cpc 6128 προβλημα

donlovito

RetroNoob
Joined
9 Δεκ 2020
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
2
καλησπερα στην ομαδα ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε εχω παρει εναν amstrad 6128 πρασινη οθονη και εχω το εξης θεμα οταν παταω το on ανοιγει η οθονη και εχει ενα πρασινο τετραγωνο απο οσο γνωριζω λειτουργουσε κανονικα το μηχανημα,σας παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε, ευχαριστω...
 
Καλωσήρθες. Θα μας βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία από αυτό που δείχνει η οθόνη;

Επίσης, όταν λες "εχω πάρει έναν....", τον πήρες π.χ. από το ΕΒΑΥ; Από κάποιον φίλο σου; Οταν λες ότι γνωρίζεις πως λειτουργούσε, τον είχες δει να λειτουργεί ή απλά σου είπαν ότι λειτουργεί;
 
καλημερα φιλε μου απο γνωστο τον εχω αγορασει,αυτος μου ειπε οτι δεν εχει καποιο θεμα στην λειτουργια του.αμσταρδ 1.jpg
 
Επαιξες καθολου με την φωτεινότητα, αντίθεση κλπ (τα χειριστήρια στο κατω μερος της οθονης);
 
καλημερα φιλε μου απο γνωστο τον εχω αγορασει,αυτος μου ειπε οτι δεν εχει καποιο θεμα στην λειτουργια του.
Αρα να υποθέσω ότι βασίστηκες σε ό,τι σου είπε ο γνωστός σου; Οτι δεν είδες το μηχάνημα να λειτουργεί; Και υποπτεύομαι ότι αυτός το είχε κλειστό εδώ και πολλά χρόνια και όταν σου είπε ότι λειτουργούσε, εννοούσε για τότε που το είχε δει τελευταία φορά να λειτουργεί, δηλαδή το 1994. Το λέω αστεία, γιατί αν έχει συμβεί, δε θα είσαι ο πρώτος. Αν δεν έχεις εμπειρία στο να ανοίγεις τέτοια μηχανήματα (ή γενικώς να τα "πειράζεις"), καλύτερα να επικοινωνήσεις με κάποιον που να ξέρει από ηλεκτρονικά για να τον ανοίξει και να πάρει μια πρώτη εικόνα από το εσωτερικό του. Αν ομως θελεις να ασχοληθείς εσύ, θελουμε να μας βγάλεις μια καθαρή εικόνα από τη μητρική του. Επίσης, τσεκάρισε λίγο τα βύσματα των καλωδίων που συνδέουν μεταξύ τους οθόνη και πληκτρολόγιο. Μηπως φαίνονται ξεφτισμένα, ας πούμε. Καταλαβαίνεις ότι από μακριά, όλοι μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, ιδίως αν δεν έχουμε μια φωτογραφία να βασιστούμε.

Γενικώς για αγορά τέτοιων μηχανημάτων, μη βασίζεστε στο λόγο κανενός. Πάντα να απαιτείτε μία φωτογραφία ή ένα βίντεο με το μηχάνημα να ξεκινά και να δουλεύει. Αν βέβαια το μηχάνημα είναι χάρισμα, μικρό το κακό όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρα να υποθέσω ότι βασίστηκες σε ό,τι σου είπε ο γνωστός σου; Οτι δεν είδες το μηχάνημα να λειτουργεί; Και υποπτεύομαι ότι αυτός το είχε κλειστό εδώ και πολλά χρόνια και όταν σου είπε ότι λειτουργούσε, εννοούσε για τότε που το είχε δει τελευταία φορά να λειτουργεί, δηλαδή το 1994. Το λέω αστεία, γιατί αν έχει συμβεί, δε θα είσαι ο πρώτος. Αν δεν έχεις εμπειρία στο να ανοίγεις τέτοια μηχανήματα (ή γενικώς να τα "πειράζεις"), καλύτερα να επικοινωνήσεις με κάποιον που να ξέρει από ηλεκτρονικά για να τον ανοίξει και να πάρει μια πρώτη εικόνα από το εσωτερικό του. Αν ομως θελεις να ασχοληθείς εσύ, θελουμε να μας βγάλεις μια καθαρή εικόνα από τη μητρική του. Επίσης, τσεκάρισες λίγο τα βύσματα των καλωδίων που δίνουν συνδέουν μεταξύ τους οθόνη και πληκτρολόγιο. Μηπως φαίνονται ξεφτισμένα, ας πούμε. Καταλαβαίνεις ότι από μακριά, όλοι μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, ιδίως αν δεν έχουμε μια φωτογραφία να βασιστούμε.

Γενικώς για αγορά τέτοιων μηχανημάτων, μη βασίζεστε στο λόγο κανενός. Πάντα να απαιτείτε μία φωτογραφία ή ένα βίντεο με το μηχάνημα να ξεκινά και να δουλεύει. Αν βέβαια το μηχάνημα είναι χάρισμα, μικρό το κακό όσον αφορά το οικονομικό κομματι

Αρα να υποθέσω ότι βασίστηκες σε ό,τι σου είπε ο γνωστός σου; Οτι δεν είδες το μηχάνημα να λειτουργεί; Και υποπτεύομαι ότι αυτός το είχε κλειστό εδώ και πολλά χρόνια και όταν σου είπε ότι λειτουργούσε, εννοούσε για τότε που το είχε δει τελευταία φορά να λειτουργεί, δηλαδή το 1994. Το λέω αστεία, γιατί αν έχει συμβεί, δε θα είσαι ο πρώτος. Αν δεν έχεις εμπειρία στο να ανοίγεις τέτοια μηχανήματα (ή γενικώς να τα "πειράζεις"), καλύτερα να επικοινωνήσεις με κάποιον που να ξέρει από ηλεκτρονικά για να τον ανοίξει και να πάρει μια πρώτη εικόνα από το εσωτερικό του. Αν ομως θελεις να ασχοληθείς εσύ, θελουμε να μας βγάλεις μια καθαρή εικόνα από τη μητρική του. Επίσης, τσεκάρισες λίγο τα βύσματα των καλωδίων που δίνουν συνδέουν μεταξύ τους οθόνη και πληκτρολόγιο. Μηπως φαίνονται ξεφτισμένα, ας πούμε. Καταλαβαίνεις ότι από μακριά, όλοι μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, ιδίως αν δεν έχουμε μια φωτογραφία να βασιστούμε.

Γενικώς για αγορά τέτοιων μηχανημάτων, μη βασίζεστε στο λόγο κανενός. Πάντα να απαιτείτε μία φωτογραφία ή ένα βίντεο με το μηχάνημα να ξεκινά και να δουλεύει. Αν βέβαια το μηχάνημα είναι χάρισμα, μικρό το κακό όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι.
ναι εκανα λαθος που δεν το ανοιξα εκεινη την ωρα,τωρα θα ρωτησω αυριο αν βρω καποιον που να ξερεις αλλιως θα κατσω να τραβηξω φωτο την μητρικη τα βυσματα ειναι μια χαρα απο οσο φαινονται θα σας πω μεχρι το σαββατο,ΕΡΩΤΗΣΗ μπορει να εχει μεγαλη ζημια?
ευχαριστω πολυ....
 
Δισκέτα έχεις μια να βάλεις στο drive και να πατήσεις τα πλήκτρα CAT και enter να δεις αν την διαβάζει;
 
Σωστή σκέψη! Και χωρίς δισκέτα, αν γράψει cat και δει το led του φλόπι να ανάβει, τότε το σύστημα λειτουργεί αλλά έχει θέμα να στείλει σωστό βίντεο. Φίλε donlovito, για δοκίμασέ το αυτό.
 
το λαμπακι απο το φλοπι ειναι ανοιχτο οταν ανοιγω το amstrad δοκιμασα και εγραψα cat αλλα δεν εκανε κατι να παιξει το λαπακι η αλλο θορηβο ,οταν ανοιγω το amstrad κανει ενα μικρο θορηβο σαν να διαβαζει κατι εκει στο flopy και δισκετες περιμενω να μου ερθουνε δεν εχω καμια δυστηχως,θα σας ενημερωσω αυριο αν εχω καποιο νεο,ευχαριστω πολυ σε ολους...
 
Έχεις καμένο crtc (το τσιπ γραφικών) η κάποια σκάρτη μνήμη ram.
 
Ένα παρόμοιο πρόβλημα που είχα δει κάποτε σε έναν 6128 ήταν όντως η ram. Όπως και να έχει και όπως είπε και ο Rygar, δεν αγοράζουμε ποτέ ένα ειδικά τόσο παλιό μηχάνημα αν δεν το δούμε να λειτουργεί πρώτα.
 
Το τσιπακι κάτω αριστερά που γράφει CRT.C, 6845 η κάτι τέτοιο θέλει μέτρηση με oscilloscope από τεχνικό ότι δουλεύει, θέλει και desolder αυτό συνήθως δεν είναι σε βάσεις.

Σχετικά φτηνά είναι 4-5 € περίπου.
 
το λαμπακι απο το φλοπι ειναι ανοιχτο οταν ανοιγω το amstrad δοκιμασα και εγραψα cat αλλα δεν εκανε κατι να παιξει το λαπακι η αλλο θορηβο ,οταν ανοιγω το amstrad κανει ενα μικρο θορηβο σαν να διαβαζει κατι εκει στο flopy και δισκετες περιμενω να μου ερθουνε δεν εχω καμια δυστηχως,θα σας ενημερωσω αυριο αν εχω καποιο νεο,ευχαριστω πολυ σε ολους...
Μπορώ να ρωτήσω αν το σύστημα ήταν χάρισμα ή το πλήρωσες κι αν ναι, πόσο; Είμαι περίεργος. Αν θες απαντάς, έτσι;
 
Μπορώ να ρωτήσω αν το σύστημα ήταν χάρισμα ή το πλήρωσες κι αν ναι, πόσο; Είμαι περίεργος. Αν θες απαντάς, έτσι;
Μπορώ να ρωτήσω αν το σύστημα ήταν χάρισμα ή το πλήρωσες κι αν ναι, πόσο; Είμαι περίεργος. Αν θες απαντάς, έτσι;
ναι φιλε μου rygar το πειρα 40 ευρω.
 
εχω βγαλει αυτες τις φωτο διακρινετε μια ενωση αν δεν κανω λαθος απο την ram,σορυ αλλα δεν ξερω γιαυτο ρωταω.
αυριο θα κοιταξω να βρω καποιον που ξερει να το δει και να το μετρήσει.
 

Συνημμένα

  • ams1.jpg
    ams1.jpg
    228,1 KB · Προβολές: 11
  • ams2.jpg
    ams2.jpg
    287,8 KB · Προβολές: 10
  • ams4.jpg
    ams4.jpg
    226,1 KB · Προβολές: 10
  • ams5.jpg
    ams5.jpg
    295,7 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
Δοκίμασε και να αγγίξεις τα τσιπ εν ώρα λειτουργίας, είναι κάποιο ασυνήθιστα ζεστό; αν ναι είναι σημάδι δυσλειτουργίας και hint για το που να επικεντρώσεις τις προσπάθειές σου. Ειδικά αυτό το 74LS 373 με τη μάκα στα ποδαράκια...
 
το εκανα μολις φιλε ace και ποιο πολυ ζεστο ηταν o επεξεργαστης το zilog 8627 z 80
 

Συνημμένα

  • 131307071_205560041062576_6657136591181128107_n.jpg
    131307071_205560041062576_6657136591181128107_n.jpg
    132,1 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό είναι όταν έχει βραχυκύκλωμα το τσιπακι. Ο επεξεργαστής είναι φυσιολογικό να είναι ζεστός. Εγώ για αρχή θα έριχνα ένα πολύ καλό καθάρισμα με isopropyl alcohol και μπατονετες η μία πολύ μαλακή οδοντόβουρτσα, ενώ φυσικά το μηχάνημα δεν είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα. Ειδικά όλα τα ποδαράκια στα τσιπ.
 
Αυτό είναι όταν έχει βραχυκύκλωμα το τσιπακι. Ο επεξεργαστής είναι φυσιολογικό να είναι ζεστός. Εγώ για αρχή θα έριχνα ένα πολύ καλό καθάρισμα με isopropyl alcohol και μπατονετες η μία πολύ μαλακή οδοντόβουρτσα, ενώ φυσικά το μηχάνημα δεν είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα. Ειδικά όλα τα ποδαράκια στα τσιπ.
λοιπον φιλε shinobi και στους υπολοιπους που π εχετε ολοι βοηθήσει και σας ευχαριστω ολους ,σημερα καθαρισα isopropyl alcohol και απο πανω και απο κατω σε ολα τα ποδαρακια και παλι στα ιδια ειμαι:cry:
 
Πίσω
Μπλουζα