Dragon Ninja

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
484
Dragon Ninja (1989)





Ο αγαπητός telonio φιλοτέχνησε την παρουσίαση του Dragon Ninja (vs Βad Dudes, εχχμ… ή το ανάποδο... δεν είμαι σίγουρος), με ιδιαίτερο μεράκι όπως κάθε φορά κι έγραψε μια παρουσίαση για την έκδοση του Amstrad. Τον ευχαριστώ και πάλι για την άψογη δουλειά του. Enjoy…




fetch



fetch



fetch



fetch



fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Αlucard, πολύ δυναμική επιστροφή στις παρουσιάσεις, με αυτό κλασσικότατο game !! :) (και βέβαια μπράβο στο ακούραστο telonio για το εξαιρετικό DTPάρισμα :thumbup: ).

Οπως έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, το προτιμώ σε amstrad πολύ περισσότερο απο τους άλλους οκτάμπιτους home micros.

Εκείνη την εποχή ήταν απο τα πολύ αγαπημένα μου και ταυτόχρονα απο εκείνα που δεν μπορούσα να σταματήσω να παίζω - μέχρι που το τελείωσα.

Εχω δυνατές αναμνήσεις απο τους διάφορους τελικούς αντιπάλους, τα όπλα (ιδιαίτερα τα αποτελεσματικότατα nunchaku που είχαν και μεγάλο "reach"), τα πολύ όμορφα graphics, καθώς και το φοβερό speech... :thumbup:

(...και όντως ο πρώτος boss, είναι ο Karnov :supergrin: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Φοβερή παρουσίαση και γενικά το όλο στυλ μου θυμίζει retro περιοδικό!!!!
 
Ωραιότατος !
 
Πολύ καλή παρουσίαση Alucard. Ninja, αμάνικα και Reagan. Πιο 80s πεθαίνεις... :D Τρελή καλτίλα. To είχα παίξει στα ηλεκτρονικά (είχε έρθει στην Ελλάδα) όπου ήταν συμπαθητικό χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο. Το είχα παίξει και λίγο στην Amiga όπου η μεταφορά έγινε από την Ocean (εγγύηση για αποτυχία). Πραγματικά άθλιο. Τόσο χάλια που ούτε να το τερματίσεις γινόταν γιατί δεν είχαν βάλει το διαγώνιο πήδημα με αποτέλεσμα να μη μπορείς να περάσεις τη δεύτερη πίστα με τα φορτηγά.
 
Leon, το έβλεπα τυχαία χθες,

στο 1:30 υπάρχει η απάντηση από amigovios δια στόματος Ektelion.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για δες...Άλλη μια ρετροαπορία λύθηκε. Καλά τι έπιναν όταν το προγραμμάτιζαν; Είναι δυνατόν; Φαντάσου την αντίδραση του angry video game nerd αν έπαιζε το παιχνίδι.
 
To Dragon Ninja το γνωρισα και το πρωτοεπαιξα στα ηλεκτρονικα ακομα και πριν το Double Dragon τωρα πως το εφεραν αυτο στο χωριο μου πριν το Double Dragon που το ειχε και η κουτση μαρια ειναι αγνωστο.Σε γενικες γραμμες ειναι ενα σφηνακι δρασης γιατι αν το γνωριζει καποιος καλα το τερματιζει στο 20λεπτο και ενα απο τα παιχνιδια με τους ποιο ηλιθειους εχθρους ever και απο τα ποιο ευκολα beat'em ups επισης των arcades.Αν κρατησει καποιος απο την αρχη τα κροταλα στην ουσια ειναι ατρωτος γιατι βαραμε τους ηλιθειους εχθρους απο αποσταση αφου ειναι και πιο αργοι απο την καθυστερηση και λιγο προσοχη θελει μονο στα σκυλια που ερχονται κατα πανω μας η στον φλεγομενο τυπο που συνταμε στο δασος.Ενας αλλος λογος που το παιχνιδι ειναι πανευκολο ειναι γιατι σε καθε πιστα εχουμε διαφοερετικα επιπεδα οποτε αν οι εχθροι ειναι πανω και μεις κατω απλα περιμενουμε λιγο να κατεβουν και απροστατευτοι καθως ειναι τους ξεπαστρευουμε με τα κροταλα η το μαχαιρι η ακομα και με φορτισμενη την γροθια.Με ακριβως τον ιδιο τροπο βγαζουμε με την ανεση μας και τους ηλιθειους αρχηγους του παιχνιδιου εκτος απο τον τυπο στο δασος και πανω στο τραινο που βολευουν καλητερα οι εναεριες κλωτσιες.Κλασσικο σκηνικο στο τελος που πολεμαμε τους αρχηγους απο καθε πιστα και φτανουμε στον πιο ηλιθειο απ'ολους στον τελικο δηλαδη του παιχνιδιου που ειναι μια διασταυρωση νιντζα σαμουραι και vincent απο το Beauty and the beast και το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να περιμενουμε την καταληλη στιγμη να ανεβουμε στο ελικοπτερο οποτε καθομαστε στην μια πλευρα και πλακωνουμε στο ξυλο τον τυπο με τα κροταλα αν εχουμε και ως δια μαγειας μενει και ακινητος καθως τον κοπαναμε της περισσοτερες φορες οποτε μετα απο λιγο βλεπουμε τον τερματισμο.

Για της home micro εκδοσεις μακρια και αγαπημενοι γιατι ως κονσολας απεχθανομαι οτιδηποτε εχει να κανει με home micros και φυσικα οσον αφορα το review και το ολο στησιμο εξαιρετικο οπως παντα αν και δεν ειναι περιεργο αυτο γιατι μας εχει συνηθησει σε τοσο καλα αποτελεσματα ο Alucard;) :thumbup:
 
Σας ευχαριστώ ολους :) Στην έκδοση του Commodore δυστυχώς δεν είχε nunchaku.

metalcandyman είπε:
Για της home micro εκδοσεις μακρια και αγαπημενοι γιατι ως κονσολας απεχθανομαι οτιδηποτε εχει να κανει με home micros και φυσικα οσον αφορα το review και το ολο στησιμο εξαιρετικο οπως παντα αν και δεν ειναι περιεργο αυτο γιατι μας εχει συνηθησει σε τοσο καλα αποτελεσματα ο Alucard;) :thumbup:
metalcandyman thanks για τα hints :thumbup: Το στήσιμο του review (όπως και όλα όσα είναι εντυπωσιακά) το έχει κάνει ο telonio :)
 
Κάνω λάθος, η σχεδόν όλες οι μεταφορές απο arcades σε home micros ήταν καλύτερες στον Atari ST μου;

Η μήπως ειναι ιδέα μου, που θυμαμαι λανθασμένα απο την μικρή ηλικία μου τοτε;

Δηλαδη, εννοώ, ότι οτιδήποτε έχει γίνει review εδώ στο φόρουμ και ειναι είτε για amstrad, Amiga η για κάποιον αλλο, μου φαίνεται ότι ήταν καλύτερο σε γραφικά και ήχο στον Atari..

Βοηθάτε χριστιανοί, τι συμβαίνει; Είμαι οπαδός του Atari ST τόσο πολύ (επειδή μονο αυτο ειχα) και θυμαμαι με καλές αναμνήσεις τα παιχνίδια που έπαιζα τοτε σ'αυτόν, η ειναι όντως αλήθεια;
 
Aν είναι καλύτερο το Dragon Ninja στον Atari ST από ότι στην Amiga δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω. Κατά τα άλλα αγαπητέ μου φίλε μπερδεύεις τα 8bit amstrad, commodore, spectrum με τα 16bit amiga, atari st. Άλλες δυνατότητες το 8bit και άλλες τα 16bit. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν καλύτερα τα παιχνίδια στον atari st από την amiga. Τα μηχανήματα έμοιαζαν αρκετά τεχνολογικά σε έναν βαθμό και oι διαφορές στα παιχνίδια δεν ήταν χαώδεις. Σήμερα με το μηχάνημα που είχε ο καθένας μικρός και του αφιέρωσε αμέτρητες ώρες θεωρεί πως είναι το καλύτερο. Έτσι πίστευα και εγώ πως ο 6128 που είχα ήταν το καλύτερο 8bit μέχρι να δω screenshots από commodore στα reviews του Ηλία! :shake:
 
Ναι,δεν αντιλέγω στο τελευταίο..

ο καθένας με ο,τι είχε μικρός κι αφού δεν υπήρχε δυνατότητα για Ίντερνετ ψάξιμο να δεις τι υπήρχε στην αγορά κτλ. λογικό ειναι αυτο το μηχάνημα να αγάπησες και να νομίζεις ότι ειναι το καλύτερο..

Τωρα,όσο για τα 8bit και τα 16, δε το ήξερα, είμαι ψιλό άσχετος μ αυτά και δεν ασχολούμαι,απλά είπα την γνώμη μου..
 
Πίσω
Μπλουζα