Dgen [SEGA GENESIS για το PSP]

Anemos

RetroActive
Joined
21 Απρ 2007
Μηνύματα
315
Αντιδράσεις
0
Στο ίδιο μήκος κύματος με τον SNES TYL ,με περίπου παρόμοιο MENU και καταπληκτικό emulation με φοβερα χρώματα και ήχο.

στο menu μπαίνουμε πατώντας το (select)

για κάθε χειρισμό το (ok) είναι το πλήκτρο (Ο) και όχι το (X).

μαζί με τον SNES TYL αποτελούν το βαρύ πυροβολικό emulation στο PSP.

απλά ..χιλιάδες roms μέσα στο memory card σας και πέρα βρέχει.. :thumbup:

η τελευταία έκδοση είναι το Dgen 1.70 version.

2004355276668518834_rs.jpg
 
Από saves πώς πάει;
 
pooky είπε:
υποστηρίζει ότι περίπου και ο SNES γιαυτο λέω..(Στο ίδιο μήκος κύματος με τον SNES TYL)

και βεβαια έχει saves.

όταν θα βρω το χρόνο θα διορθώσω & εμπλουτίσω τις πληροφορίες & screenshots στο αρχικό post.
 
Ρε δώστε SEGA στο λαό!Ακόμα να πάρετε psp όσοι είστε emulatorόπληκτοι; :thumbup:
 
έχουμε DS με M3 και passcard...
 
Για emus;ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!
 
ναι που είναι το αστείο? δεν λέω ότι τέλειο για emulators αλλά είναι μιααα χααραα... άσε που σαν κονσόλα είναι ποιο διασκεδαστική από το psp..

έχω αυτό των καιρό περασμένα και παίζω snes.master system,game gear,amstrad 6128...και τρέχουν τέλεια..ορισμένα μόνο games δεν παίζουν πολύ καλά και αυτά είναι λίγα...
 
Ωωωωπ!No offence mate! ;) Πειραχτικά το είπα και σαφώς όχι προσβλητικά!Ελπίζω να μην σε προσέβαλα φίλε!

Συμφωνώ απόλυτα ότι το NDS είναι μακράν καλύτερο ανώτερο και διασκεδαστικότερο στα παιχνίδια του!Το psp το κατηγορώ για τα παιχνίδια του σχεδόν από την πρώτη μέρα που το πήρα!Σχεδόν όλα με μερικές λαμπρές εξαιρέσεις είναι το λιγότερο βαρετά και απογοητευτικά...Λίγο έλειψε να το δώσω δρόμο και να το πετάξω όσο πιο μακριά γίνεται! :D

Διαπίστωσα όμως πως στο emulation είναι πραγματικά άπαιχτο...και μόνο που παίζω τα παιχνίδια του psx αψεγάδιαστα σχεδόν μου φτάνει...Αλλά και snes megadrive κλπ κλπ...Και έχει τεράστια scene στο χώρο του homebrew!Θεωρώ ότι έχει ξεπεράσει πλέον το gpx2...Ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρει καλύτερα και με τον emulator του N64!
 
το psp είναι μέσα στα άμεσα σχέδια μου γιατί είναι ένα καταπληκτικό μηχάνημα σε θέμα hardware και φυσικά γιατί μπορεί και τρέχει Amiga ... μόνο αυτό μου φτάνει...

μου το είχε δανείσει ένας φίλος ο οποίος είχε και ds κιόλας και μου το δανέισε γιατί δεν τον πίστευα ότι το psp είναι βαρετό λίγο...το είχα 3 εβδομάδες το είχα ανοίξει 2 φορές από 5 λεπτά την φορά..αντίθετα με το ds όσοι το έχουμε είμαστε ερωτευμένοι μαζί του..τώρα το πήρα και στην κοπέλα μου σε λευκό με M3 και αυτό και έχουμε τρελαθεί στα 2πλα με την βοήθεια της ασύρματης επικοινωνίας που έχουν...
 
Amigos είπε:
το psp είναι μέσα στα άμεσα σχέδια μου γιατί είναι ένα καταπληκτικό μηχάνημα σε θέμα hardware και φυσικά γιατί μπορεί και τρέχει Amiga ... μόνο αυτό μου φτάνει...
Σωστος! :thumbup:

Amigos είπε:
μου το είχε δανείσει ένας φίλος ο οποίος είχε και ds κιόλας και μου το δανέισε γιατί δεν τον πίστευα ότι το psp είναι βαρετό λίγο...το είχα 3 εβδομάδες το είχα ανοίξει 2 φορές από 5 λεπτά την φορά..αντίθετα με το ds όσοι το έχουμε είμαστε ερωτευμένοι μαζί του..
Και σ'αυτό σωστος! :thumbup:

Amigos είπε:
τώρα το πήρα και στην κοπέλα μου σε λευκό με M3 και αυτό και έχουμε τρελαθεί στα 2πλα με την βοήθεια της ασύρματης επικοινωνίας που έχουν...
Σωστότατος! :thumbup: :)
 
DS rulezzz!!!!!

Είναι άπαιχτο και σαν μηχάνημα δεν κοστίζει τίποτε. Επίσης,δεν χρειάζεται να βάλεις χέρι στο firmware με αποτέλεσμα να έχεις στην κυριολεξία ανύπαρκτο κίνδυνο και μηδενικό φόβο να κάνεις ζημιά στο αγαπημένο σου μηχανάκι.
 
κάτι άλλο που γουστάρω στο ds και στην nintendo είναι ότι στο αλλάζει το ds από το πρώτο καμένο pixel ..
 
NDS το είδα στον φίλο Amigo. Ωραίο μηχανάκι αλλά δεν μου έκανε ιδιαίτερη αίσθηση. Δεν νομίζω ότι θα το αγοράσω ποτέ.

PSP το είδα σε έναν άλλο φίλο μου. Έμεινα με ανοιχτό το στόμα! Τώρα αν είναι όπως λέτε τα παιχνίδια βαρετά, δεν ξέρω γιατί δεν έπαιξα πολύ - αν και σχετικό πιστεύω είναι αυτό. Τώρα που είδα βέβαια ότι κάνει και emulation Amiga, η αγορά του στο μέλλον είναι κάτι παραπάνω απο βέβαιη.
 
TallMan είπε:
Ωωωωπ!No offence mate! ;) Πειραχτικά το είπα και σαφώς όχι προσβλητικά!Ελπίζω να μην σε προσέβαλα φίλε!
Συμφωνώ απόλυτα ότι το NDS είναι μακράν καλύτερο ανώτερο και διασκεδαστικότερο στα παιχνίδια του!Το psp το κατηγορώ για τα παιχνίδια του σχεδόν από την πρώτη μέρα που το πήρα!Σχεδόν όλα με μερικές λαμπρές εξαιρέσεις είναι το λιγότερο βαρετά και απογοητευτικά...Λίγο έλειψε να το δώσω δρόμο και να το πετάξω όσο πιο μακριά γίνεται! :D

Διαπίστωσα όμως πως στο emulation είναι πραγματικά άπαιχτο...και μόνο που παίζω τα παιχνίδια του psx αψεγάδιαστα σχεδόν μου φτάνει...Αλλά και snes megadrive κλπ κλπ...Και έχει τεράστια scene στο χώρο του homebrew!Θεωρώ ότι έχει ξεπεράσει πλέον το gpx2...Ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρει καλύτερα και με τον emulator του N64!
Πως στην ωργη καταφερες να παιξεις psx στο psp εγω ακομα δεν εχω καταφερει να πεξω τετοια στον υπολογιστη!!!!!!!

Για δωστε λιγη βοηθεια οσων αφορα γενικα το Εmulation παιδια!!!

Επισης Θελω βοηθεια σχετικα με το Internet sto psp και τα φλας παιγνιδια και ταινιες.
 
απάντηση σε Sonic

SONIC είπε:
Πως στην ωργη καταφερες να παιξεις psx στο psp εγω ακομα δεν εχω καταφερει να πεξω τετοια στον υπολογιστη!!!!!!!
Για δωστε λιγη βοηθεια οσων αφορα γενικα το Εmulation παιδια!!!

Επισης Θελω βοηθεια σχετικα με το Internet sto psp και τα φλας παιγνιδια και ταινιες.
Είναι απίστευτα απλό Sonic!! Το PSP εξομιώνει τέλεια τα παιχνίδια του PS1(πολύ καλύτερα απ'το pc) ουτέ ρυθμίσεις ,ούτε τπτ απλά πετάς τον φακελό με το παιχνίδι στο pspaki σου κ ξεκινάς να παίζεις! Αλλάζεις και τον χειρισμο,τα παιχνίδια μπορούν να έχουν manual(!),ενώ οι χρονοι φόρτωσης σε σχέση με με το PS1 έχουν εκμηδενιστει! Άσε που πανεύκολα φτιάχνεις isos απ'τα δικά σου games (με custom icons,menu,music ktl).

Syphon Filter: http://www.youtube.com/watch?v=huCZMghT54o

Crash Bandicoot,Resident Evil:

Το μοναδικό μειονέκτημα του αριστουργηματικού(7,915+ PS1 games μεσα στην οθονούλα σου,όπου πηγαίνεις!) αυτού emu είναι οτί δεν έχει multiplayer support(γτ δεν το έχουν βγαλει????) :icon_cry: και έτσι μένουν ανεκμετάλευτες οι φοβερές wireless δυνατότητες του psp και δεν μπορείς να μοιραστείς τα διαμάντια του PS1 με φίλους σου. Για ότι θές που αφορά το psp μην διστάσεις να μου το πεις ;)

ΥΓ1: Σου έστειλα mail,σου ήρθε? ΥΓ2: Απόσπασμα αποκλειστικής συνέντευξης προέδρου: Εύχομαι ολόψυχα,μεσά απ'τα βάθη της καρδιάς(?) μου ,το Nintendo DS να συνεχίσει να πρωτοπορεί στις πωλήσεις. :mitsotakis:
 
Να κανω μια ερωτηση, γενικα οσον αφορα το emulation στο PSP.

Η οθονη του ειναι wide ενω ολα τα emulated παιχνιδια ειναι 4:3. Αυτο σημαινει οτι τα δειχνει "ξεχειλωμενα"?
 
supacoopa είπε:
Να κανω μια ερωτηση, γενικα οσον αφορα το emulation στο PSP.
Η οθονη του ειναι wide ενω ολα τα emulated παιχνιδια ειναι 4:3. Αυτο σημαινει οτι τα δειχνει "ξεχειλωμενα"?
oxι , εξαλου μπορεις να δεις τα screenshots & μερικα videos in game να δεις τι γινετε..
 
jumaru17 είπε:
Είναι απίστευτα απλό Sonic!! Το PSP εξομιώνει τέλεια τα παιχνίδια του PS1(πολύ καλύτερα απ'το pc) ουτέ ρυθμίσεις ,ούτε τπτ απλά πετάς τον φακελό με το παιχνίδι στο pspaki σου κ ξεκινάς να παίζεις! Αλλάζεις και τον χειρισμο,τα παιχνίδια μπορούν να έχουν manual(!),ενώ οι χρονοι φόρτωσης σε σχέση με με το PS1 έχουν εκμηδενιστει! Άσε που πανεύκολα φτιάχνεις isos απ'τα δικά σου games (με custom icons,menu,music ktl).Syphon Filter: http://www.youtube.com/watch?v=huCZMghT54o

Crash Bandicoot,Resident Evil:



eυχαριστω φιλε jumaru για την υποστηριξη ομως ολα τα παραπανω λοιτουργουν στο πσπ χωρις να χρειαστει να του κανεις downgrade?
 
Με custom firmware λειτουργούν.
 
Έχω φορτώσει τον Pico drive και τα παιχνίδια του Mega Drive δουλεύουν τέλεια. Υποτίθεται ότι μπορείς να παίξεις και 32x, Mega CD φορτώνοντας τα BIOS αλλά δεν το έχω καταφέρει ακόμη.
 
Πίσω
Μπλουζα