donkey kong 64

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
615
ωραιο παιχνιδι με δυνατοτητα επιλογης 5 χαρακτηρων με διαφορετικες δυνατοτητες o τρελος που γινεται μπαλονι ηταν ολα τα λεφτα υπηρχε και πιστα που εβρισκες το αυθεντικο donkey kong και επρεπε να το τερματισεις για να προχωρησεις

[video=youtube;oKuO-1GoNJk]

 
Συμπαθητικό παιχνιδάκι με πολύ χιούμορ. Αν όμως θα έπρεπε να επιλέξω ένα παιχνίδι της Rare για το N64, θα έλεγα ότι το Banjo ήταν πολύ καλύτερο από αυτό.
 
Ωραίο παιχνιδάκι, πολύ έξυπνο, αλλά προσωπικά με κούραζε όλη αυτή η εξερεύνηση και σε κάποια φάση αφού είχες ξεκλειδώσει τους χαρακτήρες καταντάει σαν μία συλλογή bonus παιχνιδιών με λίγη εξερεύνηση για διάλειμμα!Κορυφαία βέβαια ήταν το multiplayer ειτε στην αρένα είτε σε στυλ shoot-em-up.Βέβαια δεν το τερμάτισα, το έφτασα λίγο μετά το μισό του(νομίζω στον κόσμο με το σκοτεινό δάσος με κάτι μεγάλα μανιτάρια),αλλά ακόμα και αυτό δείχνει ότι δεν με ξετρέλανε κιόλας όπως είχανε κάνει τα DKC1 και DKC3(το 2 δεν το έχω παίξει ακόμα,μόνο τους 2 πρώτους κόσμους σε emulator και γι αυτό είπα να βρω την κασέτα για να το δοκιμάσω the way it was ment to be played!!)....
 
Γενικά είμαι μεγάλος fan των Donkey Kong παιχνιδιών. To παιχνίδι το έχω τερματίσει δύο φορές και, αν και πραγματικά ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ να μου αρέσει, δυστυχώς δεν ήταν πολύ καλό. Τα κύρια μειονεκτήματά του ήταν για μένα:

1. Όλες οι πίστες ήταν στην ουσία μικρές περιοχές συνδεδεμένες με τούνελ και διαδρόμους. Άρα κακός σχεδιασμός τον πιστών. Πραγματικά κρίμα γιατί θα μπορούσαν να είχαν δημιουργήσει αξιομνημόνευτες και εντυπωσιακές πίστες (όπως για παράδειγμα το Rusty Bucket Bay στο Banjo Kazooie).

2. Πολλά πράγματα για να μαζέψεις με 5 διαφορετικούς χαρακτήρες, που καταντούσε κουραστικό.

3. Συχνή πτώση του frame rate.

4. Το Donkey Kong Island στα χειρότερα του, δεν το έχω ξαναδεί πιο άδειο...

5. Που πήγε η Dixie, ο Swanky και ο Kiddy, έφυγαν από το νησί;

6. Πέθανε η Wrinkly!!!;;; Και την έκαναν φάντασμα!

Οι χαρακτήρες ήταν αρκετά καλοί, τα εφέ φωτισμού αρκετά καλά, τα σημεία με τις τσουλήθρες ανώτερα από το Super Mario 64 και τέλος τα bosses ήταν πολύ καλά, με αποκορύφωμα την μάχη με τον Krool.
 
Δεν το έχω παίξει το game. Παίζοντας όμως αυτές τις μέρες το Banjoo_kazooie και κρίνοντας απο τα λεγόμενα, πρέπει να είναι προς το μέτριο!!
 
divined είπε:
Δεν το έχω παίξει το game. Παίζοντας όμως αυτές τις μέρες το Banjoo_kazooie και κρίνοντας απο τα λεγόμενα, πρέπει να είναι προς το μέτριο!!
To Banjo-Kazooie ήταν πολύ ανώτερο ως παιχνίδι. Ότι ήταν το Donkey Kong Country 2 για το Snes (το απόλυτο platform δηλαδή) ήταν και το Banjo για το Nintendo 64. Δε μου αρέσει να κάνω υποθέσεις αλλά έχω την εντύπωση πως η Rare είχε αγχωθεί πολύ με το παιχνίδι και ήθελε να κάνει μία τέλεια μεταφορά του Donkey Kong Country στις τρεις διαστάσεις. Αν ήταν το πρώτο της παιχνίδι θα τη δικαιολογούσα. Όμως, όταν έχεις ήδη αναπτύξει παιχνίδι τέτοιου βεληνεκούς όπως το Banjo, δε δικαιολογείσαι να παρουσιάζεις ένα παιχνίδι σαν το DK 64. Ίσως και να κρύφτηκε στη σκιά του Banjo......αλλά λογικά δε θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο και για το Conker? Δεν ξέρω, τι να πω? Ίσως να μην ήταν κακό παιχνίδι αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτό που περίμεναν οι φαν της τριλογίας, όπως εγώ.
 
Συμφωνώ με τον geo2004z.

Πιθανόν η Rare μετά το Banjo-Kazooie να έπεσε στην παγίδα να μην ξέρει τι να κάνει με το Donkey Kong προκειμένου να το διαφοροποιήσει αρκετά από το Banjo... Τελικά το μόνο που έκανε ήταν να προσθέσει 5 playable χαρακτήρες, με αποτέλεσμα το έντονο backtracking, κουραστικό και περιττό μάζεμα κόκκινων, κίτρινων, πράσινων, μπλε και ροζ μπανανών (!!!), καρύδες διαμάντια, φωτογραφικό φιλμ, νομίσματα, φρουτο-σφαίρες για όπλα (αν είναι δυνατόν!) κτλ. Αντίθετα τα κατάφερε περίφημα με το Conker Bad Fur Day, το οποίο ήταν εξαιρετικά πρωτότυπο, διαφορετικό και ενδιαφέρον, με εναλλαγές στο gameplay και πολύ χιούμορ.

Κατά κάποιο τρόπο το Banjo - Kazooie αποτελεί πιο φυσικό διάδοχο της τριλογίας Donkey Kong Country, ίσως επειδή όπως και στα παιχνίδια για το SNES έτσι και στο Banjo είχαμε να κάνουμε με ένα αχώριστο δίδυμο (τον Banjo και την Kazooie) και όχι 5 ξεχωριστούς μεμονωμένους χαρακτήρες.

Όπως και να 'χει το πράγμα, το DK64 αποτελεί μία καλή προσπάθεια για platform παιχνίδι, με πολλά ωστόσο σχεδιαστικά λάθη, όπως αυτά που παρέθεσα παραπάνω. Η ιστορία επίσης έχει δείξει ότι ακόμα και η Nintendo το έχει ξεχάσει... πέρα από το αθάνατο DK RAP!!!

 
καλησπερα.ειπα να ξεθαψω αυτο το τοπικ για τις αναμνησεις του παρελθοντος.το παιχνιδι το ειχα παιξει τουλαχιστον 8-9 χρονια πριν αν θυμαμαι καλα και αυτο ελαχιστα.δοκιμασα σημερα να το παιξω και μου αφησε αναμικτα συναισθηματα.οποιος το εχει παιξει ας με διαφωτισει και να πει εντυπωσεις.εμενα παντως μιας και ειμαι ακομα στην αρχη μου ψιλοαρεσει αλλα μου προκαλεσε ζαλαδα μετα απο λιγη ωρα παιχνιδιου.ποση ειναι η διαρκεια του πανω κατω;
 
Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που είπαν ήδη στο thread. Αλλά θα προσθέσω και κάτι ακόμα. Στο N64, την στιγμή που έβγαινε αυτό το παιχνίδι, υπήρχαν ήδη ένα σωρό 3D platforms για το μηχάνημα και ήδη είχε τα καλύτερα από κάθε άλλη πλατφόρμα (Mario 64 και Banjo Kazooie). Όλα είχαν το ίδιο στυλ, δηλαδή ήταν όλα χαριτωμένα. Οπως και στο SNES όμως, το DΚ64 θα μπορούσαν, αυτό μόνο, να το κάνουν λίγο λιγότερο χαριτωμένο. Γενικώς το DK64 μου φάνηκε πολύ πιο παιδικό από τα DK1 και DK2.

Επίσης θα προτιμούσα να έφτιαχνε την μουσική ο David Wise και όχι ο Grand Kirkhope. O Kirkhope είναι τρομερός στο να φτιάχνει ευχάριστες μελωδίες και η δουλειά του στο Banjo Kazooie είναι απλά τέλεια. Το Banjo είχε πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα και πολύ χιούμορ και του ταίριαζε γάντι το soundtrack. Όμως το DK θα ήθελε λίγο πιο μελαγχολικές μελωδίες και κάπως λιγότερο χαριτωμένες, όπως ακριβώς στα πρώτα 2 DK του SNES, ιδικά του 2ου. Αντί αυτού είχαμε το DK Rap (!) και γενικώς μουσικές με ευχάριστο ύφος. Ακόμα και η σπηλιά, που δεν είχε ευχάριστη μουσική και ήταν αρκετά καλή, είχε instruments που ακούς σε χαρούμενα κομματάκια, απλά το composition ήταν αργό και λίγο μελαγχολικό.
 
Φίλε Imgema....είπες τα πράματα ακριβώς ως έχουν και έμαθα και πληροφορίες για τη μουσική του παιγνιδιού, η οποία παίζει σημαντικό ρόλο! Νομίζω ότι εξέφρασες αυτά που ήθελα να πω με τον καλλίτερο τρόπο! Χαρά μου να διαβάζω τα ποστ σου και τις απόψεις σου!! :worship:
 
Να προσθέσω και εγώ την σύμφωνη γνώμη μου για τη μουσική του Banjo Kazzoie. Υπέρχοες ευχάριστες μελωδίες. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η μουσική στην τελευταία πίστα με τις τέσσερεις εποχές, όπου η μουσική είναι ίδια αλλά αλλάζουν τα όργανα ανάλογα με την εποχή. Όλα τα λεφτά!!

Θέλω να πάρω και το Banjo Tooie, αλλά λιγάκι ακριβά το δίνουν αυτή τη στιγμή στο ebay.
 
το banjo ειναι ισως το καλυτερο παιχνιδι για μενα μαζι με majoras και το mario 64...το banjo ειναι παραδειγμα πως φτιαχνουν σωστα platform χωρις πολλα πολλα και με σωστες δοσεις διαρκεια-γριφων...αξεπεραστο ακομα και σημερα.τωρα για το dk οσο παιζω μου κανει εντυπωση και θελω να το συνεχισω.απλα εχει μεγαλα κενα και μπερδευεσαι σε καποια σημεια χωρις λογο.μακαρι να με εντυπωσιασει για τα καλα στην συνεχεια.
 
geo2004z είπε:
Φίλε Imgema....είπες τα πράματα ακριβώς ως έχουν και έμαθα και πληροφορίες για τη μουσική του παιγνιδιού, η οποία παίζει σημαντικό ρόλο! Νομίζω ότι εξέφρασες αυτά που ήθελα να πω με τον καλλίτερο τρόπο! Χαρά μου να διαβάζω τα ποστ σου και τις απόψεις σου!! :worship:
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια φίλε geo2004z... #)

Πάντως όντως η μουσική είναι ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία σε ένα game. Είναι αυτό που δίνει ατμόσφαιρα, μαζί φυσικά με το υπόλοιπο sound design. Και στην τελική είναι και αυτό που αντέχει στον χρόνο. Πολλά παλιά παιχνίδια πλέον πια δεν βλέπονται ούτε παιζονται αλλά η μουσική πάντα ακούγεται το ίδιο, ίσως και περισσότερο, ευχάριστα. Και μιας και μιλάμε για Donkey Kong, θεωρώ το soundtrack του DKC2 ίσως το καλύτερο που υπάρχει.

voltar είπε:
τωρα για το dk οσο παιζω μου κανει εντυπωση και θελω να το συνεχισω.απλα εχει μεγαλα κενα και μπερδευεσαι σε καποια σημεια χωρις λογο.μακαρι να με εντυπωσιασει για τα καλα στην συνεχεια.
Αυτό που μου έχει μείνει είναι σίγουρα τα bosses. Και ο τελικός ήταν πολύ ωραία μάχη. Θα έλεγα ότι το DKC64 έχει τα καλύτερα bosses σε σχέση με τα άλλα platforms, εκτός του Conker (εκεί μιλάμε για άλλες φάσεις τώρα :p )...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Νintendo official magazine δινει στο Donkey Kong 64 βαθμολογία 96% παντως.... Την ιδια ακριβως βαθμολογία έχει δώσει και στο Banjo Kazooie.. Στο Banjo-Tooie εδωσε 97%... Εγω θεωρω οτι το Donkey Kong 64 ηταν ενα rip off του Banjo Kazooie.. ιδια αλματα, παρομοιο στυλ παιχνιδιου, ιδια φιλοσοφια μουσικης, ακομα και οι "φουσκάλες" των διαλόγων ηταν ιδιες.. μα τι νομιζαν???? Λες και ξεχασαν ολα τα καλα στοιχεία της τριλογίας των Donkey Kong του SNES.. Αίσχος..
 
Πάντως όπως και να έχει, πιστεύω ότι είναι ένα απο τα παιχνίδια που αξίζει να έχει κάποιος στην N64 συλλογή, μιάς και δεν έχει κυκλοφορήσει σε άλλη πλατφόρμα της Nintendo.
 
Πίσω
Μπλουζα