Donkey Kong

Gyubrush

RetroMaNiaC
Joined
24 Ιαν 2007
Μηνύματα
579
Αντιδράσεις
18
Δεν πιστευω να υπαρχει εστω και ενας απο μας που να μην ειχε παιξει αυτο το καταπληκτικο παιχνιδακι!

Για πειτε!
 
fovero htan to Donkey Kong sto B/W gameboy! eixe tis protes pistes tou coin-op alla meta ginotan YPEROXO!

Dmgdqa.jpg
Donkey_Kong_95_-_Ingame_9.gif
dk_game.jpg
 
...το έπαιξα για πρώτη φορά σε "ηλεκτρονικάδικο" πλησίον... ταβέρνας στην Πεντέλη (!) όπου είχαμε πάει με τους γονείς μου !!

Μιλάμε φυσικά για έρωτα με την πρώτη ματιά.

Ευτυχώς, μερικά χρόνια αργότερα απέκτησα την έκδοση του παιχνιδιού για amstrad (το conversion ήταν Α-ΠΙ-ΘΑ-ΝΟ) πράγμα που συνέβαλε στο να περιορίσω κάποια απο τα έξοδα σε δεκάρικα... :D
 
Είναι αλήθεια ότι...

...το conversion του θρυλικού Donkey Kong για τον Amstrad, ήταν πολύ πιστό στο αυθεντικό arcade και όσον αφορά τα γραφικά και τον ήχο του, αλλά και από πλευράς game play. To παιχνιδάκι, έδειχνε και έπαιζε, σαν το αυθεντικό. Ο ορισμός του real arcade feeling!

Πολλοί όμως, εκείνη την εποχή, ανάμεσά τους και εγώ, δυστυχώς, είχαμε την εντύπωση, ότι Donkey Kong για τον Amstrad, δεν είχε κυκλοφορήσει, τουλάχιστον με αυτήν την ονομασία. Για πολύ καιρό λοιπόν, αγνοούσαμε την ύπαρξη του παιχνιδιού της Ocean, λόγω του ότι είχε πέσει στα χέρια μας, το Killer Gorilla, της MicroGen το οποίο λανθασμένα θεωρούσαμε, ως το μοναδικό conversion του παιχνιδιού.

Το Killer Gorilla, δανειζόταν, (sic) την ιδέα και το στήσιμο, του όλου προϊόντος της Nintendo και τα παρουσίαζε σε ένα πακέτο γραφικών, ήχου και game play, το οποίο, ούτε έδειχνε, αλλά ούτε και έπαιζε σαν το πραγματικό... Άχρωμο, άοσμο και άγευστο το παιχνιδάκι αυτό, ήταν υποφερτό, μόνο στη περίπτωση, που δεν γνώριζε κάποιος, για το πραγματικό arcade -είχε γεννηθεί και μεγάλωνε στην Σουαζιλάνδη, ας πούμε- μα από το ολότελα, καλή κι η Παναγιώταινα, που λέμε καμιά φορά και αναγκαστικά βολευόμασταν, λοιπόν, με ότι είχαμε τότε...

Όταν όμως έφτασε, κάποια μέρα και στα χέρια μου, ένα αντίτυπο (sic) του licensed conversion, του Donkey Kong, για Amstrad και καθώς φόρτωνε, περίμενα -βαριεστημένος, μεν, αλλά η ελπίδα, πεθαίνει τελευταία, δε- να αντικρίσω μια τροποποιημένη loading screen του Killer Gorilla, που να γράφει αντί για "Killer Gorilla", "Donkey Kong", με τα διαπιστευτήρια του Μαυρογέννη :D και με ποικίλες επιλογές, όπως: "Starting level ? (1-4)" ή "255 lives ? (Υ/Ν)" αντίκρισα το φως το αληθινό!

Εισαγωγή ίδια με του arcade -τέτοιο πράγμα, δεν είχα ξαναδεί ποτέ μου σε Home Computer- full border effect, γραφικά που ήταν πιστή αντιγραφή από το αυθεντικό και όχι από αυτά που προκαλούν σχόλια του στυλ "ε, για κομπιούτερ καλά είναι...". Ο ήχος δε, άλλο πράγμα, όλα τα ηχητικά εφέ του παιχνιδιού, όλες οι μικρές μελωδίες, δήλωναν το παρόν δυνατά και καθαρά μέσα από τα 64K, που μας παρείχε το κομπιουτεράκι του σπιτιού μας! Πολιτισμικό σοκ, έπαθα τότε!

Παρακάτω σε παράθεση, εικόνες των δύο παιχνιδιών, για του λόγου το αληθές και για να καταλήξουμε τέλος πάντων και σε ένα συμπέρασμα, που λέει ότι...



Killer Gorilla



Donkey Kong

...τι δουλειά έχει στην ενότητα, Commodore Amiga > Games το Donkey Kong, αφού Donkey Kong για Commodore Amiga ...δεν υπάρχει! :biglaugh:
 
εγώ νομίζω ότι το έχω παίξει σε amiga 500
 
Από τα αγαπημένα παιχνίδια. Δε ξέρω εάν έχει αναφερθεί ξανά αλλά έχει κυκλοφορήσει και μια καταπληκτική ταινία-ντοκυμαντέρ σχετικά με τους δύο κορυφαίους παίχτες του κόσμου στο coin-op donkey kong και την μάχη τους για το ποιος θα έχει το ρεκόρ στο παιχνίδι. Η ταινία λέγεται "The King of Kong: A Fistfull of Quarters"

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.imdb.com/title/tt0923752/
 
δεν το είχα παίξει σε αμίγκα. Μόνο σε αμστραντ...και μου άρεσε πολύ...φυσικά και σε MAME#)
 
καλο παιχνιδακι που το ελιωνα με τις ωρες οπως θα γινει και σημερα ,καλα to killer gorillα δεν το χω παιξει!!! :D :D
 
DeadOrganPlayer είπε:
Από τα αγαπημένα παιχνίδια. Δε ξέρω εάν έχει αναφερθεί ξανά αλλά έχει κυκλοφορήσει και μια καταπληκτική ταινία-ντοκυμαντέρ σχετικά με τους δύο κορυφαίους παίχτες του κόσμου στο coin-op donkey kong και την μάχη τους για το ποιος θα έχει το ρεκόρ στο παιχνίδι. Η ταινία λέγεται "The King of Kong: A Fistfull of Quarters"Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.imdb.com/title/tt0923752/

Την είδα !!! τον μαλλιά δεν το πάω καθόλου! Ο άλλος χτυπιόταν μπροστά σ'όλους και ο αυτός με τις κασετούλες του ο φλώρος. Πολύ ωραίο και με έκανε να δω τις δικές μου δυνατότητες στο donkey kong όπου ήταν για κλάματα... ισα που ξεπέρασα τις 20.000 :points:
 
Tωρα τι σχεση εχει θεμα με το Donkey kong στο υπο φορουμ για amiga ενας θεος το ξερει.Το θεμα ΠΡΕΠΕΙ να μεταφερθει εκει που ανηκει δηλαδη η να παει στο υπο φορουμ του NES η στο υπο φορουμ των Arcades.

To Donkey kong τωρα κατα πρωτο λογο και κατα δευτερο το pacman ειναι τα μονα παιχνιδια που παλευουν οι κορυφαιοι του κοσμου μεχρι και σημερα και πιο πολυ με το Donkey Kong γιατι μιλαμε για ποντους ενω στο pacman μιλαμε για χρονο.Το παραπανω ρεκορ του Robbie Lakeman δεν εχει πιστοποιηθει απο το Twin Galaxies και δεν ειναι κατι επισημο απλα ο τυπος επαιξε το παιχνιδι και το κατεγραψε χωρις κριτη διπλα του ωστε να ελεγξει την καθε λεπτομερεια οπως ειναι τα Dip switches πχ γιαυτο και το ονομα του δεν ειναι καν στη λιστα με τα ρεκορ του Donkey kong.Μεχρι να ειναι επισημο και να γιννει με κριτη πρωτος θα ειναι ο φοβερος Hank S Chien και συμπληρωνουν την πρωτη δεκαδα οι Ross Βenziger,Vincent Lemay,Jeff B Willms,Dean Saglio,Steve J Wiebe,Billy L mitchell,Steve G Wiltshire,Jeff wolfe,Mark L Kiehl.Oταν το ρεκορ γιννει επισημο με κριτη η με το να στειλει καποιο DVD με το gameplay του οπως πρεπει να ειναι για να το ελεγξουν στο Twin Galaxies τοτε μονο θα γιννει επισημο.

ΥΓ: O Billy Mitchell το εχει παρατησει το αθλημα και δεν ασχολειται με το Donkey Kong αν και δεχετε μεγαλες πιεσεις να αρχισει και παλι γιατι ολοι ξερουν οτι ειναι απο τους ελαχιστους με τοσες γνωσεις γυρω απο το παιχνιδι και θα μπορουσε να σπασει το ρεκορ αν εκανε λιγη προπονηση.Δεν νομιζω να ασχοληθει παντως γιατι το επιτευγμα του με το πρωτο Perfect pacman παγκοσμιως με μια λεξη τον θεοποιησε οποτε δεν εχει να κερδισει κατι αλλο γιαυτο και δεν ασχολειται.
 
metalcandyman είπε:
Tωρα τι σχεση εχει θεμα με το Donkey kong στο υπο φορουμ για amiga ενας θεος το ξερει.Το θεμα ΠΡΕΠΕΙ να μεταφερθει εκει που ανηκει δηλαδη η να παει στο υπο φορουμ του NES η στο υπο φορουμ των Arcades.

Αμα σου πω οτι δεν το πηρα χαμπαρι καν οτι το thread ειναι στο υποφορουμ της Amiga :p .
 
Για να ειμαστε πιο ακριβεις το τωρινο ρεκορ το κατεχει απο παραπροχτες ο Robbie Lakeman
 
To ρεκορ του Lakeman θα ειναι επισημο οταν εμφανιστη στην λιστα του Twin Galaxies μεχρι και αυτη την στιγμη ειναι ο Hank Chien αυτα γραφω πιο πανω.
 
Ρε Βασίλη κάνε προπόνηση μία δύο μέρες να τους πάρεις τα σώβρακα :p
 
Imgema είπε:
Ρε Βασίλη κάνε προπόνηση μία δύο μέρες να τους πάρεις τα σώβρακα :p
χαχαχαχα ωραιος :thumbup:
Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο τασο αλλα δυστηχως δεν ειναι.Σε αυτα τα παιχνιδια οπως Donkey kong,pacman Κ.α πρεπει να εισαι απολυτα αφοσιωμενος και να ριχνεις τρελη προπονηση.Μπορει να τερματιζω ολα τα arcades που εχω ασχοληθει στην ζωη μου αλλα τα ρεκορ αυτα δεν ειναι καθολου ευκολο πραμα.Ειδικα αν καποιος δεν εχει σχεδον καθολου ελευθερο χρονο οπως εγω και αναγκαζομαι να παιζω μετα της 11 με 12 το βραδυ.Τερματιζω κανενα παιχνιδι το ανεβαζω στο καναλι μου στο youtube αλλα μεχρι εκει δεν ειμαι για παραπανω γιατι δεν υπαρχει καθολου ελευθερος χρονος οπως ειπα και υπαρχουν και αλλες δραστηριοτητες στην ζωη μου περα απο τα videogames.

(αν ηξεραν οι σχεσεις που ειχα και εχω ποσες χιλιαδες φορες ειπα ψεματα πως δεν μπορω να βρεθουμε λογο δουλειας αλλα αντιθετα εγω επαιζα videogames θα με κυνηγουσαν απο δω μεχρι την αλλη ακρη του κοσμου:biglaugh:).
 
Πίσω
Μπλουζα