CGA to SCART σε Τοshiba Τ1000

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
471
Eδω και αρκετο καιρο βρηκα και αγορασα απο το μοναστηρακι ενα Τoshiba T1000 (4,77MHz,8OC88,512k ram) .Ο υπολογιστης δουλευε μια χαρα και το πρωτο που δοκιμασα φυσικα ηταν-τι αλλο-παιχνιδια.Δε λεω καλη η lcd (αν αναλογιστουμε και την ηλικια της),αλλα λιγο χρωματακι δεν θα εβλαπτε..Αρχικα το συνδεσα μεσω της εξοδου composite στην tv αλλα δυστυχως αυτο ειναι ασπρομαυρο :( .

Ετσι η μονη λυση ηταν η μετατροπη του RGB σε scart.

Το κυκλωμα που χρησιμοποιησα ηταν αυτο :

Προβολή συνημμένου 34886

απο αυτο το site:http://electroschematics.com/377/cga-scart-adapter/

Δυστυχως ομως παρα τις προσπαθειες μου ,το αποτελεσμα ηταν no signal στην tv..

Μετα απο ψαξιμο σκεφτηκα οτι το cga port μπορει να μην δινει τα +5volt στο pin 7-οπως μας λεει ο τυπος στο site-οποτε αποσυνδεσα το pin 7 και στην θεση του συνδεσα τα +5volt απο μια μπαταριουλα ενω στο GND συνδεσα τα -5v.Μολις ανοιξα τον υπολογιστη και εδωσα στο command prompt την εντολη 10crt ειχα επιτελους εγχρωμη εικονα στην TV μου!Βεβαια οι πανηγυρισμοι μου σταματησαν οταν διαπιστωσα οτι το πρασινο ελειπε..ευτυχως ομως εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10812-AMSTRAD-1512-CGA-to-SCART/page2 ο cauldron ειχε επισημανει το λαθος στο κυκλωμα..ετσι συνδεσα το Pin 11 αντι του pin 4 και τα αποτελεσματα μπορειτε να τα δειτε πιο κατω...

Apple panic:

Προβολή συνημμένου 34887

Galaxian:

Προβολή συνημμένου 34888

Jbird:

Προβολή συνημμένου 34889

To Kυκλωματακι συνδεδεμενο στο laptop(θελει λιγο καλλωπισμο βεβαια!):

Προβολή συνημμένου 34896

Πολλα thanks στον cauldron για την βοηθεια του στα πμ που του εστειλα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομα καλυτερα θα ηταν αν επερνες ρευμα απο το τροφοδοτικο, αντι απο μπαταριες.
 
Μπραβο και για την επιτυχια αλλα και για την αληλεγγυη μεταξυ των μελων του RetroManiaX!
 
@freaktmp Ναι γινεται και αυτο,απλα ηταν το πιο ευκολο οταν το δοκιμασα αρχικα

Thanks Wally!
 
Πίσω
Μπλουζα