DOSBOX πρόβλημα με Soundblaster και ήχο γενικότερα

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Το πρόβλημα που έχω είναι απλό. Πολλά παιχνίδια που τρέχω μέσω DosBox ή δεν θα έχουν καθόλου ήχο ή θα ακούγεται μόνο το PC speaker. Αυτό γίνεται σε πολλά παιχνίδια που ξέρω ότι έχουν ήχο. Για παράδειγμα, σε πολλά παιχνίδια της Sierra (oπως το King's Quest 4) ακούγεται μόνο το PC Speaker παρόλο που του ενεργοποιώ την soundblaster ή ακόμα και το "tandy". Αλλά το ίδιο πρόβλημα έχω και σε άλλα παιχνίδια. Γενικώς φαίνεται τελείως random άν θα έχω ήχο ή όχι στο DosBox. Κάποια παιχνίδια έχουν setup menu και μπορώ και τα διορθώνω από εκεί. Το Kings Quest 4 όμως δεν έχει και όσο και αν προσπάθησα δεν έχω ήχο παρα μόνο το PC Speaker.

Επίσης δεν ξέρω πως να ενεργοποιήσω το Roland ΜΤ32 emulation για να έχω καλύτερο ήχο στα games που την υποστηρίζουν.

Γενικώς δεν είμαι εξπέρ στο DosBox και χρησιμοποιώ frontend για να αλλάζω τα settings. Αν είναι εδω μέσα κανένας που να το έχει με το πρόγραμμα να με βοηθήσει να βάλω μπρος τον ήχο σε περισσότερα παιχνίδια.

Ευχαριστώ.
 
Getta Robo είπε:
Ποια εκδοση τρεχεις;Εχεις δοκιμασει καθολου το ykhwong's DOSBox SVN; Τεινει να λειτουργει πολυ καλυτερα απο το κανονικο DOSbox.

Δοκιμασε το εδω:

http://www.emucr.com/2013/05/ykhwongs-dosbox-svn-daum-build-20130506.html
version 0.74.

Θα δοκιμάσω και αυτό που μου λες μόλις βρω λίγο χρόνο. Το θέμα είναι ότι σε όσα Youtube videos μπαίνω με παιχνίδια από DosBox φαίνεται λες και είμαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα :(
 
Μην χρησιμοποιείτε SVN και άλλα πειραματικά builds άσκοπα. Είναι γεμάτα προβλήματα, βγαίνουν καθαρά για λόγους δοκιμαστικούς/debugging.
 
Τελικά το έλυσα το πρόβλημα. Επρεπε να κάνω edit το RESOURCE.CFG που υπήρχε μέσα στον φάκελο του παιχνιδιού και να αλλάξω τους sound drivers χειροκίνητα.
 
Πίσω
Μπλουζα