Countess Dracula (1971)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.085
Η ταινία αναφέρεται στην ιστορία της κόμισσας της Ουγγαρίας του 17ου αιώνα Elizabeth Bathory, η οποία ήταν υπεύθυνη για τη δολοφονία εκατοντάδων κοριτσιών και γυναικών, και ο γνωστός θρύλος λέει ότι λουζόταν στο αίμα τους για να διατηρείται νέα και όμορφη. Εδώ τη βλέπουμε να έχει συνεργό τον Captain Dobi που είναι και εραστής της, και την πιστή της υπηρέτρια. Το αίμα των παρθένων είναι αυτό που την μεταμορφώνει κάθε φορά από κακάσχημη γριά σε μία όμορφη νεαρή. Για να έχει άλλοθι και να δικαιολογήσει και τα νιάτα της, παριστάνει ότι είναι η ίδια της η κόρη, εκμεταλλευόμενη το ότι εκείνη λείπει κι έχει χρόνια να φανεί στο κάστρο, και καθώς εμφανίζεται νέα ισχυρίζεται μπροστά στους άλλους ότι η "μητέρα της" είναι πολύ γριά και άρρωστη και γι'αυτό μένει στο δωμάτιό της και δεν φαίνεται πολύ. Η κατάσταση όμως ξεφεύγει εντελώς όταν η Elizabeth ερωτεύεται έναν νεαρό υπολοχαγό και για να είναι αρεστή σ'αυτόν διατηρώντας τα νιάτα της, θυσιάζει όλο και περισσότερες κοπέλες. Η κατάσταση γίνεται ακόμα χερότερη όταν η κόρη της αποφασίζει πραγματικά να γυρίσει πίσω στο κάστρο.

Ταινία της Hammer με την Ingrid Pitt στο ρόλο της Elizabeth. Δεν είναι καμία σπουδαία ταινία σε σύγκριση με άλλες της Hammer, και νομίζω ότι αυτό που την ανεβάζει είναι κυρίως η πολύ ωραία ερμηνεία της Pitt, η οποία υποδύεται θαυμάσια τη νέα και γερασμένη εκδοχή του εαυτού της.



Η συγκεκριμένη αφίσα της ταινίας, όπως φαίνεται δεν ήταν και πολύ πετυχημένη, κι έχει αναφερθεί και στο θέμα "Χειρότερες αφίσες ταινιών τρόμου" :)

Προβολή συνημμένου 145036
 
Συμπαθητική ταινία , όχι τόσο αιματηρή όσο θα περίμενε κάποιος ( λόγω υπόθεσης).
 
Δεν την εχω δει,αλλα με βαλατε στην μπριζα να την ψαξω....

....λογω της Δρακουλινας βεβαια! :D
 
Στην τρεχουσα σεζον του American Horror Story, ο ρολος της Lady Gaga βασιζεται σε αυτην την Κομισσα.
 
Χμμμ.... στην ταινία "Contes immoraux" του Walerian Borowczyk (1974), που είχε παιχτεί στην Ελλάδα με τον τίτλο "Τολμηρές Ιστορίες" αν θυμάμαι σωστά, την κυρία κόμησσα την έπαιζε η Παλόμα Πικάσσο που ίσως αυστηρά μιλώντας να μην είχε τα "προσόντα" της κυρίας Pitt, αλλά ως παρουσία ήταν αξέχαστη, ανατριχιαστική και σαγηνευτική ταυτόχρονα. Οι περισσότερες φωτό της που βρίσκω είναι ακατάλληλες για ένα σεμνό και ηθικό φόρουμ όπως το ΡΜ, αλλά να μία που δίνει κάποια ιδέα. Σουβλερά δόντια δεν βλέπουμε, αλλά από αίματα είχε μπόλικα. (Η ταινία είχε προκαλέσει σκάνδαλο στην εποχή της, αλλά ήταν εξαιρετική)

02d25322061dac77ac28232ea9851baf.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως εξίσου φρικιαστικό με αυτά που έκανε η Bathory και οι συνένοχοι της (ένας νάνος και μια "μάγισσα") ήταν ο τρόπος που τους τιμώρησαν τότε (μεσαίωνας γαρ). Το διάβασα σε ρετρό περιοδικό "Ιστορία" του μακαρίτη του πατέρα μου και φρίκαρα.
 
Uskoke είπε:
Πάντως εξίσου φρικιαστικό με αυτά που έκανε η Bathory και οι συνένοχοι της (ένας νάνος και μια "μάγισσα") ήταν ο τρόπος που τους τιμώρησαν τότε (μεσαίωνας γαρ). Το διάβασα σε ρετρό περιοδικό "Ιστορία" του μακαρίτη του πατέρα μου και φρίκαρα.
Νομίζω ότι ο θρύλος λέει πως την έχτισαν ζωντανή , στον τοίχο του κάστρου της. Έτσι δεν είναι;
 
Με βάση τη wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_B%C3%A1thory), η κόμισσα Μπάτορι φαίνεται ότι καταδικάστηκε σε κατ' οίκον περιορισμό μέχρι το θάνατό της, τέσσερα χρόνια αργότερα.

Η αριστοκρατική της οικογένεια είχε μεγάλη επιρροή και αυτό ενδέχεται να τη βοήθησε να αποφύγει τη θανατική καταδίκη.
 
Με βάση τη wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_B%C3%A1thory), η κόμισσα Μπάτορι έζησε σε άτυπο αλλά αυστηρό κατ' οίκον περιορισμό μέχρι το θάνατό της, τέσσερα χρόνια μετά την επ' αυτοφώρω σύλληψή της.

Η αριστοκρατική της οικογένεια είχε μεγάλη επιρροή και αυτό ενδέχεται να τη βοήθησε να αποφύγει τη θανατική καταδίκη. Για την ακρίβεια, φαίνεται ότι η ίδια δεν υποβλήθηκε καν σε δίκη. Η όποια δίκη αφορούσε μόνο τους συνεργούς της.

Η ταινία της Hammer την οποία πραγματεύεται το παρόν θέμα είναι εμπνευσμένη από την πραγματική ιστορία της κόμισσας Μπάτορι, αλλά εμπεριέχει μεγάλη δόση ποιητικής αδείας (να σημειωθεί ότι η κόμισσα της ταινίας έχει διαφορετικό όνομα).

Κατά τη γνώμη μου η ταινία δεν θα απογοητεύσει τους φίλους του κλασικού βρετανικού τρόμου της Hammer. Έχει πλούσια κοστούμια και σκηνικά, λίγα αλλά ευπρόσδεκτα εξωτερικά γυρίσματα στην όμορφη ύπαιθρο, ενδιαφέρουσα πλοκή και την Ίνγκριντ Πιτ ομορφότερη από ποτέ (αν και ανεξήγητα ντουμπλαρισμένη ως προς τη φωνή).

Θεωρώ την ταινία ανώτερη από την άλλη ταινία της Hammer εκείνης της εποχής στην οποία η Πιτ είχε πρωταγωνιστικό ρόλο (The Vampire Lovers).

Η κόμισσα Μπάτορι (Ίνγκριντ Πιτ)

πριν

countess-dracula-1971-02-g.jpg

και μετά

8abac-countess2.jpg

την εφαρμογή της ειδικής "κρέμας" αντιγήρανσης...

RIO είπε:
Νομίζω ότι ο θρύλος λέει πως την έχτισαν ζωντανή, στον τοίχο του κάστρου της. Έτσι δεν είναι;
Με βάση τη wikipedia, την υποχρέωσαν να ζήσει τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής της περιορισμένη σε μερικά δωμάτια του κάστρου της, τα οποία σφράγισαν αφήνοντας ορισμένα ανοίγματα για να μπορεί να παίρνει αέρα, νερό και τροφή.
Στην παρακάτω φωτό φαίνονται τα ερείπια του κάστρου της στη σημερινή Σλοβακία

Csejtecivertanlegi1.jpg

και στην επόμενη μια αναπαράσταση του κάστρου όπως ήταν στην εποχή της κόμισσας

Cachtice_rek01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα