Dune (1984)

Ξέθαψες ένα topic ενάμιση έτους.

Πάντως είναι καταπληκτική η ταινία, το βιβλίο και τα Dune 1 και 2 (στην Amigάρα...) που έκαναν σχολή.
 
Χμμμμ...δεν ξέρω τι είχε κατά νου ο Λυντς όταν του ανατέθηκε από τον Ντε Λαουρέντις να κάνει το φιλμ, αλλά κάτι με χαλάει σ' αυτό και δεν έχω καταφέρει ποτέ μα ποτέ να το δώ ολόκληρο, ούτε την κινηματογραφική αλλά ούτε και την extended βερσιόν του. Ίσως κάποια στιγμή να καταφέρω να διαβάσω το βιβλίο και να πλάσω τις εικόνες στο μυαλό μου...

Χωρίς παρεξήγηση φυσικά για τους φίλους της ταινίας, ίσως είμαι από τους λίγους φανατικούς οπαδούς του sci-fi που τη βαριέται αφόρητα...
 
Το Dune άρχισε να μου αρέσει όταν ακριβώς άρχισα να βλέπω το "από πίσω" (το βιβλίο, το universe κλπ.).

Σαν έργο το είχα πρωτοδεί μικρός και σίγουρα ενώ μου άρεσε, το περίεργο στήσιμο του με ξένισε λίγο (ήταν και από πολυφορεμένη πειρατική βιντεοκασέτα από βίντεο κλαμπ).

Είναι sci-fi για "πιο μεγάλους" (όπως πχ. το ΥΠΕΡΚΑΛΤ bladerunner), αντίθετα από το πιο "εύπεπτο" Star Wars.

Εντωμεταξύ ο μουα-ντιμπ είναι ο νυν τηλεοπτικός άντρας μιας στο sex & the city... πλάκα έχει το χόλιγουντ
 
DUNE - Official Trailer - HBO


Dune will be available on October 22 in theaters and on HBO Max, streaming only on the Ad-Free plan in the US for 31 days from its theatrical release. http://itsh.bo/hbo-max


Και μην ξεχνάτε και τα βιντεοπαιχνίδια Dune!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω διαβάσει την απίστευτη ιστορία με το αρχικό σχέδιο μεταφοράς της ταινίας αρχές 70ς απ' τον εκκεντρικό Alejandro Jodorowsky (δεν ξέρω αν τον γράφω σωστά). Αν η ταινία κατάφερνε να γυριστεί θα ήταν ότι πιο χαοτικό έχει βγεί ποτέ στις οθόνες των κινηματογράφων. Και σε διάρκεια και σε σκηνικό. Θα βλέπαμε από Orson Welles , Salvador Dali,μέχρι Mick Jagger,Αlain Delon, μουσική Pink Floyd και εντελώς παραισθησιογόνες σκηνές. Νομίζω πως έχει βγει και κάποιου είδους ντοκυμαντέρ για αυτή τη ιστορία, δηλαδή το μεγαλεπήβολο σχέδιο του Jodorowsky που τελικά δεν γυρίστηκε
 
Ευτυχώς η νέα ταινία "σβήνει" την παλιά, "σβήνει" τις σειρές, "σβήνει" την υποθετική παραισθησιογόνα δουλειά του Jodorowsky, με το να είναι εξαιρετική! Απλά δείτε την. Ως οπαδός της κλασικής εξαλογίας, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Αν πρέπει οπωσδήποτε να βρω κάποια αδυναμία, θα αναφέρω τη μη ικανοποιητική παρουσίαση/επεξήγηση του ρόλου των "Mentat" στην πολιτική και στρατηγική του κόσμου του Dune.
 
Ευτυχώς η νέα ταινία "σβήνει" την παλιά, "σβήνει" τις σειρές, "σβήνει" την υποθετική παραισθησιογόνα δουλειά του Jodorowsky, με το να είναι εξαιρετική! Απλά δείτε την. Ως οπαδός της κλασικής εξαλογίας, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Αν πρέπει οπωσδήποτε να βρω κάποια αδυναμία, θα αναφέρω τη μη ικανοποιητική παρουσίαση/επεξήγηση του ρόλου των "Mentat" στην πολιτική και στρατηγική του κόσμου του Dune.
Όντως η ταινία που βγήκε πέρυσι είναι καταπληκτική.
 
Η εκδοχή του Lynch την οποία έχω δει μόνο μια δυο φορές,ήταν αρκετά εκκεντρική, ασυνάρτητη, αποκρουστική σε κάποιες σκηνές και εφέ (ειδικά η σκηνή με τον βαρόνο Harkonnen που σκοτώνει έναν νεαρό αρκετά σοκαριστική), αλλά σε έβαζε σε τρελή περιέργεια να δεις τι θα έδειχνε η επόμενη σκηνή. Lynch είναι αυτός! Αν κάτι μου φέρνουν στο μυαλό τα εφέ και το μακιγιάζ της ταινίας αυτής, αυτό είναι τα comics του Enki Bikal (η γιορτή των αθανάτων, παρτίδα κυνηγιού, γυναίκα παγίδα κ.α.) και η εκκεντρικοί χαρακτήρες των ιστοριών του.
 
Το Dune 1 & 2 ( που είδα χθές ) είναι απείρως καλύτερη μεταφορά του βιβλίου σε σχέση με εκείνο του 1984. Αναμφίβολα ενδιαφέρον να το δεί κανείς σαν μια δημιουργία της εποχής του, και αν μη τι άλλο, και για τις ιδιαίτερες επιλογες του στο κάστ - για παράδειγμα ο Στίγκ στο ρόλο του Feyd-Routha, η ο καπετάνιος του U-Boa... εεεε ... ο Jürgen Prochnow σαν τον Δούκα Leto Atreides. Αλλα τα σύγχρονα έργα ειναι αναμφίβολα καλύτερα.
 
Πίσω
Μπλουζα