Colossus The Forbin Project (1970)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Στις γιορτες με ειχε πιασει μανια με τα 70s sci-fi. Σχεδον οσα ειδα, υπηρχαν και ως thread εδω μεσα. Μου εκανε εντυπωση οτι το Colossus που ειναι και sci-fi, εχει computers να παιζουν μεγαλο ρολο στο σεναριο...δεν υπηρχε.

Λοιποοοοον....Η Αμερικη λογω φοβου για ανθρωπινα λαθη/παθη, αποφασιζει να αφησει τη διοικηση του πυρηνικου της οπλοστασιου αποκλειστικα σε εναν υπολογιστη τον Colossus (δημιουργημα του δοκτωρος Φορμπιν), χωρις να υπαρχει δυνατοτητα ανθρωπινου override. O Colossus εχει ελεγχο σε ολα τα επικοινωνιακα, ενεργειακα δικτυα.

Οι Σοβιετικοι ειχαν υποκλεψει τα σχεδια και σχεδον ταυτοχρονα ανεβαζουν τον δικο τους υπολογιστη, τον Guardian.

Σε καποια φαση ο Colossus ανακαλυπτει τον Guardian και ζητα να επικοινωνησει μαζι του. Ο Φορμπιν κανει το λαθος να γινει θυμα της επιστημονικης του περιεργειας...

Αξιολογη doomsday ταινια που αν και παρουσιαζει με την οπτικη του 70 τους υπερυπολογιστες, ειναι αρκετα ρεαλιστικη. Το "old program name" θα χτυπησει καμπανακια σε οσους ασχοληθηκαν με timesharing computing...

Kαλουτσικες ερμηνειες. Παιζει και η μαμα του Webster :)

Δειτε το.

Trailer

 
Wally είπε:
Στις γιορτες με ειχε πιασει μανια με τα 70s sci-fi. Σχεδον οσα ειδα, υπηρχαν και ως thread εδω μεσα. Μου εκανε εντυπωση οτι το Colossus που ειναι και sci-fi, εχει computers να παιζουν μεγαλο ρολο στο σεναριο...δεν υπηρχε.
Αξιολογη doomsday ταινια που αν και παρουσιαζει με την οπτικη του 70 τους υπερυπολογιστες, ειναι αρκετα ρεαλιστικη. Το "old program name" θα χτυπησει καμπανακια σε οσους ασχοληθηκαν με timesharing computing...
Την έχω και εγώ. Πράγματι πολύ καλή με εντυπωσιακά εφφέ για την εποχή. Οι υπολογιστές βασίζονταν στον άλλο κινηματογραφικό κολοσό, 2001. A Space Odyssey (παρεμπιπτόντως, η πιό αγαπημένη μου Sci-Fi). Μου τη θύμισες, καιρός να την ξαναδώ...
 
Μολις το ειδα. :)

Ομορφο και τιμιο ταινιακι, που σε κρατα σε αγωνια μεχρι το τελος...:nervous:...να περιμενεις να δεις την αντιδραση του Colossus...

.....θα τα κανει ολα Γης Μαδιαμ Η' οχι; :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα