Cutthroat Island (Review) και μη χειρότερα....

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.320
Αντιδράσεις
5.898
Cutthroat Island

 


To μακρινο 1995 με 1996 πηγαμε με τον κολητο μου στο κορυφαιο και καλα μαγαζι της πολης για να αγορασει ενα παιχνιδι για το mega drive του μετα απο καποιες οικονομιες που ειχε κανει και ειχε μαζεψει τα απαραιτητα χρηματα.Κλασικα στο μαγαζι και για πολοστη φορα υπηρχαν ελαχιστα παιχνιδια και σχεδον κανενα της προκοπης αλλα το ματι του κολητου μου επεσε πανω στο Cutthroat island και τελικα το αγορασε παρα της οποιες αντιρρησης μου.Πηραμε λοιπον τον δρομο της επιστροφης για το χωριο και μολις φτασαμε χωρις να χασει χρονο βαζει την κασσετα στο mega drive και δεν περασαν παρα ελαχιστα λεπτα μεχρι να ξεκινησει το παιχνιδι και να ουρλιαξει με πονο λες και βγηκε κανενας πειρατης και τον μαχαιρωσε με το σπαθι του καθως σκεφτοταν οτι τζαμπα πηγαν οι οικονομιες του.

 


Προβολή συνημμένου 88416

Στην εισαγωγη μας δειχνει πως βρισκομαστε στο 1688 και στον πολεμο μεταξυ Αγγλιας και ισπανιας και στους μεγαλους θησαυρους που ειχαν και γιαυτο το λογο εμφανιστηκαν οι πειρατες ωστε να κλεψουν αυτους τους θησαυρους.Ετσι λοιπον δυο απο αυτους τους πειρατες η Morgan και ο Shaw ξεκινανε την περιπετεια τους (ο θεος να την κανει :p ) ωστε να βρουν τα κομματια ενος χαρτη και να αρπαξουν τους θησαυρους.Μετα απο αυτη την εισαγωγη δεν χρειαζονται παραπανω απο λιγα λεπτα gameplay για να καταλαβει ο ατυχος κατοχος του παιχνιδιου πως το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν πενευει το mega drive πως βασιζεται σε μια απαισια ταινια και πως δεν εχει καμια θεση στην οποια συλογη του εκαστοτε κατοχου mega drive.

Σαυτο λοιπον το ενος η δυο παικτων πλαγιου scrolling παιχνιδι οποιος ταλαιπωρος κατσει να παιξει θα πρεπει να υποστει και να υπομεινη 10 κουραστικες πιστες ψαχνωνατς να βρει τα τα κομματια του χαρτη του θησαυρου η καλητερα μεχρι να το τερματισει ωστε να λυτρωθει και μετα να πεταξει στα σκουπηδια η οπου αλλου θελει αυτο το τραγικο παιχνιδι.Στης περισσοτερες πιστες λοιπον θα σκυλοβαρεθουμε με αρκτη ξιφομαχια και χωρις ιδιαιτερες ικανοτητες αφου μονο με το πατημα ενος κουμπιου και γουρια και τους φαγαμε νικαμε με ευκολια ολους τους εχθρους ενω σε καποιες αλλες πιστες ριψοκυνδηνευουμε που λεει ο λογος καθως ημαστε πανω σε ενα καρο.Ειδικα στο επιπεδο με το καρο ο χειρισμος ειναι απλα τραγικος αφου δεν υπαρχει χρονος να αποφυγουμε τα εμποδια που συνανταμε και η αυξομειωση της ταχυτητας ειναι αδυνατη.Τα γραφικα δεν θυμιζουν σε τιπτα 16 bit κονσολα και επικα παιχνιδια του mega drive οπως το Vectorman πχ ( Review εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23608-Vectorman-(Review)&highlight=vectorman ) αλλα αντιθετα θυμιζουν εποχη master system.Tα γραφικα γενικοτερα ειναι φτωχα και δεν εχουν κατι το ιδιαιτερο οπως και τα backrounds και δυσκολα διακρηνουμε ακομα και τα προσωπα των χαρακτηρων.Τα τραγικα και απαισια τελειωμο δεν εχουν αφου στης μαχες πιο ευκολο ειναι να ελεγχουμε 10 φιγουρες

καραγκιοζη μαζι παρα τον ηρωα μας και η μουσικη (λεμε τωρα :p ) του παιχνιδιου θα χρειαστη να παρουμε 10 ασπιρινες και 10 ντεπον για να την αντεξουμε και δεν φτανει αυτο αλλα και η ηχοι ειναι λες και εχουν εντελως χαμηλομενη την ενταση και τα χτυπηματα των σπαθιων ειναι λες και ακουγονται μεσα απο καμια σπηλια οποτε η χαμληωνουμε εντελως την μουσικη να μην ακουμε τιποτα η βαζουμε να ακουσουμε την μουσικη της αρεσκειας μας.

Προβολή συνημμένου 88417

Ακομα και οι πειρατες και ηρωες του ιδιου του παιχνιδιου θα ουρλιαζαν απο τρομο αν τους εβαζαν να παιξουν αυτο το παιχνιδι και θα πρτιμουσαν απο το να κανουν αυτο χιλιες φορες να περπατουσαν δεμενοι πανω στη σανιδα του πειρατικου πλοιου και να επεφταν μεσα στην θαλασσα με τους καρχαριες.Μια μερα πριν χρονια στης 7 η ωρα το πρωι μετα απο κρεαλη και βαθεια σουρωμενοι καθησαμε και το τερματισαμε διπλο εγω και ο κολητος μου.Τα υπολοιπα απο εκεινη την μερα εχουν διαγραφει απο την μνημη και μας ειναι αγνωστα οπως και η καταληξη της κασσετας μεχρι και σημερα που η εχει καταληξει στην ζωνη του λυκοφωτος η την εχουν παρει εξωγηινοι για να παιζουν καποιο παιχνιδι της προκοπης στον εξωγηινο πολιτισμο τους και ειναι δουλεια των X-files και των πρακτορων Fox Mulder και Dana Scully να ανακαληψουν που βρισκεται.Να σημειωσω οτι δεν εφτανε το τερατουργημα του mega drive στους δημιουργους του αλλα υπαρχει και SNES εκδοση που ειναι το ιδιο απαισια,τραγικη και αιδιαστικη.

Οποτε προσοχη γιατι οποιος τολμηση να παιξει το Cutthoart island πρεπει να ειναι ετοιμος να μπει και να διαβει σκοτεινα και μυστηριωδη μονοπατια του μυαλου αλλα και στιγμες τρομου που το πιο πιθανο ειναι να τον οδηγησουν στην παρανεια και στο να γιννει τροφιμος καποιου απο τα τρελεκομεια της χωρας :p :p:p:p

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύω, ότι με...

...λίγες αράδες μπινελίκια ακόμη και ο Angry Video Game Nerd, θα σε είχε καλέσει ως guest star, στο επόμενό του επεισόδιο! :)

Well done.
 
Ωραίος ο metal. :D

metalcandyman είπε:
Ετσι λοιπον δυο απο αυτους τους πειρατες o Morgan και ο Shaw ξεκινανε την περιπετεια τους (ο θεος να την κανει :p )
Το παιχνίδι δεν το ήξερα καν, είχα δεί μόνο την ταινία στο σινεμά, με την Τζήνα Νταίηβις (η Μόργκαν είναι γυναίκα ;) ) και τον Μάθιου Μοντίν.

Θα φροντίσω να δοκιμάσω και το παιχνίδι σύντομα, αν και απο αυτά που διάβασα, αρχίζω να φοβάμαι για την ψυχική μου υγεία... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έπαιξα πρόσφατα στο Gens, δυστυχώς... αν και πάντα μ' αρέσουν τα πειρατικά games, αλλά ψιλοχάλια είναι, μάλλον όσο και η movie, που είναι και από τις μεγαλύτερες εμπορικές αποτυχίες στην ιστορία του Hollywood.
 
Τα Review για τα "σαπια" παιχνιδια τα απολαμβανω περισσοτερο τελικα :thumbup: .

Δεν προκειται να το ακουμπησω εννοειται :p .
 
Ταινια χαλια CHECK

Παιχνιδι χαλια CHECK
 
Wally είπε:


H τανια δεν ηταν διολου κακια για το ειδος της (κατα την ταπεινη μου γνωμη) ,απλα ειχε τους λαθος πρωταγωνιστες ή την λαθος χημεια πρωταγωνιστων ( της ελειπε ο long john Silver/Jonny Depp/Captain Thomas Bartholomew Red (Walter Mattau) ,ενω δεν επαιρνε αρκετα σοβαρα τον εαυτο της .

Υ.Γ. Αν συνδιασουμε αραγε τις 2 εμπορικες αποτυχιες των Pirates (1986) + Cutthroat island = ??????
 
Η ταινία ήταν καλή και βλεπόταν ευχάριστα, πιστεύω... Θα συνταχθώ με το Νέμο! :)

Το παιχνίδι τώρα, έτυχε να ασχοληθώ "στα πεταχτά", αλλά πέρα από τη δυσκολία χειρισμού, δεν εντόπισα όλα αυτά τα προβλήματα....

Βέβαια, από την άλλη, ένα απόγευμα (και μάλιστα στα μικράτα μου) δεν είναι ικανό για να έχω συνολική άποψη επί του θέματος....
 
Ενα ακομη απολαυστικο θαψιμ...εεεε..review ηθελα να πω απο τον metal:).Ο τιτλος προιδεαζει για το αποτελεσμα αφου παιζοντας το παιχνιδι στο τελος κάνεις χαρακιρι...
 
Έχω παίξει και την έκδοση για Game Gear οποία κυκλοφόρησε μόνο στις Η.Π.Α. για καλή μας τύχη. Εάν στα 16bit ήταν κακιά, φανταστείτε στα 8bit. Απλά χάλια.
 
D@redevil είπε:
Η ταινία ήταν καλή και βλεπόταν ευχάριστα, πιστεύω... Θα συνταχθώ με το Νέμο! :)
Συμφωνώ και εγώ. :)

Οποιος ήξερε τι ταινία πάει να δεί, δεν θα έμενε ανικανοποίητος. Σαφώς δεν έχουμε να κάνουμε με κάποια πειρατική ταινία "παλαιάς κοπής" (όπως π.χ. τις ταινίες με τον Ερρολ Φλυνν) που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "κλασσική".

Μιλάμε για μία πειρατική "περιπέτεια" με πιό σύγχρονο ύφος και στυλ, αρκετά θεαματική (υιοθετεί κάποια γνωστά πειρατικά "κλισέ"), αλλά ένα notch πιό κάτω απο την υπερβολική χαβαλεδιάρική διάθεση ταινιών όπως "οι Πειρατές της Καραϊβικής" (και τα sequels) με τα διάφορα "υπερφυσικά" στοιχεία που τις χαρακτηρίζουν.
 
Πίσω
Μπλουζα