Component Box / Switch Selector

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
Θελω να συνδεσω πολλες συσκευες με component εξοδο, σε καποιο component selector.

Το προβλημα μου ειναι, πως δεν μπορω να βρω καποιο καλο, μιας και οσα εχω δοκιμασει απο φιλους, μου βγαζουν διαφορα προβληματα.

Πχ οταν ειναι το ps2 συνδεδεμενο, να μην βγαζει ηχο το xbox, παραμορφωση στην εικονα του wii οταν υπαρχουν αλλες συσκευες πανω (και ας ειναι κλειστες) και αλλα διαφορα.

Γνωριζει καποιος μια καλη λυση, με τιμη καπου στα 30 - 50?;

Δεν με ενδιαφερει να εχει αλλες λειτουργιες (upscale, vga input κτλ) παρα μονο να εχει τουλαχιστον 3 component εισοδους, και αν ειναι δυνατον, να εχει αυτοματη επιλογη για την καθε πηγη, και να μην χρειαζεται να το αλλαζω με διακοπτη.

Εχω δοκιμασει διαφορα component selectors, με τα καλωδια component μου, τα οποια ειναι ολα high quality, αλλα και αλλα απο φιλους, και δεν μπορω να παρω το επιθυμητο αποτελεσμα.

Καθε πληροφορια καλοδεχουμενη. Ευχαριστω.
 
Εχω το ιδιο προβλημα ψαχνοντας RGB multi-scart-box με επιλογεα...

Εχω βρει 2 καλους τριπλους αλλα δεν μπορω να βρω καποιον 5πλο ή ακομα καλυτερα 8πλο ωστε να μην γεμιζω boxes!

Το 99% αυτων που κυκλοφορουν δεν ειναι fully-wired ακομα και οταν γραφουν RGB!
 
Βρηκα μια πολυ καλη λυση σε αυτο που εψαχνα.

Ποιο συγκεκριμενα, το philips Audio/video selector High Definition Automatic SWS2326W/27

880f1.jpg


Εχει 4 + 1 υποδοχες για component & svideo, λειτουργει αυτοματα η και κατα επιλογη του καθε σηματος, καθως ειναι και πολυ καλης ποιοτητας και κατασκευης.

Το μονο προβλημα ειναι πως δεν μπορω να το βρω.. Κυκλοφορει μονο στην αμερικη, και οσοι το εχουν δεν το πουλανε Ευρωπη :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Wally είπε:
Εχω το ιδιο προβλημα ψαχνοντας RGB multi-scart-box με επιλογεα...Εχω βρει 2 καλους τριπλους αλλα δεν μπορω να βρω καποιον 5πλο ή ακομα καλυτερα 8πλο ωστε να μην γεμιζω boxes!

Το 99% αυτων που κυκλοφορουν δεν ειναι fully-wired ακομα και οταν γραφουν RGB!
Αν και εξακολουθω να μην βρισκω καποια ικανοποιητικη λυση για component selector, βρηκα αυτο που ψαχνεις, και ολοι οσοι το εχουν ειναι ακρως ικανοποιημενοι. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι το AV Control Centre 2 Silver, απο την Joytech.

joytech-av-control-centre-2.jpg


Προσοχη! ειναι centre και οχι το σωστο ( :p ) center. Αν το ψαξεις ως center θα σου βγαλει μονο το αμερικανικο μοντελο οπου και εχει svideo/ethernet αντι για FULL RGB scart!

Οτι κριτικες που βρηκα λενε μονο τα καλυτερα.. Ενδεικτικα ομως, δες αυτες:

http://www.darkplanets.co.uk/audio-and-video/av-control-centre-2-silver.asp

http://www.eurogamer.net/articles/r_avcontrolcentre

Αντε τωρα να δουμε τι γινεται και με το component box!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα