μάλιστα, οι δύο ταινίες ήταν στο ίδιο dvd μαζί.Δεν ήταν σε δύο διαφορετικά.
 
Πίσω
Μπλουζα