Colecovision + Atarimax flashcart

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Χθες παρέλαβα το flashcart για το colecovision από την Atarimax.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές!

picture.php


Το καρτ έφτασε στα χέρια μου περίπου σε μία εβδομάδα από τη στιγμή της παραγγελίας, καλά συσκευασμένο σε κουτάκι και συνοδευόταν από το cd με το λογισμικό και τους drivers καθώς και ένα usb καλώδιο για σύνδεση μετον υπολογιστή.

Η λογική του φλασαρίσματος είναι η κλασσική...δηλαδή δημιουργούμε ένα πακέτο με ρομς και το περνάμε στο καρτ μέσω usb σύνδεσης.

Το φλασάρισμα διήρκεσε περίπου 2 λεπτά για να γεμίσει το καρτ.

Χωράει 127 ρομς....δηλαδή σχεδόν όλη τη συλλογή του colevision (το πλήρες πακέτο είναι 178 roms αλλά περιλαμβάνει διπλές εκδόσεις για αρκετά παιχνίδια)

Το προτείνω ανεπιφύλακτα! :)

περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε

http://www.atarimax.com/usbcoleco/documentation/

Πάρτε και μερικές φωτογραφίες από το colecovision μου.

Του έχω εγκαταστήσει modded bios chip και video mod από το 8bitdomain.

Το οποίο και αυτό συστήνω ανεπιφύλακτα.... ;)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


:cool: :cool:
 
Να πω οτι δεν ζουλευω...θα πω ψεματα.

Καλο λιωσιμο
 
Στην αρχη ενθουσιαστικα διαβαζοντας το Αtarimax νομιζοντας οτι θα παιζει roms απο 2600,7200.

Αλλα και ετσι εντυπωσιακο ειναι..... :thumbup:
 
Wally είπε:
Να πω οτι δεν ζουλευω...θα πω ψεματα.Καλο λιωσιμο
Ε όχι μην πεις ψέματα χεχε :p

Χθές ψιλοέλιωσα το Boulder Dash...φοβερό είναι στο colecovision!!!

Τώρα μένει να πάρω ένα σετ αξιοπρεπή χειριστήρια γιατί αυτά που έχει είναι εντελώς άβολα!

Με την ευκαιρία αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο αξιόλογο παιχνίδι (εκτός από τα πολύ προφανή) ας το πει παρακαλώ :p

Aardvark είπε:
Στην αρχη ενθουσιαστικα διαβαζοντας το Αtarimax νομιζοντας οτι θα παιζει roms απο 2600,7200.Αλλα και ετσι εντυπωσιακο ειναι..... :thumbup:
Καλά αυτό θα ήταν το απόλυτο !!! αλλά δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει!!!

Ας βγει ξανά ένα καρτ που να υποστηρίζει 2600 & 7200 μαζί και θα είμαι πολύ ευτυχισμένος! :p
 
Πίσω
Μπλουζα