Death Ship (1980)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το χειμωνιάτικο απόγευμα που μπήκα στο βίντεοκλάμπ της συνοικίας και έσκασα μπροστά στο εξώφυλλο αυτής της καναδικής παραγωγής - Ένα πλοίο με το σχήμα μιας νεκροκεφαλής να ξεπροβάλλει στην πλώρη του. Πρόκειται για το Death Ship ένα b-movie, με έξυπνη πλοκή (κάποιοι ναυαγοί κοντά στην καραιβική πέφτουν πάνω στο πλοίο το οποίο προκύπτει στοιχειωμένο από....ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΔΕΙΤΕ ΤΟ)

Πρωταγωνιστούν oι Ρίτσαρντ Κρένα και Ρόμπερτ Κέννεντυ

επίσης παραπέμπω στην πολύ καλύ ανάλυση του φίλου άρη στο b-movies.gr

http://www.b-movies.gr/index.php?co=movies&movie_id=561
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραια ταινια φιλε.εγω την ειχα βρει απο εναν γειτονα που ειχε βιντεοκλαμπ και το ειχε κλησει μετα.κλασικη ταινια μπορω να πω στο στοιχηωμενο πλοιο των ναζι.
 
Βάλε και κανένα spoiler :bash: , διότι με κατέστρεψες ! Ξέρεις τι μόλις έκανες ; Χρόνια προσπαθούσα να βρω ποιά ήταν και τώρα που τη βρήκα :cry: ...
 
Εντάξει , έκατσα και την είδα ! Ωραία ταινία . Να ρωτήσω όμως κάτι με την ευκαιρία : υπήρχε και μια άλλη ταινία με σχετικό περιεχόμενο που την είχα δει πριν δεκαετίες , αλλά δεν θυμάμαι ποιά ήταν . Πάλι κάποιοι ξεμένουν μόνοι τους , αλλά όχι επάνω σε ένα πλοίο , αλλά σε κάποιο νησί όπου εκεί έχουν απομείνει κακοί ίδιας προέλευσης (δεν λέω περισσότερα , αν και θυμάμαι ! ) . Μήπως θυμάστε ποιά ήταν ;
 
iliekater είπε:
Εντάξει , έκατσα και την είδα ! Ωραία ταινία . Να ρωτήσω όμως κάτι με την ευκαιρία : υπήρχε και μια άλλη ταινία με σχετικό περιεχόμενο που την είχα δει πριν δεκαετίες , αλλά δεν θυμάμαι ποιά ήταν . Πάλι κάποιοι ξεμένουν μόνοι τους , αλλά όχι επάνω σε ένα πλοίο , αλλά σε κάποιο νησί όπου εκεί έχουν απομείνει κακοί ίδιας προέλευσης (δεν λέω περισσότερα , αν και θυμάμαι ! ) . Μήπως θυμάστε ποιά ήταν ;
Λογικά, το Shock Waves (1977). Είχα ανοίξει και θέμα... ;)
 
Ναι , αυτό πρέπει να είναι !

Να πω μόνο με την ευκαρία , μιας και κοίταγα τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου πιο πάνω , πως δεν μίλησα για spoiler με θυμωμένες διαθέσεις (εξού και οι φατσούλες) , απλά το ανέφερα μιας και είδα πως στην αρχική δημοσίευση είχαν αναφερθεί περιορισμένα στοιχεία με τη διάθεση του συγγραφέα να μην αποκαλυφθεί όλη η υπόθεση . Βέβαια αυτά είναι και σχετικά και φυσικά δεν είμαι εναντίον της δημοσίευσης στοιχείων , εξάλλου αυτό θα ήταν ενάντια στο σκεπτικό του ίδιου του φόρουμ . Τα λέω αυτά επειδή άνθρωποι είμαστε και καμιά φορά με το γραπτό λόγο μπορεί να γίνει κάνα μπέρδεμα :) .
 
Ναι εντυπωσιακοτατο το εξωφυλλο (το οποιο αντεγραψαν το 2002 στην μετριοτατη ταινια Ghost Ship)

Ωραια σκηνικα,φωτογραφια κτλ αν και περιμενα περισσοτερα στην αρχικη σκηνη του ναυαγιου.Αλλα bmovie ειναι οποτε ας αρκεστουμε!!
 
Mπράβο, αυτή είναι μία από τις αγαπημένες μου ταινίες τρόμου! Όχι από ποιότητα, απλά είναι ένα από τα θέματα που λατρεύω, τα στοιχειωμένα πλοία! Eiχα δει πρώτα το διχίλιαρο (έτσι λέω υποτιμητικά τις ταινίες τρόμου από 2000 και πέρα :) ) Ghost Ship και όταν είδα μετά το Death Ship, κατάλαβα πόσο ξενερωτικό ήταν το Ghost.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είχε κάνει ιδιαίτερη επιτυχία πάντως, ούτε και κατάφερε να μπεί στη σφαίρα του καλτ. Θεωρώ πως αυτό που έκανε τον κόσμο να "ψαρώνει" ήταν και είναι, το ωραίο artwork στο εξώφυλλο. Την έχω δεί ξανά σχετικά πρόσφατα που κυκλοφόρησε σε blu ray και μ' άρεσε αρκετά η ερμηνεία του ψυχάκια πλοιάρχου που έπαιζε ο Κέννεντυ. Το remake του 2000 δεν ήταν κακό πάντως, απλώς ήταν προσαρμοσμένο στα 00's, γιατί όπως και να το κάνουμε η θεματολογία με τους ναζί και τα κατορθώματά τους είναι ξεπερασμένη πια...
 
Συμφωνώ, το remake και μένα μου άρεσε, δεν ήταν κακό για την εποχή του. Απλά όλα τα remake από 2000 και πέρα τα βρίσκω ξενέρωτα σε σύγκριση με τις παλιές ταινίες.
 
Πολύ ψαρωτικό πάντως το artwork...δεν ξέρεις τι να περιμένεις μέσα στο έργο (μ' αρέσει να μη διαβάζω τις υποθέσεις) ;)

835e99f50c68c6685bb7c757a2f80da6.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα