Darkman (1990)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Χτες μεταμεσονυχτια επαιξε το Darkman

Δεν ξερω, μου φαινεται σα να μπορω να κανω ολοκληρη αναλυση για αυτη την ταινια.

Σκηνοθεσια Σαμ Ράιμι, ο οποιος συμφωνα με της Γουικιπέντια, δεν μπόρεσε να πάρει τα δικαιώματα της Σκιάς και του Μπάτμαν, οπότε ασχολήθηκε με ενα δικο του πρωτότυπο χαρακτήρα, στα αρχετυπικά πρότυπα των κόμικς φυσικα. Ειναι εξαιρετικη ταινια κατα τη γνωμη μου. Η πρωτη και μοναδικη ταινια βασισμενη σε κομικ, χωρις ομως να υπαρχει κομικ :)

Απο την ολη σκηνοθεσια κλπ βλεπω οτι ο Μπατμαν του έμειναν αποθημένο, και ακολουθει διαφορες ποζεριες και στυλιζαρισματα του Τιμ Μπάρτον (wannabe?).

Γενικως το ολο κονσεπτ, φαινεται τοσο αφελες, τραβηγμενο, ποζεριστικο, που δεν ξερω αν ηταν απο αφελεια το σκηνοθετη, η αν ηταν εσκεμμενη ωστε να μας θυμισει λιγο την αφελεια του "κλασσικου κομικ". Θελω να πιστευω οτι ειναι το δευτερο :)

Highlights

  • Επιστήμονας που μετα απο μια εκρηξη παραμορφώνεται και πλεον δε νιώθει πόνο, και αυτο του "βγαινει" σε επιθετικοτητα. Ε ο καθε υπερηρωας-μασκοφορος-εκδικητης πρεπει να ξεκιναει απο καπου. Του Νταρκμαν ειναι λιγο φτωχομπινεδιαρικο
  • Αμεσως μετα την αποδραση απο το νοσοκομειο δεν πηγαινει σπιτι του, αλλα στο εργαστηριο για να κλαψει για τη χαμενο του εργο (θα μου πεις, οι επιστημονες περνανε τοσες ωρες στο εργαστηριο που ειναι αυτο το στπιτι τους)
  • Το οτι καταφερε και ανασυνθεσε τον υπολογιστη, το συστημα, το ολογραφικο μηχανημα κλπ σε ενα εγκαταλελειμμενο κτηριο (οταν εφτασε εκει φωναξε "Σπιτι!", γιατι ο καθε υπερηρωας-μασκοφορος-εκδικητης πρεπει να εχει τη μυστικη φωλια του)
  • Το οτι οι μασκες απο συνθετικο δερμα αποκτουν φυσικοτατη κινητικοτητα εκφρασης φρυδιων, στοματος κλπ, ενω οι μυες και τα νευρα του προπσωπου του Νταρκμαν εχουν καταστραφει
  • Αμεσως μετα το ατυχημα απεκτησε ιδιοτητες, δυναμη και εξυπναδα διαρρηκτη, ντετεκτιβ, ακροβατη, παρακολουθητη, αορατου, σκιας που βρισκεται παντου, καθως και προσβαση σε υπονομους, τηλεφωνικες γραμμες κλπ
  • Ο τρομος που προκαλει στους minor villains-cannon fodders κανοντας τον να δειχνει προς στιγμην "ο κακος" καθως και το υποχθονιο "μουαχαχαχαχα!" οταν η φιγουρα του τρεχει μακρυα
  • Η παραξενη "ιδιοτητα" του "τελικου κακου" να νιωθει σαν στο σπιτι του πανω στην οικοδομη, η φοβερη του ισορροπια και ελλειψη υψοφοβιας, νιωθωντας ετσι στο "γηπεδο του" στην τελικη συναντηση με τον Νταρκμαν. Ε ο καθε "τελικος κακος" εχει την ιδιοτητα του, στον συγκεκριμενο εκατσε αυτη, τι να κανουμε


Σε παρομοια φαση κινειται και το The Shadow
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια ταινια!

Μου αρεσουν πολυ τετοιου ειδους ταινιες που ο ηρωας εχει καποιες υπερφυσικες δυναμεις μετα απο καποιο γεγονος.
 
Ναι ειναι αρκετα καλη ταινια κ μου αρεσει που τα εφε ειναι πιο φτωχα!!Πολυ highlight εκει που κρεμεται πανω απο την πολη!!!!!!! ;)
 
Πολύ καλή ταινία, αν και δεν ήταν η πρώτη που θύμιζε υπερηρωικό κόμικ χωρίς να υπάρχει το κόμικ.

Απ' όσο ξέρω υπάρχει και το Toxic Avenger;) (μεγάλη επιρροή για το Darkman, σύμφωνα με λεγόμενα του Raimi, όσο κι αν ακούγεται απίστευτο).
 
Ποτε:Απριλιος 2011-Που:ΕλληνοΑμερικανικη Ενωση,Μασσαλιας 22 Κολωνακι-Γεγονος:COMICDOM CON ATHENS 2011-Event:Διαγωνισμος Cosplay-Θεμα:DARKMAN...Ιδου και οι αποδειξεις...comicdom 2011 DARKMAN Cosplay #4.jpg

comicdom 2011 DARKMAN & BLACK CAT.jpg

comicdom 2011 DARKMAN & JACK SPAROW.jpg

comicdom 2011 DARKMAN Cosplay #2.jpg

comicdom 2011 DARKMAN Cosplay #3.jpg
 
Πολυ καλη ταινια και ο Darkman ειναι απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες γιατι δεν ειναι καποιος σουπερ ηρωας που πεταει λειζερ απο τα ματια,φλογες απο τα χερια κτλ απλα ειναι ενας επιστημονας που κοντεψε να πεθανει απο την πυρκαγια και η δυναμη του αυξηθηκε καπως.Πολυ καλη ταινια και με αρκετα σκοτεινη ατμοσφαιρα.

Φιλε σταυρο φοβερη η μεταμφιεση σου :bow:
 
Και καθώς ηταν πετυχημένη ταινία ακολούθησε και η μεταφορά της σε video game απο ποιαν άλλη? Την OCEAN φυσικά.
 
Ευχαριστω φιλε μου :) . Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι μια πολυ καλη ταινια αλλα μονο η πρωτη! Οι αλλες 2 ηταν σκετη απογοητευση...
 
stayros είπε:
Ευχαριστω φιλε μου :) . Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι μια πολυ καλη ταινια αλλα μονο η πρωτη! Οι αλλες 2 ηταν σκετη απογοητευση...
Συμφωνω απολυτα :)
 
metalcandyman είπε:
Πολυ καλη ταινια και ο Darkman ειναι απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες γιατι δεν ειναι καποιος σουπερ ηρωας που πεταει λειζερ απο τα ματια,φλογες απο τα χερια κτλ απλα ειναι ενας επιστημονας που κοντεψε να πεθανει απο την πυρκαγια και η δυναμη του αυξηθηκε καπως.Πολυ καλη ταινια και με αρκετα σκοτεινη ατμοσφαιρα.
Φιλε σταυρο φοβερη η μεταμφιεση σου :bow:
Έτσι ακριβώς! Σύμφωνη σε όλα! :)

Και στη μεταμφίεση, Σταύρο! Kudos! :)
 
Bαλτε κι εμενα στους fans της ταινιας.Η δευτερη για μενα δε βλεποταν.
 
Η ταινία μεταφέρθηκε στους 8μπιτους υπολογιστές από την Ocean το 1991

00cover_itemimage.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα