[Disney] Μαγικό βουνό - Escape to Witch Mountain (1975)

Hachiko

Retro Member
Joined
14 Φεβ 2008
Μηνύματα
168
Αντιδράσεις
8
Πρόκειται για μία ταινία της Disney γύρω στο 1980κάτι που την είχαμε νοικιάσει φυσικά από το video club.

Η υπόθεση μιλάει για δύο αδέλφια, ένα αγόρι και ένα κορίτσι, τον Τόνι και την Τία. Τους είχε υιοθετήσει η οικογένεια Μαλόουν όμως κάτι συναίβει και οι γονείς πέθαναν. Έτσι τα αδέλφια βρέθηκαν σε κάποιο ορφανοτροφείο - ύδριμα.

Τα δύο παιδιά είναι πολύ ιδιαίτερα. Εποικοινωνούν με τηλεπάθεια και έχουν κάποια ξεχωριστά χαρίσματα όπως να μεταφέρουν αντικείμενα με τη σκέψη τους.

Η Τία έχει ένα μοναδικό τσαντάκι που αργότερα ανακαλύπτει πως είναι χάρτης. Πολλές φορές έχει οράματα από τότε που τους βρήκαν οι Μαλόουν. Κάτι είχε συμβεί όμως δεν μπορεί να θυμιθεί ακριβώς τι...

Μία μέρα ένας "κακός" άνθρωπος καταλαβαίνει πως αυτά τα δύο παιδιά έχουν ιδιαίτερα χαρίσματα και τα υιοθετεί. Τα κλείνει σε ένα χρυσό κλουβί και αυτά δραπετεύουν.

Το στόρυ συνεχίζεται με διάφορες περιπέτειες όπου τα δύο αδέλφια ανακαλύπτουν στην πορεία ότι προέρχονται από άλλο πλανήτη και προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τον θείο τους Μπεν για να επιστρέψουν πίσω...

Πολύ ωραία ταινιούλα της παιδικής μου ηλικίας που θα ήθελα οπωσδήποτε να ξαναδω.

Λίγα χρόνια μετά υπήρχε και συνέχεια, λεγόταν νομίζω "Επιστροφή από το μαγικό βουνό."

Την έχει δει κανείς;;;
 
Την πρώτη ταινια την εχω δεί, ηταν μια παιδική εκδωση του "Στενες επαφες τρίτου τύπου" αλλα την συνέχεια όχι . Αλλά δέν θυμάμαι να είναι της Disney και σίγουρα η μεταφρασή του αγγλικού τιτλου δέν ηταν "Μαγικό βουνό".

Αναρωτιέμαι αν οι έλληνες μεταφραστές, το κάνουν επιτηδες για να μην βρίσκουμε τις ταινίες μετα...
 
Είμαι απόλυτα σίγουρη ότι ήταν της Disney...

Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.

Έψαξα στο y-tube αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα. Αλλά ήταν λογικό να μη βρω διότι δεν γνωρίζω τον αγγλικό τίτλο.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τις μεταφράσεις των τίτλων. Μερικές φορές δεν έχουν καμία σχέση με τους πραγματικούς.
 
Escape to Witch Mountain :thumbup:

Disney_-_Escape_to_Witch_Mountain.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/Escape_to_Witch_Mountain
 
Ναι αυτό είναι!!! :clap: :clap: :clap:

Και απ' ότι βλέπω είναι στ' αλήθεια της Disney. ;)
 
Πληροφοριακα βγηκε και ριμεϊκοσικουελ,κυκλοφορει τωρα με πρωταγωνιστη τον Rock. ;)

Race to Witch Mountain (2009)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit] YouTube - Race to Witch Mountain - HQ Trailer
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα