Cyberpunk 2077

Εν κατακλείδι, το Cyberpunk 2077 είναι ένα από τα 20 καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει στη ζωή μου. Το Witcher 3 μαζί με τα συμπληρωματικά του είναι ανώτερη εμπειρία, αλλά το CP2077 υπερέχει στην πλοκή και στο συγγραφικό κομμάτι. Δεν υπάρχει, ούτε πιστεύω ότι θα υπάρξει σύντομα, παιχνίδι με καλύτερη ιστορία από το CP.

Υπερευχαριστώ για το χρόνο που μου αφιέρωσες. Σε πιστεύω ότι, με την εξαίρεση των glitches (για μένα, άδικο για την CDPR να έχουν πεσει να τη φάνε) είναι από τα καλύτερα που έχεις παίξει, γιατί το ίδιο πιστεύω κι εγώ, χωρίς να το έχω παίξει. Κάτι άλλο τελευταίο, ο χάρτης είναι όντως τόσο μεγάλος όσο έχω δει στα συγκριτικά; Ενας λόγος που το Fallout4 είχε τεράστιο χάρτη είναι επειδή απλωνόταν καθ'ύψος (είχες πολλή δουλειά να κάνεις στα κτίρια) και κατα βάθος (σε υπόγεια, μπουντρούμια, σπηλιές, νερό). Ισχύει κι εδώ;

Αποφεύγω τα ονλάιν βίντεα όπως ο διάολος το λιβάνι. Θελω να έχω καθαρή τη συνείδησή μου όταν θα το ξεκινήσω και αμα το ήξερα ότι θα γινόταν αυτό που έγινε, θα το είχα κάνει preorder γιατί τώρα ποιός ξέρει πότε θα το βγάλουν ξανά στο PSN.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό ακριβώς είναι και το πιο σημαντικό bug. Το να δείχνει ένα NPC χωρίς κεφάλι, πάει στο καλό, αλλά το συγκεκριμένο.....! Φαντάζομαι τον omenforever να του απομένουν 3 λεπτά πριν το φινάλε και να του σκάει το savegame......
 
Υπερευχαριστώ για το χρόνο που μου αφιέρωσες. Σε πιστεύω ότι, με την εξαίρεση των glitches (για μένα, άδικο για την CDPR να έχουν πεσει να τη φάνε) είναι από τα καλύτερα που έχεις παίξει, γιατί το ίδιο πιστεύω κι εγώ, χωρίς να το έχω παίξει. Κάτι άλλο τελευταίο, ο χάρτης είναι όντως τόσο μεγάλος όσο έχω δει στα συγκριτικά; Ενας λόγος που το Fallout4 είχε τεράστιο χάρτη είναι επειδή απλωνόταν καθ'ύψος (είχες πολλή δουλειά να κάνεις στα κτίρια) και κατα βάθος (σε υπόγεια, μπουντρούμια, σπηλιές, νερό). Ισχύει κι εδώ;

Αποφεύγω τα ονλάιν βίντεα όπως ο διάολος το λιβάνι. Θελω να έχω καθαρή τη συνείδησή μου όταν θα το ξεκινήσω και αμα το ήξερα ότι θα γινόταν αυτό που έγινε, θα το είχα κάνει preorder γιατί τώρα ποιός ξέρει πότε θα το βγάλουν ξανά στο PSN.

Όχι, ο χάρτης είναι "πυκνοκατοικημένος" και "μαζεμένος". Καβαλάς ένα αυτοκίνητο, και σε 4 με 6 λεπτά οδηγήσης είσαι από τη μία άκρη στην άλλη. Έχει πολλές γωνίτσες με αντιπάλους και περάσματα, αλλά όχι ιδιαίτερη εξερεύνηση εντός κτηρίων.

Το τελειώσα, 76 ώρες πήρε, έκανα ένα από τα πιο σκατοψυχικά τέλη μάλλον αλλά ήθελα να το παίξω "πιόνι" του συστήματος.

Γενικά αυτό που θα μου μείνει είναι η σεναριακή πολυπλοκότητα, τα απίστευτα γραφικά, το δέντρο ικανοτήτων, και κάποιες ακραίες αποστολές με stealth και σοβαρές συνέπειες. Είναι πολύ ψηλά ο πήχυς πλέον σε αυτούς τους τομείς. Από εδώ και πέρα απομένουν τα εξής:

1) Να το κάνουν να παίζει σωστά.
2) Να μας δώσουν δωρεάν κάποια από DLCs που είχαν σκοπό να μας πουλήσουν.
3) Να στρωθούν να φτιάξουν μια καλή συνέχεια, και να αφήσουν τα μεγαλεπήβολα σχέδια για διαδικτυακό παιχνίδι κλπ. Έχουμε τα GTA γι' αυτά.
 
Θα συμφωνήσω με τον Omen. Παρόλα τα άφθονα bugs (που αργά ή γρήγορα θα σιδερωθούν) το περιεχόμενο είναι άκρως πoρωτικό.

Είμαι πολύ πάνω από τις 100 ώρες και ακόμα κάνω sidequests, gigs, rides κλπ με 50% στο main story. Το άφησα τελευταίο για να είναι ανεβασμένα τα skills ώστε να δώσει περισσότερες επιλογές στους διαλόγους και στα interactions. Πήρα Nomad, που πιστεύω ταιριάζει περισσότερο στον χαρακτήρα και το attitude του Johnny Silverhand και των Samurai.

Χορταστικό σε όλα του... fps, investigations, stealth, racing, romancing, hacking / modding, τρομακτική ποικιλία στο sidequesting, lore / υπόθεση. Έπρεπε όμως να κυκλοφορήσει σε κανά 6μηνο από τώρα για να μην αμαυρωθεί η διαχρονική εικόνα του και να μπορέσει να πάρει το στρογγυλό 10άρι (που κατά τα άλλα αξίζει) στα reviews.
 
Είμαι πολύ πάνω από τις 100 ώρες και ακόμα κάνω sidequests, gigs, rides κλπ με 50% στο main story. Το άφησα τελευταίο για να είναι ανεβασμένα τα skills ώστε να δώσει περισσότερες επιλογές στους διαλόγους και στα interactions. Πήρα Nomad, που πιστεύω ταιριάζει περισσότερο στον χαρακτήρα και το attitude του Johnny Silverhand και των Samurai.
Μ'αρέσει πολύ ο τρόπος που παίζεις. Ακριβώς έτσι κάνω κι εγώ σε τέτοιου είδους παίγνια. Μαζεύω skills για να μπορώ να προχωρήσω πιο άνετα στο main story. Και διαρκεί και περισσότερο το παιχνίδι. Για μένα τέτοια παιχνίδια είναι σα βιβλία που μ'εχουν συνεπάρει και δε θελω να τελειώσουν σύντομα, οπότε διαβάζω 50 σελίδες τη μέρα.
 
Πίσω
Μπλουζα