Dennis Ritchie

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Άλλος ένας "μεγάλος" της πληροφορικής μας άφησε. Ο Dennis Ritchie ήταν μεγάλη μορφή καθώς ήταν ένας από τους δημιουργούς της γλώσσας C που είναι η βάση για τα περισσότερα προγράμματα που τρέχουν οι υπολογιστές μας σήμερα.

Είμαι σίγουρος οι του χώρου μας θα έχουν σίγουρα τη Βίβλο που είχε γράψει με τον Kernighan πριν 33 χρόνια.

Χάρη στη C οι δυο τους παρέα με μερικούς άλλους υπαλλήλους στα Bell Labs, έδωσαν ζωή και στο Unix που βρίσκεται σήμερα σχεδόν παντού.

Προβολή συνημμένου 38226
 
Θα σκαναρω το εξωφυλλο το απογευμα...
 
Rip.... Το ότι έχουμε το UNIX (και το MacOS) το χρωστάμε σε αυτόν τον άνθρωπο....

Αυτός ο μήνας δεν μας βγαίνει σε καλό.... :(
 
Μα γιατί, είναι ένας υπέροχος μήνας... :p
 
Lol και στους 2! :) Οκ, εγώ είμαι λίγο προληπτική!

Γνωρίζετε ότι το 1983 οι Ken Thompson & Dennis Ritchie βραβεύτηκαν με το βραβείο Turing (το οποίο θεωρείται το Νόμπελ της Πληροφορικής) για την ανάπτυξη της θεωρίας των γενικών λειτουργικών συστημάτων & ειδικά για την υλοποίηση του Λ.Σ. Unix?

Και μερικά λόγια για το τι είναι το βραβείο Turing:

"The Turing Award, in full The ACM A.M. Turing Award, is an annual award given by the Association for Computing Machinery (ACM) to "an individual selected for contributions of a technical nature made to the computing community. The contributions should be of lasting and major technical importance to the computer field".[1] The Turing Award is recognized as the "highest distinction in Computer science"[2] and "Nobel Prize of computing".[3] The award is named after Alan Turing, a British scientist, mathematician and Reader in Mathematics at The University of Manchester. Turing is "frequently credited for being the Father of theoretical computer science and artificial intelligence".[4] As of 2007, the award is accompanied by a prize of $250,000, with financial support provided by Intel and Google."

(πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Turing_Award)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
w8kn0x.jpg
 
Έλα ρε συ Keropi μη τη πηγαίνεις εκεί τη κουβέντα, υπάρχουν τόσα άλλα sites για flames και bullshit talking.
 
[Edited by Shock]


Αδυνατούμε να κατανοήσουμε το αυτονόητο. Είπαμε υπάρχουν τόσα sites που περιμένουν τέτοια posts, πηγαίνετε εκεί να πείτε τα "αυτονόητα"
 
Φίλε Shock, αφού τα δικά μου λόγια είναι bullshit talk, ας δούμε τι λένε άλλοι...

Η καλή εκδοχή.

Από την παγκοσμίως αναγνωρισμένη πηγή bullshit talk, ZDNet.

Υπάρχει και η κακή του Stallman αλλά δεν θα παραθέσω link για να μην θεωρηθεί ότι ρίχνω λάδι στην φωτιά. Όποιος θέλει ας το Googl-ισει.
 
Ρε συ Maddog τι δε καταλαβαίνεις;

Από όποια άποψη και να το δεις το θέμα όσον αφορά τη λειτουργία του Forum σου λέω να σταματήσεις.

-Είτε σαν thread starter (εγώ) που δεν θέλω να πάω εκεί την κουβέντα,

-είτε σαν admin (πάλι εγώ) σου λέω να σταματήσεις και εσύ δεν θες να καταλάβεις.

Αν θες να σκίσουμε ένα thread και να το κάνουμε μπάχαλο εδώ μέσα η πιο απλή λύση είναι να πιάσουμε ένα θέμα στο οποίο όλοι (βάζω και εμάς τους admins μέσα) είναι θερμοκέφαλοι.

Και μιας και αυτές τις μέρες αυτό είναι το αγαπημένο θέμα στα sites που τους αρέσει να τρώγονται, δεν θέλω να γίνει το ίδιο και εδώ μέσα.

Ακόμα και αν πιστεύεις ότι δεν θα γίνει, ακόμα και αν είσαι τόσο σίγουρος για τις γνώσεις των ανθρώπων που γράφουν εδώ μέσα (i funcy that), ακόμα και αν πιστεύεις ότι εδώ εμείς μιλάμε "με το σεις και με το σας", ΔΕΝ πρόκειται να αφήσω να πάει εκεί η κουβέντα.

Το Retromaniax είναι γνωστό για τον φασιστικό του χαρακτήρα μπορώ να στο επιβεβαιώσω :)
 
Ο άνθρωπος ήταν απλά τεράστιος. Τίποτα από όσα ξέρουμε σήμερα στο χώρο της πληροφορικής και της τεχνολογίας δεν θα ήταν το ίδιο αν δεν υπήρχε. Η C και το unix είναι παντού. RIP.
 
Πίσω
Μπλουζα