Dragon64 Όταν ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα. Photos Part1 (ADSL only!)

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Όπως λέει και ο τίτλος ήταν ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα.

Χάρη στον Phil_VR έγινε πραγματικότητα και βρίσκεται αυτή τη στιγμή μπροστά μου.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικές φωτογραφίες που τράβηξα στο μοντέλο μου.

Αν και ήταν λίγο πρόχειρο το στήσιμο θέλω να πιστεύω ότι δείχνουν τη μεγαλοπρέπεια αυτού του μηχανήματος.

Phil σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά που μου έδωσες αυτή τη δυνατότητα.

Αυτή είναι η αρχή, σιγά σιγά θα γνωρίσουμε όλοι μαζί (υπομονή να έχετε) τον δράκο μιας και αυτές οι φωτό είναι μόνο η αρχή.

80ς για πάντα.

Ξεκινάμε!

Ο Dragon ήταν ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ και στο κουτί του!.

picture.php


Yeap. 64K !

...και ένας Motorola 6809 :)

picture.php


Τρφοδοτικό και τα καλώδια. για τηλεόραση και κασετόφωνο.

picture.php


Αν σηκώσουμε το παραπάνω χαρτί βρίσκουμε τη checklist του ποιοτικού ελέγχου. Υπήρχε μια μικρήήήήή διαφορά από την Commodore σε αυτόν τον τομέα :)

picture.php


Κάτω από τη λίστα

picture.php


Από κάτω είναι το manual

picture.php


Από κάτω βρίσκεται το βιβλίο της Basic

picture.php


picture.php


Enter the Dragon Wold !!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Cartidge Port

picture.php


Η printer port. E εντάξει δεν είχε και centronics...

picture.php


picture.php


H αριστερή μεριά. Joystics (2), κασσετόφωνο, σειριακή, εκτυπωτής, τηλεόραση και κουμπί RESET. Όχι πείτε μου πόσοι υπολογιστές είχαν RESET κουμπί εκείνη την εποχή?

Η πίσω μεριά, λίγο άδεια μιας και τα περισσότερα έχουν μετακομίσει στο πλάι

picture.php
 
Αχχχχχχ! Πόσο θα 'θελα και 'γώ ένα........... ! :eek:

Καλοτάξιδο Shock :thumbup:
 
ωραίο το εργαλείο φίλε μου...να σαι καλά να το χαίρεσαι
 
Well την δικη μου γνωμη την ξερετε,"αν δεν γραφει amstrad πανω.....",αλλα αμα σ'αρεσει πασο.

Τα ρεστα μου.

Με γειες,ομορφουλι ειναι.
 
Shock το μηχανάκι ξυπνάει τρελλές μνήμες. Μακράν το αγαπημένο μηχάνημα που το είχε μια πρώην κοπέλα μου. Εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να το αποκτήσω τότε, γιατί η τιμή του έτσουζε.

Συγχαρητήρια για το απόκτημά σου, τράβα και καμιά φωτογραφία συνδεδεμένο σε τηλεόραση με την εισαγωγική οθόνη, όποτε μπορέσεις.

Αν οι εικόνες αξίζουν χίλες λέξεις, οι συγκεκριμένες εικόνες αξίζουν τόμους ολόκληρους φίλε Αντώνη.
 
Φοβερό... κουκλί!

Πάντως η λίστα δεν είναι λίστα ποιοτικού ελέγχου, απλά λίστα περιεχομένων. Καμμία σχέση :D
 
Καπου το εχω ξαναδει, καπου το εχω ξαναδει...... χμ... ! :) :) :) :)

Χαιρομαι που εφτασε αθικτο το δευτερο απο τα τρια Δρακακια που εχω, και επεζησε την.. πτηση (αν και δεν μασαει τιποτα, και θα εφτυνε φωτια σε οτι εβρισκε στον δρομο του, στην πορεια του προς Greece!)

Οι φωτο που εβαλες... απλα out of this freakin' world και μαλλον πρεπει να σου στειλω ΟΛΑ μου τα μηχανηματα για σωστη και αξιοπρεπη φωτογραφιση που ουτε σε περιοδικα δεν εχω δει!! (Η μαλλον μου φαινεται οτι θα δω στο Phoenix?! ;) ) Πλεον φαινεται το αληθινο χρωμα του DRAGON που στις φωτο μου φαινοταν σαν κλειστο μπεζ (και που ειχε κανει και παρατηρηση ο Rygar περι αυτου)..

Κρατα τον φοντο και τον φωτισμο για τα TI και Coco2 που θα σου ερθουν! (Αν και το ΤΙ το βλεπω να μας τυφλωνει απο τις αντανακλάσεις και το coco2 μαλλον το βλεπω να εξαφανιζεται απο το απολυτο "λευκο" μηχανηματος και φοντου!)

Gryzor είπε:
Πάντως η λίστα δεν είναι λίστα ποιοτικού ελέγχου, απλά λίστα περιεχομένων. Καμμία σχέση :D
Αν το μηχανημα ειχε το οτιδηποτε (απο γρατζουνια η κακοτοποθετηση, σπασιμο η ελειψη εξαρτηματος) με την λιστα αυτη και με το μηχανημα πακεταρισμενο οπως οπως το επαιρνες και το επεστρεφες στο καταστημα αγορας, οπου σου διδοταν πληρη αποζημιωση (τα λεφτα σου πισω δηλαδη) ειτε πληρη αποκατασταση του μηχανηματος με ενα ολοκαινουριο.
 
Very VERY Nice!!!! :thumbup:

Καλορίζικοοοοοοοο!!!!!
 
phil_vr είπε:
Αν το μηχανημα ειχε το οτιδηποτε (απο γρατζουνια η κακοτοποθετηση, σπασιμο η ελειψη εξαρτηματος) με την λιστα αυτη και με το μηχανημα πακεταρισμενο οπως οπως το επαιρνες και το επεστρεφες στο καταστημα αγορας, οπου σου διδοταν πληρη αποζημιωση (τα λεφτα σου πισω δηλαδη) ειτε πληρη αποκατασταση του μηχανηματος με ενα ολοκαινουριο.
Βασικά ό,τι και να είχε οποιοδήποτε μηχάνημα το γύριζες πίσω κι έπαιρνες καινούργιο. Και αν ήθελες το γύριζες πίσω κι έπαιρνες και τα λεφτά σου πίσω, και τίποτα να μην είχε. Το packing slip δεν είχε καμμία ισχύ ώς έγγραφο εγγύησης καλής λειτουργίας και κατάστασης, ήταν ένα διαγνωστικό έγγραφο για τις εσωτερικές διεργασίες ποιοτικού ελέγχου. Δεν λέω ότι δεν ήταν καλά μηχανηματάκια (δεν έχω ιδέα!), αλλά αυτό δεν δείχνει τίποτα. Σε όλα τα εργοστάσια είχαν packing lists/slips, απλά η Dragon το έστελνε και στον πελάτη (καλό κολπάκι!) Σόρρυ :)

[edit] Όντως υπέροχες φωτό, πάνω σε τί το φωτογράφισες;;;
 
Άψογος!!!!!!!!!!
 
Mad programming skillzzzzzz! :D

Φτιάξε κανένα wallpaper με αυτές τις φωτό!!!
 
Πίσω
Μπλουζα