Cartoons βασισμένα σε video games

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Τη δεκαετία του 90 (αλλά και του 80) στα πλαίσια των "Παιδικών του πρωινού Σαββατοκύριακου", ειχε γινει παραγωγή σειρών με αγπημένους ήρωες από τα arcades, αλλά και άλλων video games.

Στη χώρα μας έχω υπόψη μου οτι εχουν προβληθεί οι σειρές Super Mario και Sonic. Δεν είμαι σίγουρος για τις σειρές Street Fighter και Mortal Kombat.

Παμε λοιπον με βιντεάκια :)

Η σειρά του 83-84 Saturday Supercade με πρωταγωνιστές Frogger, Donkey Kong, Q*bert, Pitfall, Space Ace, Kangaroo

 
Αν η ερωτηση του θεματος ειναι για cartoons βασισμενα σε videogames που προβληθηκαν στην ελλαδα και γω αυτα πανω κατω θυμαμαι.

Αν ομως ειναι γενικοτερα για cartoons βασισμενα σε videogames η λιστα ειναι πολυ μεγαλη.

Adventures of Sonic the Hedgehog

The Adventures of Super Mario Bros. 3

Air

Arc the Lad

Bomberman B-Daman Bakugaiden

Bomberman Jetters

Canvas 2

Captain N: The Game Master

Chaos;Head

Steins;Gate

Clannad

Clannad After Story

Comic Party/Comic Party Revolution

Dai no Daibouken (based on Dragon Quest)

Darkstalkers

D.C. ~Da Capo~

Destroy All Humans! (in production)

Devil May Cry

Digimon

Donkey Kong Country

Double Dragon

Dragonʼs Lair

Dragon Warrior

Earthworm Jim

Ef: A Tale of Memories.

Fatal Fury: Legend of the Hungry Wolf

Fatal Fury 2: The New Battle

Fate/stay night

Final Fantasy: Unlimited

Fire Emblem

F-Zero: GP Legend

Gakuen Heaven

Galaxy Angel

Gamer Tonight

Gungrave

Harukanaru Toki no Naka de Hachiyō Shō

Higurashi No Naku Koro Ni

Inazuma Eleven

Instinto del asesino Spanish Cartoon Based on Killer Instinct

Kanon

Kimi ga Nozomu Eien

Kiniro no Corda

Kirby: Right Back at Ya!

Klonoa

Koisuru Tenshi Angelique

The Legend of Zelda

Legend of the Mystical Ninja

Magical Girl Lyrical Nanoha series (based on Triangle Hearts 3 Lyrical Toybox)

Medabots

Mega Man

Mega Man NT Warrior

Mega Man Star Force

Mizuiro 2003

Monster Rancher

Mortal Kombat: Defenders of the Realm

Mutant League

Parappa the Rapper

Pac-Man

Pac-Man and the Ghostly Adventures

Pokιmon

Pole Position

Power Stone

Q*bert

Rayman: The Animated Series

Rabbids Invasion

Sakura Wars

Saturday Supercade

School Days

Sentimental Journey (based on Sentimental Graffiti)

Shuffle!

Sister Princess

Sister Princess ~ RePure

Sonic the Hedgehog

Sonic Underground

Sonic X

Star Ocean EX (based on Star Ocean: The Second Story)

Street Fighter

Street Fighter II V

Suki na Mono wa Suki Dakara Shouganai

The Super Mario Bros. Super Show

Super Mario World

Taiko no Tatsujin

Tak and the Power of Juju - Game and series were developed together from the beginning.

Tales of Eternia: The Animation

Tales of Phantasia: The Animation

Tales of Symphonia: The Animation

Tales of the Abyss: The Animation

ToHeart

ToHeart Remember my Memories

To Heart 2

Tokimeki Memorial ~Only Love~

The Tower of Druaga: the Aegis of Uruk

The Tower of Druaga: The Sword of Uruk

Tsukihime, Lunar Legend

Utawarerumono

Viewtiful Joe

Virtua Fighter

Viva Piρata

Where on Earth is Carmen Sandiego?

Wild Arms

Wind -a breath of heart-

Wing Commander Academy

Xenosaga: The Animation

Ys

Yumeria

Z.O.E. Dolores,i (Zone of the Enders)

Bubsy

Battletoads

Pokemon mystery dungeon

Eκτος απο αυτα υπαρχουν και αλλα πολλα.
 
Δεν εθεσα καποια ερωτηση Μεταλ, απλα παρεθεσα ο,τι ειχα υπ'όψη μου ωστε να συμπληρωσει ο καθενας με δικες του αναμνήσεις/εντυπώσεις. Δεν ειχα σκοπο να συνθεσω μια πληρη λιστα και μπραβο που το εκανες εσυ :)

Προσωπικα εχω βρει και παρακολουθησει απο αρχη μεχρι τελους τα Space Ace, Dragon's Lair και Wing Commander Academy καθότι φαν εκείνων των παιχνιδιών. Τα δυο πρωτα ειναι του 83 και παιδικά, ενώ το τελευταίο είναι του 96 και αξιόλογο. Όσο για τα υπόλοιπα, ειναι βασισμενα σε arcadoconsolοειδή παιχνίδα που οταν ημουν μικρος με άφηναν αδιάφορο καθότι adventurάς. Μα χάθηκε να φτιάχνανε σε σειρά κανένα Monkey Island ή Space Quest? :D
 
Εγω αυτα που θυμαμαι και τα εβλεπα ηταν τα Mario Bros 3 , Mario World , Sonic και Pokemon τα πρωτα. Στα 3(στα 2 Mario και το Sonic) πρωτα η ποιοτητα δεν ηταν και τιποτα το φοβερο αλλα μου αρεσαν λογω των ηρωων των βιντεοπαιχνιδιων.

Δεν θυμαμαι καποιο αλλο αυτη τη στιγμη.


http://www.youtube.com/watch?v=Y8EFMrgPtic
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδού σχετικό thread που 'χω ανοίξει για anime βασισμένα σε video games:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19909-Anime-%E2%E1%F3%E9%F3%EC%DD%ED%E1-%F3%E5-videogames&highlight=anime+%E2%E1%F3%E9%F3%EC%DD%ED%E1

Metalcandyman, oρισμένα από τα παιχνίδια που αναφέρεις (όπως το D.C. Da Capo και το Clannad) δεν τα λες ακριβώς video games αλλά visual novels ( http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_novels ). To Klonoa πότε βγήκε σε anime ή cartoon; :precry: Moνάχα για manga ξέρω ότι έχει βγει στην Ιαπωνία και τώρα υπάρχει ένα on going web comic:

http://www.shiftylook.com/comics/klonoa Mε την ευκαιρία η λίστα δικιά σου είναι ή την έκανες copy-paste από άλλο site;
 
Η λιστα ειναι απο το wikipedia.
 
Παντως το θεμα δεν ειναι να μαζεψουμε εδω λιστα με ολα τα παιχνιδοκαρτουν (σιγουρα θα υπαρχουν ονλαιν), αλλα να πουμε και για τις προσωπικες μας εντυπώσεις ή αναμνήσεις απο αυτα :)

Το πρωτο που εμαθα ηταν το Super Mario. Παροτι δεν ημουν ποτε φαν ουτε της Νιντεντο ουτε των πλατφορμ, ουτε του Μαριο, και μονο που ειδα στο προγραμμα ονομα ενος ηρωα παιχνιδιου αυτο και μονο ηταν σημαντικο γεγονος. Επειδη πηγαινα πρωινο σχολειο προγραμματισα το βιντεο και σχολασα ολο περιεργεια και ενθουσιασμο στο σπιτι για να το δω. Φυσικα και ηταν σαχλαμαριτσα και η πορωση μου εφυγε μετα απο 2-3 επεισοδια :)

Αλλες σειρες που αναφερω στο αρχικο ποστ τις εχω ψαξει, βρει και δει, καθοτι πορωμενος με το Dragon's Lair και το Space Ace (μονο που δυστυχως τα καρτουν δεν ειχαν καμια σχεση με τον Don Bluth)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν ήμουν πιτσιρικάς μου άρεσαν αρκετά οι cartoon σειρές του Super Mario (κυρίως το Super Mario World), η cartoon σειρά του Sonic με τίτλο Adventures of Sonic the Hedgehog και η 3D animated σειρά του Donkey Kong ( http://en.wikipedia.org/wiki/Donkey_Kong_Country_%28TV_series%29 ). Ακόμα και σήμερα παίζονται σε επαναλήψεις το cartoon του Super Mario Bros 3 (δυστυχώς με κακό συγχρονισμό στις φωνές της μεταγλώτισης στα περισσότερα επεισόδια λόγω φθοράς ή δεν ξέρω εγώ τι) και το Adventures of Sonic the Hedgehog στο Smile (που ήταν πριν γνωστό ως 0-6) και τα βλέπω που και που για το χαβαλέ.

Πριν χρόνια κατέβασα για την νοσταλγία να δω όλα τα επεισόδια του Super Mario World στα αγγλικά και μ' άρεσε ακόμα. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το Super Mario Bros 3 που κατέβασα μετά το Super Mario World και μετά από κανά-δυό επεισόδια το έσβησα. Πρόσφατα μου ήρθε η επιθυμία να κατεβάσω και να δω ολόκληρο το Adventures of Sonic the Hedgehog επειδή είναι τόσο παρακμιακό και αλοπρόσαλο που βγάζει γέλιο. Και το προτιμώ από το Sonic SatAM ( http://en.wikipedia.org/wiki/Sonic_the_Hedgehog_%28TV_series%29 ) που το πήγαν προς το πιο σκοτεινό (τουλάχιστον για παιδική σειρά) και σοβαρό που δεν του πήγαινε καθόλου του Sonic. Kαλά κάνανε που δεν το φέραν ποτέ στην Ελλάδα κι ας είχε επιτυχία στο εξωτερικό (ακόμα και σήμερα έχει μεγαλό, φανατικό κοινό η σειρά, κυρίως χάρη στο comic που βγαίνει ακόμα και συνεχίζει την ιστορία). Δυστυχώς το μόνο ενεργό torrent που υπάρχει για το Adventures of Sonic the Hedgehog είναι ένα με εικόνα μέτριας ποιότητας οπότε σε κάποια φάση θ' αγοράσω τα dvd boxsets.

Άλλες cartoon σειρές βασισμένες σε video games που είχα πετύχει όταν ήμουν μικρός ή νεαρός και δεν μου άρεσαν και τόσο πολύ ήταν:

- To Megaman (ποτέ δεν ήμουν τρελός fan των παιχνιδιών και η cartoon σειρά δεν έλεγε και πολύ, ειδικά από την στιγμή που το αμερικανοποιήσανε τελείως αντί να βγάλουν μια anime σειρά που πιο πολύ ταιριάζει στο Megaman)

- Το Street Fighter II (που ήταν σαν να έβλεπα μια παρακμιακή απομίμηση του G.I.Joe με χαρακτήρες από Street Fighter και που γενικά ήταν τρελή αμερικανιά, ειδικά όταν έχουν πρωταγωνιστή τον Guile ενώ ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού είναι ο Ryu)

- To Sonic Undeground (O Sonic με δύο αδέρφια που επιτίθονται με μουσικά όργανα; Tι ηλίθια ιδέα!)

Μια cartoon σειρά που δεν είχε παιχτεί ποτέ στην Ελλάδα και είχα δει μερικά επεισόδια πριν μερικά χρόνια που κατέβασα από το internet και μου άρεσε αρκετά ήταν το Eartworm Jim. Η όλη καρτουνίστικη αίσθηση του παιχνιδιού ήταν ό,τι πρέπει για παιδική cartoon σειρά και μάλιστα κάνανε πολύ καλή δουλειά. Μάλιστα θα 'λεγα ότι είναι ίσως η καλύτερη cartoon σειρά βασισμένη σε video game.

Eπίσης μια άλλη cartoon σειρά που δεν είχε παιχτεί ποτέ στην Ελλάδα αλλά θα είχε φάση να το φέρνανε ήταν το The Legend of Zelda που ήταν απίστευτα cheezy και πλέον έχει γίνει πασίγνωστη στο internet η ατάκα του Link "Excuuuuuuuuuuuuse meeeeeeeee Princess!". Kάτι ξέρει η Nintendo που διατηρεί τον Link σιωπηλό στα παιχνίδια της πέρα από τα μουρμουρητά και τις κραυγές που βγάζει ("Ha! Hiya! Heyaaaaa!").
 
Το Super Mario Bros 3 και το Sonic τα έδειχνε μερικούς μήνες πριν κάποιο τοπικό κανάλι αν δεν απατώμαι. Ωραίο παιδικό το SMB3.
 
super mario bros και sonic δειχνει ακομα στο smile tv και για τους θεσσαλονικεις στο βεργινα ομως ειναι με διαφορετικη μεταγλωτιση απο εκεινη που θυμομαστε στο new channel και στον αντ1 που εδειχνε το sonic εκεινη την επικη μεταγλωτιση απο New channel δεν εχω καταφερει να την βρω πουθενα δυστυχως
 
Πίσω
Μπλουζα