[Disney] Ο Βασιλιάς των Λιονταριών - The Lion King (1994)

Teaser trailer για την νέα “live action” έκδοση της ταινίας που έρχεται το 2019:

 
Για μένα δεν έχει νόημα αυτό το remake. Η προτεραιότητά τους είναι να μοιάζει με αληθινό οπότε οι χαρακτήρες δεν θα έχουν την εκφραστικότητα του παραδοσιακού cartoon όπου υπάρχει μεγάλη έμφαση στις εκφράσεις των χαρακτήρων. Οπότε μου μοιάζει περισσότερο με realistic graphics demo παρά με ιστορία με χαρακτήρες για τους οποίους πρέπει να νοιαστώ.
 
Συμφωνώ απολύτως με τον Imgema. Την περιόδο εκείνη η Disney είχε επιλέξει να παρουσιάσει ωραίες παρaγωγές με "Πεντάμορφη και το τέρας", "Αλαντίν", "Βασιλιά των Λιονταριών" λίγο αργότερα "Ποκαχόντας" αλλά και με την πρώτη 3-Δ ταινία (Toy story), βασιζόμενη στο σχέδιο. Ακόμα και στο Toy story ήταν πολύ κοντά στο κινούμενο σχέδιο. Τώρα είναι σα να τρως το ίδιο φαί με μια πολύ ωραία γαρνιτούρα. Ας δούμε τι ανταπόκριση θα έχει αυτό τελικά. 
 
To Toy Story ήταν και αυτό στην ίδια λογική με τα κινούμενα σχέδια, δηλαδή είχε εκφραστικούς χαρακτήρες. Ηταν μεν CGI αλλά όχι με θέμα τον φωτορεαλισμό. Μα και τα περισσότερα CGI animations δεν πάνε να σε ξεγελάσουν στο να νομίζεις ότι βλέπεις κάτι πραγματικό, μπορεί ίσως κάποια backgrounds να τα κάνουν σαν πραγματικά αλλά οι χαρακτήρες πάντα είναι "καρτουνίστικοι".

Το Lion King όμως είναι από τις εξαιρέσεις που δείχνει να προσπαθούν να κάνουν και τους χαρακτήρες ρεαλιστικούς. Που στην περίπτωση αυτή μιλάμε για ανέκφραστα ζώα της ζούγκλας. Ετσι και πάνε να δώσουν παραπάνω έκφραση το αποτέλεσμα θα είναι παράξενο και αφύσικο αφού δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε την γάτα μας πχ να αλλάζει έκφραση προσώπου και γελάει. Αν το έκαναν με την λογική του Toy Story ή άλλων CGI ταινιών, δηλαδή να μην είναι τόσο ρεαλιστικά τα γραφικά στους χαρακτήρες, τότε δεν θα είχαν αυτό το θέμα.

Ολα αυτά από ότι μπορώ να καταλάβω από το trailer. Προφανώς δεν έχω δει την ταινία και μπορεί να κάνω λάθος στο τέλος. Αλλά αμα δείτε τα trailer του παλιού Lion King που είναι παρόμοιες οι σκηνές αλλά ο Rafiki πχ χαμογελάει και αλλάζει η μουτσούνα του ενώ εδώ είναι απλά ένας ανέκφραστος "πραγματικός" πίθηκος, ε νομίζω δεν χωράει αμφιβολία για το πως θα είναι οι υπόλοιποι χαρακτήρες.
 
Είναι και κάτι άλλο που πρέπει να έχουμε κατά νου. Στην ηλικία γύρω από τα 5 η συγκεκριμένη ταινία-remake είναι πιθανό να οδηγήσει σε συγχισεις το παιδί. Όταν βλέπαμε κλασικά κινούμενα σχέδια ξέραμε ότι αν π.χ. κάποιος κόβονταν στη μέση και συνεχιζόταν να περπατάει δεν ήταν αλήθεια στον πραγματικό κόσμο. Το νιώθαμε ότι ήταν κάποια υπερβολή. Γελαγαμε και μας άρεσε. Αυτό δεν ξέρω πόσο είναι καθαρό σε μια ταινία που θα μοιάζει σαν αληθινή. Τεσπά είναι μεγάλο θέμα αυτό της μίμησης, απλά θέτω κι αυτό τον προβληματισμό.

Επίσης μια άλλη παρατήρηση έχει να κάνει με το οτι ενώ τη δεκαετία του 90 αναμέναμε ως παιδιά/έφηβοι την "Χριστουγεννιάτικη ταινία της Disney μετά το 2005, η Disney φαίνεται να στερεύει από ιδέες. Σε συνδυασμό με την μεγάλη διείσδυση του διαδικτύου υψηλών ταχυτήτων φτάσαμε στην παραπάνω ανακύκλωση ταινιών για ανούσιο κατά τη γνώμη μου λόγο.

Αν έχει κάποιος παιδιά στο γκρουπ 8-14 αξίζει να μας πει τι feedback έχει από τις τελευταίες ταινίες Disney.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα μου φαινεται ενδιαφερον πειραμα, να δουμε μια ταινια με ζωα αλλα με ρεαλιστικα γραφικα. Ισως παταει στην ταση της Ντισνευ να γυριζει παλιες ιστοριες της με ζωντανους ηθοποιους (Βιβλιο της Ζουγκλας, Μαλεφισεντ...). Δεν προκειται λοιπον για CGI καρτουν, αλλα γαι το παλιο παραμυθι ιδωμενο απο μια ρεαλιστικη ματια.

Ενδιαφερων ο προβληματισμος με τις εκφρασεις, αλλα φανταζομαι τα μεγαλα κεφαλια θα βρηκαν μια χρυση τομη.

Παντως εχουν υπαρξει στο παρελθον τετοιες φωτορεαλιστικες ταινιες. Τη δεκαετια του 90 ηταν μια (οχι και τοσο γνωστη) ταινια της Ντισνευ, ο Δεινοσαυρος, με πραγματικα σκηνικα και ρεαλιστικους CGI δεινοσαυρους.
 
Ο πειραματισμός με τους δεινόσαυρους έγινε λίγο αργότερα (2001) αλλά όπως θυμάμαι, ήταν κάτι αντίστοιχο με το toy story. Επιπλέον, οι τεχνολογικές εξελίξεις 17-18 χρόνια αργότερα επιτρέπουν πραγματικά ρεαλιστικό σκηνικό, όπως φαίνεται και στο trailer. 

Όπως και να έχει θα ήταν προτιμότερο να συζητάγαμε για το story των νέων ταινιών, παρά για το ίδιο φαι ξαναζεσταμενο.

Εγώ το βλέπω σαν τα τις πρόσφατες ελληνικές ταινίες remake εκείνων του 60. 

Από την άλλη φαίνεται ενδιαφέρουσα η άλλη ταινία που ρεαλιστικοποειται, ο Ντάμπο. Ιδωμεν
 
Πίσω
Μπλουζα