comics που υπήρχαν στο οπισθόφυλλο των τευχών του μικρού ήρωα

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
60
Σε πολλά από τα τεύχη του μικρού ήρωα υπήρχαν στα οπισθόφυλλα comics διάφορων ειδών (υπερηρωικά,επιστημονικής φαντασίας κλπ) σε συνέχειες.Τα περισσότερα πρέπει να ήταν δημιουργημένα αποκλειστικά για δημοσίευση σε οπισθόφυλλα γιατί είχαν απλο'ι'κή δομή και πρόχειρα σχεδιασμένα σκίτσα χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν είχαν το ενδιαφέρον τους.

η μόνη ιστορία για την οποία έχω πάνω από μία συνέχεια λεγόταν "οι επιδρομείς" και πρέπει να εκτεινόταν στα τεύχη 40/42 έως το 48,εγώ έχω τα τρία τελευταία τμήματα (τεύχη 46 έως 48 )

(στη παρακάτω φωτογραφία έβαλα ανάποδα τις συνέχειες,πρώτα διαβάζεται το δεξιό και μετά το αριστερό οπισθόφυλλο)

picture.php


picture.php


ποίες άλλες ιστορίες θυμάστε?
 
Παρότι είμαι σχετικά νέος, είμαι φανατικός "θαυμαστής" του Μικρού Ήρωα. Έτσι έχω πάρει κάποια τεύχη από μία έκδοση που λέγεται "Τα Συλλεκτικά". Κάνουν 5 ευρώ τα 4 τεύχη (τα οποία είναι επανεκδόσεις της πρώτης έκδοσης, της ανατύπωσης και της τρίτης έκδοσης). Έχω καμιά 20σαριά τεύχη. Θα σκανάρω τα οπισθόφυλλα όταν μπορέσω
 
Επίσης πριν μερικά κυκλοφόρησαν και κάποιες άλλες "καρτέλες" με τους τόμους του περιοδικού "Ο Μικρός Ήρως" με τίτλο σειράς "Ο Μικρός Ήρως Ξανακυκλοφορεί!"! Βέβαια αυτοί οι τόμοι πρωτοκυκλοφόρησαν το '85 και όχι το '52 που είχε βγει για πρώτη φορά η σειρά! Έχω αρκετά τεύχη απ'την επανακυκλοφορία κι εγώ αλλά δυστυχώς όχι ότι έχει κυκλοφορήσει... Απ'τα παλιά, πάλι, δεν έχω τίποτε!!
 
Φίλε Mandrake έχεις απόλυτο δίκιο. Το 2002 ξανακυκλοφόρησαν οι τόμοι του '85 μαζί με ένα παλιό τεύχος, το οποίο είχε τον ίδιο αριθμό με αυτόν του τόμου. Δηλαδή αν η συσκευασία είχε τον τόμο 3 θα είχε και το τεύχος 3 μαζί. Ο τόμος και το τεύχος έκαναν 3 ευρό.

Επειδή πιστεύω πως το κατέβασμα παλιών κόμιξ δεν είναι κάτι το παράνομο (αφού όποιος τα κατεβάζει δεν το κάνει για προσωπικό του όφελος), έχω μια αρκετά μεγάλη, πιστεύω, συλλογή κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή. Μέσα σε αυτήν υπάρχει το τεύχος 800 του Μικρού Ήρωα. Να το ανεβάσω κάπου και να σας δώσω το link ή πιστεύετε πως δεν θα έπρεπε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στους Κανονισμους του φορουμ γραφουμε αρκετα πραγματα για τη διακινηση copyrghted υλικου. Δεν εχει σχεση αν υπαρχει ή δεν υπαρχει προσωπικο οφελος ή χρηματικη απολαβη ή οτιδηποτε αλλο.

Το αν τα ανεβασεις καπου ή το γεγονος οτι τα κατεβασες απο καπου ειναι σαφεστατα προσωπικη σου επιλογη και ευθυνη - αλλα εδω στο retromaniax δεν φιλοξενουμε links ή υλικο τετοιου ειδους. Αποφευγουμε ακομα και την απλη αναφορα τετοιου ειδους ενεργειων ;)
 
Πίσω
Μπλουζα