Devil Times Five (1974)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.574
Αντιδράσεις
71.345
Προβολή συνημμένου 116593

Ένα μικρό λεωφορείο που μεταφέρει 5 παιδιά, ανατρέπεται καθώς διασχίζει μια ορεινή περιοχή. Οι μικροί επιβάτες θα περιπλανηθούν στο χιόνι, αλλά για καλή τους τύχη θα βρουν μια εξοχική κατοικία. Εκεί έχει μαζευτεί μια οικογένεια ( ανδρόγυνο, κόρες και γαμπροί ), για να περάσουν μερικές μέρες . Αυτοί φυσικά θα φιλοξενήσουν τα παιδιά, παρά την δυσφορία του αντιπαθητικού πατριάρχη της οικογένειας. Αυτό όμως που δεν ξέρουν είναι πως οι επισκέπτες μεταφέρονταν σε ένα ψυχιατρείο, καθώς όλοι τους διαθέτουν δολοφονικά ένστικτα. Έτσι προκειμένου να μην ξαναγυρίσουν στο ίδρυμα, θα αρχίσουν το δολοφονικό τους έργο, με διάφορους ευφάνταστους τρόπους.

Ατμοσφαιρική ταινία, που όμως δεν φτάνει το παρόμοιου θέματος, who can kill a child. O κύριος λόγος για αυτό , είναι ότι ο σκηνοθέτης προτιμά να ασχοληθεί περισσότερο με τους χαρακτήρες της οικογένειας, παρά με τον τρόμο. Έτσι το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας, αναλώνεται στις αντιπάθειες, την καχυποψία και τις απιστίες μεταξύ των μελών της. Παρόλα αυτά δεν λείπουν και οι καλές στιγμές τρόμου, όπως πχ η σκηνή της μπανιέρας με τα πιράνχας. Οι ερμηνείες είναι αρκετά καλές, με τους μικρούς πρωταγωνιστές να είναι ανατριχιαστικά πειστικοί, στους ρόλους τους. Αν ο φίλος του τρόμου παραβλέψει το κακό μοντάζ και τα αργόσυρτα σημεία και επικεντρωθεί στην ατμόσφαιρα, το χιονισμένο τοπίο και τoυς ευρηματικούς τρόπους εξόντωσης , σίγουρα θα μείνει ικανοποιημένος.

http://www.imdb.com/title/tt0071413/

Προβολή συνημμένου 116594

Προβολή συνημμένου 116595

Προβολή συνημμένου 116596

Προβολή συνημμένου 116597

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν την έχω δει. Αν και από την περιγραφή της υπόθεσης της ταινίας που έγραψες RIO, τη βρήκα ενδιαφέρουσα και "ψαρωτική".
Η κριτική σου λίγο της αφαίρεσε βαθμούς. Πόσο θα τη βαθμολογούσες? Περίπου, για να καταλάβω αν αξίζει να τη δούμε.
Βαθμολόγησε δηλαδή το "who can kill a child" και αυτό να δούμε τη διαφορά.
 
Δεν την έχω δει. Αν και από την περιγραφή της υπόθεσης της ταινίας που έγραψες RIO, τη βρήκα ενδιαφέρουσα και "ψαρωτική".
Η κριτική σου λίγο της αφαίρεσε βαθμούς. Πόσο θα τη βαθμολογούσες? Περίπου, για να καταλάβω αν αξίζει να τη δούμε.
Βαθμολόγησε δηλαδή το "who can kill a child" και αυτό να δούμε τη διαφορά.
Noμίζω ότι ένα 6 το παίρνει. Το Ισπανικό θα το έβαζα άνετα 8.
 
Φίλε RIO, την είδα την ταινία. Μπορεί να έλειπαν 2 λεπτά περίπου, γιατί στο imdb γράφει 88' διάρκεια,στο youtube τη βρήκα κοντά στα 86'. Δεν νομίζω να ήταν "κομμένη", γιατί είχε κανονικά τις σκηνές των φόνων.Εκτός αν υπάρχουν "σπλατεριές" και gore στιγμές. Πάντως αυτό που είδα εγώ,δεν είχε κάτι υπερβολικό. Το σίγουρο είναι πως το συγκεκριμένο βίντεο,έχει ξεφύγει από τους ιθύνοντες του youtube μιας και άλλα full movie του "Devil times five" τα έχουν λογοκρίνει και χρειάζεται επιβεβαίωση ηλικίας για να τα δεις. Και κανονικά έπρεπε και αυτό να το "κλειδώσουν".
Στα της ταινίας τώρα: έχεις δίκιο στην κριτική σου. Και ΄γω τόσο θα τη βαθμολογούσα..Φίλε, εγώ με τα παιδιά έπαθα πλάκα! Είναι πειστικότατα!
Είναι πολύ τρομακτικό να βλέπεις έναν ψυχοπαθή με αυτή τη συμπεριφορά! Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για παιδιά!
π.χ. έχουμε δει τρελούς να φωνάζουν,να βρίζουν,να λένε "τρελά" πράγματα.Τους βλέπεις,καταλαβαίνεις τι τους συμβαίνει και στεναχωριέσαι ή λυπάσαι την κατάσταση τους. Αλλά να βλέπεις, ψυχασθενείς που να συμπεριφέρονται όπως ένας φυσιολογικός άνθρωπος,εκεί RIO αρχίζει ο τρόμος. Γιατί δεν μπορείς να τους ξεχωρίσεις.Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι άρρωστοι! Και τα παιδιά φαίνονται φυσιολογικά.Με κανονικές συμπεριφορές της ηλικίας τους. Ίσως λίγο η μοναχή να ξεφεύγει,αλλά και αυτή εξηγεί τους λόγους όταν ρωτήθηκε. Όλοι οι άλλοι είναι συνηθισμένα παιδιά.Ακόμα και ο "στρατιώτης".Τυπικά,φυσιολογικά κολλήματα της ηλικίας!
Εγώ,πιτσιρικάς στα 7-8, έβλεπα μια γαλλική(?) σειρά στην κρατική με τον Φαντομά,έβαζα μια πετσέτα μπάνιου στην πλάτη μου,τις άκρες της τις έβαζα μπροστά στο λαιμό,έπαιρνα το ποδηλατάκι και έτρεχα όσο γρήγορα μπορούσα για να σηκώνεται η πετσέτα,να φαίνεται σαν κάπα δηλαδή (όχι τις ταινίες με τον ντε Φινές,σειρά ήταν που την έδειχνε γύρω στο 1980 περίπου).Και θα παραξενευτούμε που ο άλλος θέλει να είναι "πεζοναύτης"? Όχι βέβαια, φυσιολογικά κολλήματα παιδικής ηλικίας!
Και το τρομακτικό στην ταινία είναι ότι όχι μόνο τα παιδιά φαίνονται φυσιολογικά,αλλά και ό,τι κάνουν τους φαίνεται φυσικό. Ένα παιχνίδι!
Παράνοια!..
Βλέποντας την ταινία RIO, όσο περνούσε η ώρα όλο και μου θύμιζε κάτι! Όχι συγκεκριμένα η σκηνή στο μπάνιο ή κάποιες άλλες. Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως κάτι μου θύμισε. Σίγουρα δηλαδή πρέπει να έχω δει την ταινία. Μία φορά βέβαια. Ίσως γι αυτό δεν θυμόμουν τίποτα από την περιγραφή που έκανες.Γιατί στην ουσία είναι μια μέτρια ταινία,που εύκολα την ξεχνάς όταν περνούν τα χρόνια. Εντάξει,έχει και τα αρνητικά της όπως έγραψες. Δεν είναι "πατάτα", αλλά δεν φτάνει σίγουρα το "who can kill a child" (μιας και το συγκρίναμε).

Καλά,αυτό το ξανθό αγοράκι,όσο το έβλεπα έσπαγα το κεφάλι να θυμηθώ ποιο είναι. Σε μια στιγμή πήγε το μυαλό μου στον μικρό αδελφό της Έμιλι (στο "Η πόλη των ζωντανών νεκρών"). Αλλά δεν έβγαιναν οι χρονιές. Έξι χρόνια μετά και να έχει το ίδιο σωματότυπο? Και δεν ήταν ξανθό. Περίπου στα μέσα της ταινίας (όταν έπαιζε σκάκι),μου ΄ρθε φλασιά. Το ξανθό παιδί που έπαιζε με τον Λι βαν Κλιφ στην "Καραμπίνα του Θεού ( "God's gun"). Ναι,αυτό ήταν.

(Βρε μπούφε μουστακαλή! Δεν σου χουν πει ότι όταν παίζεις παιχνίδια με μικρά παιδιά,τα αφήνεις να κερδίζουν? Μικρά παιδιά είναι! Αν χάσουν, ή θα κλαίνε ή θα θυμώσουν! Και δεν θα ήθελες να τα δεις να θυμώνουν! Έκανες και σαχ-ματ,μπουνταλά..)
 
Καλά,αυτό το ξανθό αγοράκι,όσο το έβλεπα έσπαγα το κεφάλι να θυμηθώ ποιο είναι. Σε μια στιγμή πήγε το μυαλό μου στον μικρό αδελφό της Έμιλι (στο "Η πόλη των ζωντανών νεκρών"). Αλλά δεν έβγαιναν οι χρονιές. Έξι χρόνια μετά και να έχει το ίδιο σωματότυπο? Και δεν ήταν ξανθό. Περίπου στα μέσα της ταινίας (όταν έπαιζε σκάκι),μου ΄ρθε φλασιά. Το ξανθό παιδί που έπαιζε με τον Λι βαν Κλιφ στην "Καραμπίνα του Θεού ( "God's gun"). Ναι,αυτό ήταν.
Συμπτωματικά και εγώ τον Leif Garrett από το God's Gun τον έμαθα !
 
Πίσω
Μπλουζα