"Eλληνικά Γράμματα" ... το τέλος;;;

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Λουκέτο μπαίνει σύμφωνα με πληροφορίες στον ιστορικό εκδοτικό οίκο "Ελληνικά Γράμματα" . Είναι το πρώτο θύμα της κρίσης και ίσως και της εξάπλωσης του ίντερνετ, στο χώρο των εκδόσεων. Οι φήμες "κυκλοφορούσαν" καιρό και εχτές δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν... :xm:

Περισσότερα...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=12194&subid=2&pubid=27954948
 
Γενικα ειναι κακο να χανει ο κοσμος την δουλεια του, αλλα ετσι παιζεται το παιχνιδι σημερα κυριες και κυριοι. Αλλωστε οι μετοχοι μια χαρα την ειχαν κανει την μπαζα τους πουλωντας την εταιρεια στον ΔΟΛ
 
Ο εν λόγω οίκος είχε επίσης συνεργαστεί πρόσφατα και στην έκδοση των σχολικών βιβλίων, με το υπουργείο Παιδείας.
 
Τι κρίμα από τις πιο ωραίες ελληνικές εκδόσεις...
 
Ήμουν χρόνια συνεργάτης των Ελληνικών Γραμμάτων, έχω κάνει πάνω από 30 βιβλία εκεί μιας και ασχολούμαι με το βιβλίο και ο τρόπος με τον οποίο έκλεισαν οι εκδόσεις (εκτός από ενα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό που μου ωφείλει) είναι τουλάχιστον αισχρός και ανήθικος...
 
:( Κριμα παντως....

Fred ετσι γινεται παντα οταν υπαρχουν χρεοι και οικονομικα προβληματα γενικα και παει για φουντο

καποια επιχειριση.... αρχιζουν τα παρατραγουδα και το μονο που τους νοιαζει ειναι να κονομησουν τα στελεχοι

οτι εχει μεινει για τους εαυτους τους και οχι οι συνεργατες(εταιρειες, συνεργαζομενα προσωπα κλπ)!!!
 
circleag, Τα Ελληνικά Γράμματα δεν έκλεισαν εξαιτίας της οικονομικής κρίσης. Δεν βάρεσαν κανόνι, απλά το έκλεισαν το μαγαζί. Όταν μιλάμε για έναν όμιλο επιχειρήσεων είναι λογικό να συντηρείς και κάποιες επιχειρήσεις οι οποίες μπορεί μεν να μην αποφέρουν τόσα όσα κάποιες άλλες (αλλά σου προσδίδουν ένα τεράστιο πρεστίζ) αλλα μπορείς να ρεφάρεις από κάποιες άλλες που ανοίκουν στον όμιλο αυτόν. Όπως και έτσι γινόταν τόσα χρόνια δηλαδή. Τα Ελληνικά Γράμματα έκλεισαν λίγο μετά το θάνατο του Λαμπράκη. Εκεί είναι το θέμα και όχι η κρίση. Επίσης, επειδή είμαι σε θέση να γνωρίζω πολλά εκ των έσω, ο τρόπος που κοινοποίησαν το κλείσιμο στους εργαζομένους τους και σε μας του επί τόσων χρόνων εξωτερικών συνεργατών/δημιουργών δηλώνει και το ποιόν των ατόμων που είναι από πίσω και λαμβάνουν αποφάσεις.
 
Διαβαζω μετα λυπης (και ελπιζω να μην ειναι αληθεια - αλλα υπαρχουν φωτογραφιες) οτι ο Ομιλος Λαμπρακη κατεστρεψε με κοκκινη μπογια ολο το στοκ βιβλιων απο τα Ελληνικα Γραμματα που ειχε απομεινει.

Κριμα διοτι υπηρχαν πολλοι ανθρωποι, πολλες δημοτικες και σχολικες βιβλιοθηκες που χρειαζονται βιβλια ποσο μαλλον σε μια εποχη που το βιβλιο περνα δυσκολες στιγμες...
 
Wally, είναι έτσι όπως ακριβώς τα διάβασες. Οι περισσότερες φωτογραφίες είναι τραβηγμένες έξω από την κεντρική διάθεση των Ελληνικών Γραμμάτων. Η κύρια ενασχόλησή μου είναι η εικονογράφηση και η συγγραφή παιδικών βιβλίων. Στα ΕΓ είχα κάνει πάρα πολλές και καλές δουλειές. Προσπάθησα τουλάχιστον να αγοράσω με κάποια γενναία έκπτωση αρκετά από τα βιβλία που έχω κάνει για το αρχείο μου και η απάντησή τους ακόμη και σε αυτό ήταν αρνητική και το μόνο που ήταν διατεθιμένοι να κάνουν ήταν να τα αγοράσω με έκπτωση 35%, έκπτωση που έτσι κι αλιώς είχα ανέκαθεν. Θα μπορούσαν να δωρίσουν βιβλία σε παιδιά με χαμηλή οικονομική κατάσταση, σε βιβλιοθήκες, σε ιδρύματα κλπ κλπ.

Το άλλο τραγελαφικό ήταν βέβαια όταν μου είπαν πως είναι κομμάτι ύποπτο το να θέλω τόσα πολλά βιβλία. Μήπως άραγε τα θέλω για προσωπική μου εκμετάλευση; Αυτό πέρασε από το μυαλό τους. Δε ξέρω τι να πω. Νοιώθω αηδία και αποστροφή. Μου αφαίρεσαν ένα μεγάλο κομμάτι της προσωπικότητάς μου που για χρόνια κόπιαζα και έχτιζα με αγάπη. Προτίμησαν απλά να τα καταστρέψουν.
 
O tempora o mores ... έχω να πω. Τι είναι αυτά ρεεεεεε;
 
απιστευτο...βεβαια οοοοολα τα καναλια ασχοληθηκαν/θα ασχοληθουν με το θεμα...
 
Eιναι σαν να πετας φαγητο στα σκουπιδια εκει που υπαρχουν πεινασμενοι.
 
Για περίπου 2,5 μήνες πριν το κλείσιμο και την πολτοποίηση βιβλίων των ΕΓ πωλούσαν στο βιβλιοπωλείο τους στη Ζωοδόχου Πηγής, διάφορους τόμους και βιβλία σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές. Έβρισκε κανείς μυθιστορήματα, λευκώματα περίπου 2,3,4,5 ευρώ. Πχ ένα δίτομο του Ελληνικού Κινηματογράφου που κανονικά το κοστολογούσαν 150 ευρώ, το έδιναν μόλις 20. Από κει κι ύστερα, ότι δεν πουλήθηκε μέχρι τέλος Ιούλη, καταστράφηκε δυστυχώς.

Υπάρχει πιθανότητα να βρει κανείς υλικό στην καθιερωμένη εκποίηση βιβλίων.
 
sunset89 είπε:
Πχ ένα δίτομο του Ελληνικού Κινηματογράφου που κανονικά το κοστολογούσαν 150 ευρώ, το έδιναν μόλις 20.
Ναι ναι και ευχαριστω που με ειδοποιησες! Ειναι τελειοοοοοο
 
johnalepou είπε:
Ναι ναι και ευχαριστω που με ειδοποιησες! Ειναι τελειοοοοοο
Άσχετο βέβαια που εγώ δεν το πρόλαβα τελικά, αλλά κάποιος το τσάκωσε έστω! :p
 
bambinella 100 είπε:
Eιναι σαν να πετας φαγητο στα σκουπιδια εκει που υπαρχουν πεινασμενοι.
είσαι πολύ καλή, εμένα η περιγραφή της καταστροφής των βιβλίων μου θύμησε 3ο ράιχ και ανατρίχιασα! βαρβαρότητα.
 
τα ελληνικα γραμματα με τα γραμματα που βγαζει τα βιβλια του ο αρκας ειναι δαιφορετικη εταιρια??
 
θανος είπε:
τα ελληνικα γραμματα με τα γραμματα που βγαζει τα βιβλια του ο αρκας ειναι δαιφορετικη εταιρια??
Ναι! Άλλες εκδόσεις οι μεν, άλλες οι δε! :)
 
sunset89 είπε:
Για περίπου 2,5 μήνες πριν το κλείσιμο και την πολτοποίηση βιβλίων των ΕΓ πωλούσαν στο βιβλιοπωλείο τους στη Ζωοδόχου Πηγής, διάφορους τόμους και βιβλία σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές. Έβρισκε κανείς μυθιστορήματα, λευκώματα περίπου 2,3,4,5 ευρώ. Πχ ένα δίτομο του Ελληνικού Κινηματογράφου που κανονικά το κοστολογούσαν 150 ευρώ, το έδιναν μόλις 20. Από κει κι ύστερα, ότι δεν πουλήθηκε μέχρι τέλος Ιούλη, καταστράφηκε δυστυχώς. Υπάρχει πιθανότητα να βρει κανείς υλικό στην καθιερωμένη εκποίηση βιβλίων.
φυσικά ότι δεν κατάφεραν να πουλήσουν δεν μπορούσαν να το χαρίσουν σε ιδρύματα και σχολεία,αυτό έλλειπε...δεν θα έβγαζαν καθόλου κέρδος έτσι...

τι να πω,κλασσική αντίδραση Έλληνα(ρα)...
 
Πίσω
Μπλουζα