Cartoon All-Stars to the Rescue (1990)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.727
Το 1990 τα McDonalds (μαλλον δεν ειχαν ερθει στην Ελλαδα τοτε) χρηματοδοτησαν αυτη την "εορταστική" ταινία κινουμένων σχεδίων. Απο όσο ξέρω και θυμάμαι, δεν προβλήθηκε ποτέ στην Ελλάδα

Η ταινία βασικα είναι ενα κοινωνικο μήνυμα κατά των ναρκωτικών. Ο Μάικλ έχει πέσει στα "ελαφρά" και η μικρή του αδελφή Κόρυ, ζητάει βοήθεια απο τα καρτούν που ήρθαν στη ζωή και να δείξουν στον Μάικλ τους κινδύνους των ναρκωτικών.

Οκ ολα καλα θα πειτε, είναι κάτι απο συνηθισμένο εως χαζό :) το ενδιαφερον ομως είναι οτι λόγω του κοινωφελούς σκοπού της ταινίας, οι "άδειες" των franchise ήταν ελεύθερες για χρήση, με αποτέλεσμα να έχουμε μια πλειάδα αγαπημένων χαρακτήρων απο άσχετες μεταξύ τους σειρές, για πρώτη και μοναδική φορά να επικοινωνούν και να συνεργάζονται!

Στην ταινια παίζουν Στρουμφάκια, ο Γουίνι, ο Γκάρφιλντ, ο Μπαγκς Μπάνι με τον Ντάφυ, οι Χιούι/Λιούι/Ντιούι, τα Τσίπμανκς, ο Μικελάντζελο (ο χελωνονιντζάκης :) ), τα μωρά Μάπετ, ο Αλφ ο εξωγήινος και ο Σλάιμερ των Ghostbusters

Δεν ξερω αν το αποτελεσμα ειναι κιτς, δεν ξερω αν το θεμα ειναι "βαρυ" για μικρα παιδια, δεν ξερω αν τα crossovers τα θεωρειτε αχταρμα. Για μενα 20 χρονια μετα, ειναι ο καλυτερος φορος τιμης για εκεινους τους ηρωες εκεινης της εποχης :bow: και θα ηθελα να εβλεπα κι αλλα τετοια "εορταστικα" συνεργασίας


(ΥΓ. στο youtube μπορειτε να βρειτε αποσπασματα ολοκληρης της ταινιας)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη προσπαθια και να πω την αληθεια μου τα μηνυματα που δινει θα πρεπει να τα περασε εκεινη την εποχη και ειδικα στα νεα παιδια γιατι βλεποντας ολους τους ηρωες καρτουν μαζι ισως τους παρακινουσε να δουν ολο το παιδικο μεχρι το τελος και να παρουν τα μηνυματα που δινει!

Πολυ σπανιο υλικο rakeesh!
 
Αν κοιταξεις τα σχολια στο youtube και στο imdb, καποιοι αμερικανοι που τους βαλανε να τη δουν στο σχολειο δεν ειχαν ενθουσιαστει τοσο :) οπως και να χει εγω ειμαι υπερ των crossover γενικα :D
 
Ανεξάρτητα της πλοκής της ταινίας είναι ωραίο να βλέπεις όλους τους αγαπημενους σου ήρωες να πρωταγωνιστούν. Ευχαριστώ Rakeesh για την πληροφορία.
 
πάντως ενδιαφερουσα η πλοκή της ταινίας αυτης, πρωτότυπη για την εποχή, με πολλούς αγαπημένους χαρακτηρες κινουμενων σχεδίων.

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...DwQwh2_jQeDiow

εικόνα από διαδικτυο (www.vice.com)

image_137249.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα