Centronics σε EDGE

cyberknight

RetroActive
Joined
1 Mαϊ 2009
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
8
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς, αν υπάρχει τρόπος να μετατραπεί ή αντικατασταθεί η θύρα Centronics του Schneider CPC 6128 σε EDGE του Amstrad 6128. Που πάω και τα βρίσκω ε ; :p
 
Να αντικατασταθεί όχι. Με αντάπτορα ίσως, αλλά σίγουρα πρέπει να το φτιάξεις, έτοιμο αμφιβάλλω αν θα βρεις. Εάν έχεις τα σχέδια και των 2 τρόπων σύνδεσης (edge και centronics) φτιάχνεις μονος σου μετατροπέα. Αλλά δε ρώτησα, για ποιά από όλες τις θύρες ενδιαφέρεσαι; Εάν θες για όλες, τότε απλά αλλάζεις μητρική με μία Amstrad.
 
Βασικά , φίλε Rygar, έχω βρεί 3.5" drive για τον 6128 που συνδέεται και στο PC (κάτι όπως ήταν το AM-Drive) και έναν 6128. Και τα δύο έρχονται αυτές τις ημέρες. Καθότι όμως υπερβολικά ενθουσιώδης τύπος , δεν πρόσεξα εγκαίρως ότι το drive συνδέεται μόνο σε θύρα EDGE (κάτι φυσικό αφού οι περισσότεροι 6128 πλήν γερμανικών έχουν EDGE). Φυσικά (την τύχη μου μέσα) ο 6128 που βρήκα ήταν ... Schneider. Οπότε τώρα ή θα βρώ τρόπο να μετατρέψω την θύρα ή θα βρω κάποιον που θέλει Schneider και τον αλλάζει με original Amstrad.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να βρεις πώς πάνε τα πινς του centronics του 6128 και του κονεκτορα του φλοπι, και σε μια ενδιάμεση πλακέτα να κάνεις την αντιστοιχία. Αμα βρεις τα σχέδια, τα υπόλοιπα είναι μια απλη μεν, μανουροδουλειά δε.
 
Θα το παλέψω λίγο μπας και βρω - βγάλω άκρη. Αν δεν τα καταφέρω (λόγω του ότι ο χρόνος που έχω δεν είναι πολύς) , θα καταφύγω στην εύκολη λύση, δηλαδή ανταλλαγή (τώρα που θα βρω άνθρωπο να θέλει Schneider αυτό είναι άλλο θέμα :) ).
 
ΕΓΩ τον θέλω!!!! Έχω 4 από τους άλλους οπότε μπορώ να σου δώσω έναν με ανταλλαγή!!!!

Στείλε μου pm!!!!!!!

:) :) :) :) :) :)

Αν έχεις και 464 σου δίνω 2!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα