Continental Circus

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71




ΠΑΙΞΤΕ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=prLKrpG06gY]YouTube Continental Circus Part 1

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=c5lfTVB0R5U&feature=related]YouTube Continental Circus Part 2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεχε... να σημειώσω ότι ο αρχικός τίτλος του παιχνιδιού ήταν Continental Circuit και σε κάποιο memo προφανώς το φαξ δεν βγήκε καλό...
 
Καλά, μιλάμε για φοβερό παίγνιον !! Πολλοί το θεωρούν το καλύτερο arcade racing παιχνίδι του amstrad, ανώτερο ίσως και απο τα WEC Le Mans & Chase HQ (όσες φορές τυχαίνει να το αναφέρουμε, όλο τα ίδια λέω :D )

Είναι απο τα παιχνίδια που 100% έχουν παίξει (και απολαύσει στο έπακρο) όλοι οι τότε πιτσιρικάδες αμστραντόβιοι !!

Σημειωτέον ότι έχει και σωστό δείκτη δυσκολίας, και με λίγη προσπάθεια, θα το τερματίσετε και αυτό.
 
To WEC Le Mans είναι ένα από τα αγαπημένα μου! Αυτό που με χάλαγε ήταν η τετραχρωμία του (θύμιζε spectrum) αλλά το gameplay ήταν φοβερό! Θα κολουθήσει σύντομα review και αυτού του παιχνιδιού!
 
Δεν είμαι σίγουρος αν το Chase HQ μπορεί να συγκριθεί άμεσα, δεδομένου ότι είχε πολλά arcade στοιχεία που του δίναν συν. Πάντως σαν πρόγραμμα το θεωρώ καλύτερο.

Το WEC (το είχα και πρωτότυπο! Γουάααααααα!) ήταν πολύ καλό πραγματικά, αλλά δεν είχε το κατιτίς των άλλων.

Να προσθέσω στη λίστα και το Buggy Boy?

Cheers

Gryzor
 
...να το προσθέσεις !! :D Ηταν και αυτό εξαιρετικό στον amstrad (αν και θυμάμαι ότι η έκδοση του commodore είχε κάτι "έξτρα" καλούδια: Ποδοσφαιρικές μπαλλες που εμφανιζόντουσαν και τις "σούταρες" με το buggy, κλπ, τα οποία δεν θυμάμαι αν τα είχα δεί στον amstrad).

Πάντως, μιά που πιάσαμε συζήτηση με τα racing, σας παραπέμπω στο τεύχος 49 του Pixel, όπου παρουσιάζονται αρκετά racing παιχνίδια στο software file.

(την άποψη περί Nigel Mansell's Grand Prix εξακολουθώ να την ασπάζομαι... :) )

Stan, περιμένω πως και πως το review του WEC Le Mans, για να τα "χώσω" λίγο στον spectrum !! :D
 
ΟΚ Billy μου! Θα το έχουμε λίαν συντόμως! Α... και στον Amstrad στο Buggy Boy σούταρες μπάλες! μόνο που έμοιαζαν σαν ντισκομπάλες! (άν θυμάμαι καλά!)
 
...thanks !! :thumbup:

Μου φαίνεται πως θα ξαναπαίξω το Buggy boy στον amstrad, για να ξεσκονίσω λίγο την μνήμη μου !! :D
 
billy είπε:
Καλά, μιλάμε για φοβερό παίγνιον !! Πολλοί το θεωρούν το καλύτερο arcade racing παιχνίδι του amstrad, ανώτερο ίσως και απο τα WEC Le Mans & Chase HQ (όσες φορές τυχαίνει να το αναφέρουμε, όλο τα ίδια λέω :D )
Είναι απο τα παιχνίδια που 100% έχουν παίξει (και απολαύσει στο έπακρο) όλοι οι τότε πιτσιρικάδες αμστραντόβιοι !!

Σημειωτέον ότι έχει και σωστό δείκτη δυσκολίας, και με λίγη προσπάθεια, θα το τερματίσετε και αυτό.
Με διαφορα το αγαημενο μου arcade racing παιχνίδι στο C64(*)(περισσοτερο και απο το Power Drift ),κι αρκετα ευκολο για καποιον επιμονο να το τερματισει.

(*)Γιαυτο το λογο , ειναι το πρωτο παιχνιδι ,που κατεβασα και επαιξα στον Raine (σε dos εννοειτε).
 
...Νemo, δεν το ήξερα ότι σου άρεσε τόσο και το Power Drift !! (είχα κάνει μόνο μία απλή ονομαστική αναφορά στα σχόλια του τεύχους 49, και απο conversions το έχω παίξει μόνο στον amstrad - όπου ήταν φοβερό κατά τη γνώμη μου).

Τι θα έλεγες να κάνεις ένα review της commodore version; :)
 
Ωωωωω Power Drift, όντως!!! Τί παιχνιδάρα κι αυτή...

Πλάκα-πλάκα, βγαίνει ότι δεν είμασταν και φτωχοί σε ραλλάκια, παρ'όλα τα προβλήματα στο scrolling...
 
Πολύ καλό παιχνιδάκι αλλά ελάχιστα το είχα παίξει, λόγω έλλειψης "πόρων" στη Χαλκίδα. Το buggy boy το είχα λιώσει όμως. Τα Chase HQ και Power Drift τα είχα παίξει στο αμιγκάκι και μονο για εκεί έχω γνώμη. Μαλλον θα απογοητευτώ από τις 6128 εκδόσεις τους...
 
Gryzor είπε:
Χεχε... να σημειώσω ότι ο αρχικός τίτλος του παιχνιδιού ήταν Continental Circuit και σε κάποιο memo προφανώς το φαξ δεν βγήκε καλό...
:animeek:

Η μόνη εξήγηση, πραγματικά!
 
αχχχχ..τι να πώ και εγώ που το έχω στο γνήσιο arcade του? :D :cool:
 
...για κάν' το μας λιανά αυτό !!

Εχεις την αυθεντική arcade καμπίνα; 8)

...αν ναι, RESPECT !!
 
billy είπε:
...για κάν' το μας λιανά αυτό !! Εχεις την αυθεντική arcade καμπίνα; 8)

...αν ναι, RESPECT !!
Mπα...μόνο την πλακέτα έχω,το κουτί ήταν αυθεντικό αλλά πέρα οποιασδήποτε επισκευής και σε τρισαθλια κατάσταση... :angry:

Φωλιά ποντικιών είχε γίνει,έτσι το πέταξα... :cry:
 
...κρίμα φίλε μου, πραγματικά λυπάμαι !! (στην αντίθετη περίπτωση είμουν έτοιμος να σου ζητήσω να βγάλεις φωτογραφίες !! :D ).

Σου εύχομαι πάντως κάποια στιγμή να καταφέρεις να αξιοποιήσεις την πλακέτα...
 
άντε και σε λίγες μέρες πιστεύω να έχω κάνει update σε όλα τα reviews μου!
 
Πίσω
Μπλουζα