Dreamcast Armada.

Captain Kal

RetroNuts!
Joined
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.708
Αντιδράσεις
170
Έχει καταφέρει κανείς να τρέξει το παραπάνω game? Όποτε βάζω το image στον emulator δεν κάνει boot και το αναγνωρίζει σαν μουσικό. (Και έχω τρια τέσσερα διαφορετικα self-boot images). Καμιά ιδέα? :help: :help:
 
Το πιό συνηθισμένο release ήταν της Kalisto που ΔΕΝ είναι selfboot.

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις αυτό;

Το παιχνίδι πάντως λειτουργεί κανονικά σε κάθε περίπτωση από όλα τα scene releases. Τώρα αν έχεις κάποιο repack από τον random άσχετο χρήστη antegeia δεν ξέρω τπτ...
 
Το πιό συνηθισμένο release ήταν της Kalisto που ΔΕΝ είναι selfboot
Δεν ξέρω από ποιό group είναι, αλλά το υποψιάστικα ότι δεν ήταν self-boot, παρ' ότι το postάρανε σαν τέτοιο. Μήπως πρέπει να βρώ καμιά boot disk για να δουλέψει? (Utopia κάτι νομίζω, και αν ναι ποιά έκδοση?)

Το παιχνίδι πάντως λειτουργεί κανονικά σε κάθε περίπτωση από όλα τα scene releases. Τώρα αν έχεις κάποιο repack από τον random άσχετο χρήστη antegeia δεν ξέρω τπτ...
Προσπάθησα να το φτιάξω σαν selfboot, αλλά απέτυχα οικτρά.:biglaugh: Μάλλον θα κοιτάξω να βρώ το gdi dump.
 
Είναι εύκολο να δεις αν κάποιο image είναι selfboot ή όχι.

Βάλε το δισκάκι στο PC drive και κοίταξε με κάποιο πρόγραμμα (πχ Isobuster, Alcohol ή ότι άλλο σε βολεύει) τα tracks.

Αν έχει ένα μόνο session με ένα σκέτο mode 1 data track ή ένα session με mode 1 data+audio tracks, τότε θέλει bootCD (πχ Utopia, οποιαδήποτε έκδοση-η καλύτερη διαθέσιμη είναι η 1.2 αλλά και η 1.1 δουλεύει αν δεν έχεις VGA adaptor)

Αν έχει 2 sessions, εκ των οποίων το πρώτο είναι ένα ή περισσότερα audio tracks ενώ το δεύτερο έχει mode 2 data track, τότε είναι selfboot. Σπανιότερα, υπάρχουν και selfboot που είναι 2 sessions που έχουν και τα 2 data tracks.

Αν αποδειχτεί ότι αυτό που έχεις είναι selfboot, τότε μάλλον το έχεις κάψει λάθος (ή είναι λάθος από κατασκευής, κάτι που αφορά μόνο κάποιο πιθανό repack). Προσωπικά έχω 100% επιτυχία με Alcohol και RAW DAO mode. Αν χρησιμοποιείς Disk Juggler ΔΕΝ το αφήνεις να "διορθώσει" το image όπως ζητάει κάποιες φορές.

Δυστυχώς για εσένα το .gdi dump δεν λειτουργεί σωστά στην υπάρχουσα έκδοση του NullDC, οπότε πρέπει να βολευτείς με real hardware. :)
 
Progress Report :biglaugh: :biglaugh::

Χρησιμοποίησα emulators και game images.

Προσπάθησα να φτιάξω selfboot images με το selfboot, αλλά ενώ δημιουργήται το cdi image με τα δύο tracks, δεν μου τα τρέχει κανένας από τους emulators (γενικά κολλάνε και οι δύο). :icon_cry:

Με το Utopia Boot Disk 1.2, δεν κατάφερα τίποτα, γιατί αφού bootάρει κανονικά το Utopia, δεν αναγνωρίζει το δεύτερο CD που βάζω μετά. Στον Chankast, αλλάζει το backround, και ο σκύλος γίνεται ασημί (άκου τί λέω τώρα, θα νομίσει κανένας ότι πήρα και τίποτα :biglaugh: :biglaugh:), αλλά μετά τίποτα :icon_cry: .

Μήπως πρέπει να δοκιμάσω να κάψω τα cdi images σε κανονικό CD? (Ή να πάω να ψαξω να βρώ κανένα Dreamcast να τελειώνει η υπόθεση? :biglaugh: :biglaugh: )

Ότι και να γίνει πάντως Maddog ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την βοήθεια. :D :anim-cheers:
 
Captain Kal είπε:
(Ή να πάω να ψαξω να βρώ κανένα Dreamcast να τελειώνει η υπόθεση? :biglaugh: :biglaugh: )
Εγώ νόμιζα ότι έχεις DC, αν μιλάμε για emulator πιθανώς δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα με κανέναν τρόπο...
 
Εγώ νόμιζα ότι έχεις DC, αν μιλάμε για emulator πιθανώς δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα με κανέναν τρόπο...
Όχι δεν έχω (Δυστυχώς). Αν και ψάχνω στο e-bay.de για κανένα. (Έχεις μήπως αγοράσει τίποτα από εκεί χωρίς Paypal?)
 
Dreamcast γρήγορα!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Στην αρχή της "καριέρας" μου στο Ebay είχα αγοράσει αρκετές φορές από Γερμανία και πλήρωνα με τραπεζικό έμβασμα. Αλλά επειδή οι ...τράπεζες (θα έβαζα τα κατάλληλα σύμβολα, αλλά πάλι θα μας κυνηγάει ο telamonas!) έχουν παράλογες προμήθειες για τα εμβάσματα εξωτερικού, τα τελευταία 3 χρόνια τουλάχιστον επέλεξα τον δρόμο πιστωτική/Paypal.
 
Captain Kal είπε:
Όχι δεν έχω (Δυστυχώς). Αν και ψάχνω στο e-bay.de για κανένα. (Έχεις μήπως αγοράσει τίποτα από εκεί χωρίς Paypal?)
Υπάρχει και μια στο emarket αυτή τη στιγμή....
 
Πίσω
Μπλουζα