Commodore OS Vision ,το Commodore λειτουργικο βασισμενο σε Debian/ Mint διαθεσιμο ..

Αυτό το theme μπορεί κάλεστα να είναι σε άλλο License δεν ξέρουμε σε τι θα είναι.
 
Shock είπε:
Αυτό το theme μπορεί κάλεστα να είναι σε άλλο License δεν ξέρουμε σε τι θα είναι.
Κάτσε βρε Αντώνη, να καταλάβω λίγο!

Είναι ένα πανέμορφο LINUX που τρέχει στην καρδιά του μηχανήματος... Σε τι άλλο license θα μπορούσε να είναι? :wait2:

Στην τελική κατεβάζω ένα mint & το φτιάχνω να μοιάζει με το Commodore OS!....

Έχει απόλυτο δίκιο ο Bspsus... Είναι ένα Mac αυτό το ποσό! :)
 
...γιατί...νομίζεται οτι τα mac είναι καλύτερα ;....πάντως είδα ότι το λειτουργικό το δίνουν προς εγκατάσταση.. (λογικό την στιγμή που είναι Linux)
 
D@redevil είπε:
Κάτσε βρε Αντώνη, να καταλάβω λίγο!
Είναι ένα πανέμορφο LINUX που τρέχει στην καρδιά του μηχανήματος... Σε τι άλλο license θα μπορούσε να είναι? :wait2:

Στην τελική κατεβάζω ένα mint & το φτιάχνω να μοιάζει με το Commodore OS!....

Έχει απόλυτο δίκιο ο Bspsus... Είναι ένα Mac αυτό το ποσό! :)
Αχ βρε συ Μαριάνα αφού είσαι Linuxου κατά βάση, τα ξέρεις καλύτερα από μας, τους πουλημένους όπως λένε κάποιοι-κάποιοι :)

Λοιπόν σε ένα Linux Distribution όπως το Ubuntu για παράδειγμα έχεις έναν πυρήνα ο οποίος είναι σε μια συγκριμένη έκδοση GPL αν δεν κάνω λάθος ακόμα δεν έχει πάει στην 3, διορθώστε με, και μετά έχεις ένα κάρο software που μπορεί να είναι οτιδήποτε. Δες τον apache για παράδειγμα ή τον FF, έχουν διαφορετικά Lisences.

Εμείς απλά λέμε όλο το distribution Linux αλλά στην πραγματικότητα είναι πολλά μικρά κομμάτια software από διαφορετικές πηγές και διαφορετικά Lisences.

Μπορείς να δώσεις ακόμα και ξεχωριστά (media) τo software σου όπως π.χ οι NVidia drivers και για όλα τα υπόλοιπα να έχεις sources&docs όπως ζητάνε κάποιες άδειες.
 
Shock είπε:
Αχ βρε συ Μαριάνα αφού είσαι Linuxου κατά βάση, τα ξέρεις καλύτερα από μας, τους πουλημένους όπως λένε κάποιοι-κάποιοι :)
Λοιπόν σε ένα Linux Distribution όπως το Ubuntu για παράδειγμα έχεις έναν πυρήνα ο οποίος είναι σε μια συγκριμένη έκδοση GPL αν δεν κάνω λάθος ακόμα δεν έχει πάει στην 3, διορθώστε με, και μετά έχεις ένα κάρο software που μπορεί να είναι οτιδήποτε. Δες τον apache για παράδειγμα ή τον FF, έχουν διαφορετικά Lisences.

Εμείς απλά λέμε όλο το distribution Linux αλλά στην πραγματικότητα είναι πολλά μικρά κομμάτια software από διαφορετικές πηγές και διαφορετικά Lisences.

Μπορείς να δώσεις ακόμα και ξεχωριστά (media) τo software σου όπως π.χ οι NVidia drivers και για όλα τα υπόλοιπα να έχεις sources&docs όπως ζητάνε κάποιες άδειες.
Ναι, έχεις δίκιο! Ευχαριστώ! :)

Μπερδεύτηκα με το theme που αναφέρεις και πήγε αλλού το μυαλό μου. Έχω, βέβαια, κι αυτήν την τάση να ξεχνάω πως ότι περιέχεται σε μια Linux διανομή, δεν είναι GPL!... Δεν φταίω όμως εγώ! :D Απλά είμαι πολύ... "open source"! :D

Btw, o latest stable πυρήνας είναι ο 3.2 (released χθες! :D ): http://article.gmane.org/gmane.linux.kernel/1235375

Πάντως, με τόσο αναλυτικό review, μπορώ να πάρω ένα mint / ubuntu και να το φτιάξω όπως θέλω! Μπορώ να το φτιάξω να μου λέει και "Hello Master"! :D

Όσο για το hardware, συγνώμη, αλλά είναι πολλά τα λεφτά! Αν τα είχα, θα τα έδινα ενδεχομένως, αλλά αν είναι να χρεωθώ γι' αυτό ποσό, τότε ευχαριστώ, αλλά δε θα πάρω! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα