Dominion - Tank Police (1988)

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Έψαξα στα διάφορα θέματα και είδα πως μέχρι σήμερα δεν έχει κανείς αναφερθεί σε αυτήν την περίφη σειρά ιαπωνικών κινουμένων σχεδίων , οπότε απόφασησα να γράψω εγώ μερικές γραμμές .

Πείτε με καθυστερημένο , πείτε μου χαζό , πείτε με ότι θέλετε , αλλά εγώ δεν μετάνιωσα καθόλου που έκατσα έστω και σε αυτήν την ηλικία και είδα τα επισόδεια της συγκεκριμένης σειράς ! Για όσους δεν ξέρουν , πρόκειται για μια για μια σειρά δράσης / επιστημονικής φαντασίας που βασίστηκε στο ομότιτλο ιαπωνικό κόμιξ (manga) και πρώτοπέρασε στην οθόνη το 1988 από το χέρι του Masamune Shirow μέσω τεσσάρων επισοδείων με την ονομασία Dominion - Tank Police . Στη συννέχεια επανήλθε με ακόμα έξι επισόδεια φέρωντας την ονομασία New Dominion - Tank Police , ενώ στις αρχές του 2000 δημιουργήθηκε ένα ακόμα επισόδειο (TANK S.W.A.T. 01) .

Η σειρά τα είχα όλα ! Καταρχάς το σενάριο συχνά σε έκανε να πιστεύεις πως βλέπεις πραγματική ταινία και πλαισιονόταν από αρκετό μυστήριο και δολοπλοκίες . Ολα τα επισόδεια εξελίσονται σε ένα κοντινό μέλλον σε μία φανταστική μεγαλούπολη την New Fort City , όπου η εγκληματικότητα έχει αναίβει σε απίστευτα επίπεδα , έχωντας ως αποτέλεσμα την σύσταση ενός ειδικού αστυνομικού τμήματος την Tank Police . Το κακό στην υπόθεση είναι πως τα μέλη είναι συχνά υπερβολικά βίαια και συχνά αθετούν τις διαταγές των ανωτέρων τους , κάτι το οποίο οδηγεί σε σπαρταριστές καταστάσεις !

Ένα ακόμα εξαιρετικό στοιχείο της σειράς είναι η καταπληκτική μουσική που αποτελείται από πολλά μουσικά κομάτια τα οποία δένουν απόλυτα με τις εκάστοτε καταστάσεις και τη συναισθηματική φόρτιση που δημιουργείται .

Επίσης , χαρακτηριστικό για την εποχή ήταν οι αστύρευτες βωμολοχίες και τα διάφορα σεξιστικά αποσπάσματα ! Σίγουρα για μας που μεγαλώσαμε δεν είναι τίποτα , αλλά για την εποχή τους ήταν αρκετά τολμηρά !

Η σειρά αποτέλεσε μεγάλη επιτυχεία , ενώ επίσης πριν μερικά χρόνια κάποιοι έφτιαξαν και ένα φοβερό mod για το Unreal Tournament 2004 βασισμένο στα οχήματα της σειράς !

Προσωπικά χαίρομαι που μετά από τόσα χρόνια κατάφερα και είδα τα επισόδεια , μιας και ακόμα θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια , όταν έβλεπα στο Gamer της εποχής διαφημίσεις για διάφορα manga όπως αυτό , το Ghost in the Cell και άλλα , τα οποία τότε δεν είχα καμία ελπίδα να τα δω .

Το μόνο άσχημο στην όλη υπόθεση είναι το γεγονός πως τα επισόδεια είναι λίγα , κάτι που στο τέλος προκαλεί μία μικρή θλίψη μιας και βλέπωντας κάποιος τη σειρά , καταλήγει να δεθεί συναισθηματικά με τους χαρακτήρες .

Η Leona με το τανκ της , τον Βοναπάρτη , και με φόντο την New Port City :

new-dominion-tank-police-screenshot-leona Illiekater  .jpg

Χαμός και χάος στην New Port City :

new_dominion_tank_police-_episode_01 Illiekater .jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεικο ανιμε ετσι απλα!Θυμαμαι τον αδερφο μου να εχει φερει μια βιντεοκασσετα αγορασμενη απο το solaris μαζι με κατι καφριλες οπως το urotsukidoji και να τα λιωνω στο βιντεο.Θυμαμαι ειχα τα πρωτα δυο επεισοδια και προσπαθουσα να βρω τα αλλα δυο απο τη σειρα του '88.Μιλαμε για εποχες που τα dvd δεν υπηρχαν ουτε κατα φαντασια.Πριν λιγα χρονια αγορασα και τα dvd και απο τις δυο σειρες και τα βλεπω συχνα.Μιλαμε για πολυ καφριλα!Παντως αν και το κλου της σειρας ηταν οι puma twins εγω λατρευω τη Leona γιατι ηταν γλυκεια και τσαμπουκας ταυτοχρονα.
 
Πίσω
Μπλουζα