(CPC6128) Installing a /Ready signal to any 3,5 external drive

ASiC

RetroMaNiaC
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
648
Αντιδράσεις
79
Ένας οδηγός που είχα κάνει για το tech group του SymbOS και τον ξαναβρήκα πρόσφατα. Δεν είναι και ότι πιο hi tech αλλά τόσα χρόνια στον Amstrad Plus μου, κάνει μια χαρά τη δουλειά του! Και με συγχωρείτε που είναι στ' Αγγλικά αλλά μ' έπιασε μια βαρεμάρα και... καταλαβαίνετε!

http://rapidshare.de/files/46929793/CPC_ready_guide.pdf.html
 
Yperoxo! :D

Να σου πω, αν μου στειλεις τις φωτο αυτουσιες, θα μπορουσα να το ανεβασω στο wiki?
 
Και τι κανει τουτο με απλα λογια;

Οχι για μενα.

Ξερετε για τους spectrum owners που δεν μπορουν να καταλαβουν την πολυπλοκοτητα του Αmstrad. :xm:
 
Aardvark:

Το original drive του amstrad έχει ένα αισθητήρα για ν' ανιχνεύει εάν υπάρχει δισκέτα στο ντράιβ. Όπως και τα ντράιβς της αμίγκα. Τα νεότερα 3,5 μοντέλα που υπάρχουν στο εμπόριο, δε σου δίνουν αυτή τη δυνατότητα και χρειάζεται να έχεις μόνιμα βραχυκυκλωμένο το πιν που συνδέεται ο sensor του drive με αποτέλεσμα να νομίζει ο amstrad οτι υπάρχει συνεχώς δισκέτα. Αυτό δημιουργεί προβλήματα σε ορισμένο software, όπως το symbos.

Gryzor:Το είχα κάνε σε open office και μετα export σε pdf. Εάν σε βολεύει, πές μου mail για να σου στείλω το .doc
 
ASiC είπε:
Ένας οδηγός που είχα κάνει για το tech group του SymbOS και τον ξαναβρήκα πρόσφατα. Δεν είναι και ότι πιο hi tech αλλά τόσα χρόνια στον Amstrad Plus μου, κάνει μια χαρά τη δουλειά του! Και με συγχωρείτε που είναι στ' Αγγλικά αλλά μ' έπιασε μια βαρεμάρα και... καταλαβαίνετε!
http://rapidshare.de/files/46929793/CPC_ready_guide.pdf.html
υπαρχει ακομα το rapidshare.de?? :xm:

ευχαριστω παντως :D

μια ερωτηση μονο... χωραει το FDD ετσι πλαγια μεσα στο CPC?
 
Ethaniel είπε:
μια ερωτηση μονο... χωραει το FDD ετσι πλαγια μεσα στο CPC?
Ναι αλλά πρέπει να λιμάρεις λιγάκι τις τέσσερις πλαστικές βάσεις που βιδώνει το 3". Με λίγη θερμοσιλικόνη, το σταθεροποιείς και όταν βιδώσει το καπάκι, σφίγγει και δεν πάει πουθενά! Τώρα για το data καλώδιο, έχω ανόιξει μια τρύπα πίσω δεξιά, το πέρασα και απο πάνω κόλλησα ενα molex connector για την τροφοδοσία ολόκληρου του amstrad. Γενικά τον έχω κουτσουρέψει αρκετά... Δεν μου ήρθε και στην καλύτερη κατάσταση απο το ebay και δεν τον λυπήθηκα στις μόντες και δεν είχε και το 3" drive μέσα (τρύπες για reset, pause buttons, αλλαγές στο πληκτρολόγιο επειδή ήταν AZERTY κλπ κλπ)!
 
Πίσω
Μπλουζα