Doom port στο C64 με SuperCpu(20Mhz)

Αρκετα σπανια βλεπουμε εξελιξεις και στο στρατοπεδο του ψωμιερα αλλα οταν σκανε ειναι δυνατες
 
Ναι ρε παιδιά δεν λέω.... αλλά 0.5 fps? :p
 
20MHz CPU στον Commodore 64; :eek:

Το όραμα του Dr. Frankenstein ζει!
 
Χεχε, πολύ ενδιαφέρον σαν proof of concept, το είδα πριν δύο μέρες.

Βασικά παίζει να είναι ένα straight port κυρίως, δεν είναι super optimized όσο δεν πάει. Ένα generic Chunky to bitmap conversion δεν είναι και ότι πιο γρήγορο (ακόμα και για τον C64 που δεν υποφέρει από bitplanes και άλλα τέτοια). Κανονικά θα έπρεπε να προσαρμοστούν κομμάτια του rendering κατευθείαν για το vram structure του C64. Αν και πιστεύω πως το χάνει στα math calculations, κλασικά όπως κάθε άλλο port π.χ. σε 386 ή 3DO/Saturn που υποφέρει. Όταν είσαι κοντά σε τοίχους πάει πιο ομαλά (εδώ ελάχιστα αλλά φαίνεται η διαφορά) ενώ όταν το view ξανοίγεται σε ανοιχτούς χώρους με πολλά διαφορετικά sectors στο οπτικό πεδίο (στο doom editing, είναι ξεχωριστές περιοχές στο χάρτη με διαφορετικά ύψη, textures, κλπ) πέφτει το framerate απότομα. Δεν είμαι σίγουρος ο 65c816 σε τι υστερεί (είναι 16bit version του 6502, και φυσικά αν κάνανε τα fixed point maths με 32bit long int για καλύτερη precision, όπως και στο original doom, τότε πρέπει να γίνουν με 2 pairs 16bit regs, οπότε ακόμα χειρότερα). Ίσως αν το έβλεπα αυτό σε 286 στα 20mhz, κάτι αντίστοιχο θα περίμενα σε ταχύτητα. Στον 386dx παλεύεται αλλά πάλι είναι αργό αν και όχι και τόσο. Ίσως θα έλεγε να κάνανε ένα video με lower detail (F5) και το μέγεθος του window να είναι όσο πιο μικρό γίνεται (άλλωστε άμα κάνανε πλήρες port φαντάζομαι θα κάνανε και αυτήν την επιλογή) έτσι για να δούμε πως τρέχει. Ίσως το βάλω στον vice να το δω τελικά και να δοκιμάσω από μόνος μου.

Ά ρε και να έβγαινε ο CPCNG με EZ80 στα 50mhz (κάτι σαν z80 στα 200mhz αντιστοιχεί, 1 cycle per opcodes σε αρκετές περιπτώσεις, 24bit regs και addressing, MUL opcode και ίσως και άλλα ωραία). Εκεί να δεις καλό port που θα πορούσε να γίνει :p
 
Που κολλησε το CPCNG και δεν προχωρησε?
 
Wally είπε:
Που κολλησε το CPCNG και δεν προχωρησε?
Δεν είμαι σίγουρος. Ήταν κάποτε ένας Γάλλος, ένας Άγγλος και ένας Γερμανός και μαλώσανε (σαν ανέκδοτο ακούγεται).

Ήταν μια περίοδο που δεν μπορούσαν να συνενοηθούν, μάλιστα πήγε να μπει στο project και η Jeri Ellsworth αλλά ύστερα από κάποια παρεξήγηση έφυγε.

Δεν ακούγεται τίποτα πια.
 
Πίσω
Μπλουζα