Eπισκευή real time clock σε Pentium I pc

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
470
To πρόβλημα μπορεί να το έχετε ξανασυναντήσει και γι αυτό υπάρχουν λύσεις στο ιντερνετ αλλά ας περιγράψω και εγω την δικη μου …Αφορμή στάθηκε ο DINO για τον οποίο έπρεπε να γράψω δισκέτες των 360Κ.Οταν συνεδεσα ένα drive στο Pentium III pc μου που υποστηρίζει 5,25 drives ο υπολογιστής ανέφερε error . Ετσι λοιπον αποφάσισα να το δοκιμάσω και σε έναν παλιότερο υπολογιστή για να δω τελικά τι έφταιγε… Σκέφτηκα να στήσω το Pentium I m/b που εχει ενσωματωμένο τον floppy controller και η διαδικασία ήταν πιο εύκολη από το να έστηνα το 386…

Στήνω λοιπόν το σύστημα αλλά μου βγήκε το μήνυμα BIOS battery corrupted …ε λεω σιγά τα αυγα…για λίγα λεπτά ετσι και αλλιώς ήθελα το σύστημα ….μπαινω στο BIOS βάζω το floppy των 3,5 ως Α: και αυτό των 5,25 ως Β:..κανω reset και βλεπω ότι το Β: drive ηταν άφαντο… ξανακάνω λοιπόν ρεσετ αλλα παλι τα ιδια..ο υπολογιστης δεν εβλεπε καθόλου τις ρυθμίσεις που έβαζα εγω αλλά φόρτωνε τις default ….Ηταν πλέον ηλίου φαεινότεροv ότι έπρεπε με κάποιο τρόπο να λειτουργήσει η μπαταρία του BIOS …ναι αλλά πως???:what:

Το συστημα μου διεθετει το ODIN real time clock που είναι αυτή εδώ η..σαχλαμαρα

Προβολή συνημμένου 74673

….και το οποίo είναι αντίγραφο και συμβατό με το DALLAS real time clock.

Aυτο είναι ένα τσιπακι με ενσωματωμένη μπαταρία λιθίου η οποία όμως είναι ΜΕΣΑ στο πλαστικό και εμείς δεν μπορούμε να την αλλάξουμε…

Ευτυχως εδώ http://www.betaarchive.com/forum/viewtopic.php?t=22000 υπαρχει το pinout που το βλεπετε πιο κατω…

Προβολή συνημμένου 74674

Βλέπουμε λοιπόν ότι στα Pins 20 και 16 είναι συνδεδεμένη η μπαταρία .Το πρόβλημα όμως είναι ότι η μπαταρία είναι συνδεδεμένη εσωτερικά όποτε τα πινς στην πλακέτα μας είναι άχρηστα …Παρατηρώντας καλύτερα είδα ότι το κατω μερος του rtc ήταν λίγο διαφορετικό από το υπόλοιπο..έχει γούστο λέω…. παίρνω ένα κατσαβίδι και βλέπω ότι.. ναι…το rtc μου ήταν πάνω σε βάση!!!! :happyjump:

Προβολή συνημμένου 74675

Με λίγη προσπάθεια λοιπόν βγήκε από την θέση του ..ο τύπος στο site παραπάνω μας λεει να πάρουμε ένα dremel και να σκάψουμε να βρούμε την μπαταρία …εγω φυσικά έκανα την πιο εύκολη λύση που είναι με το κολλητήρι… λιώνουμε λοιπον το πλαστικό μεχρι να βρούμε « φλεβα μετάλλου».Οταν το έχουμε αποκαλύψει βάζουμε το πολύμετρο μας-εαν δούμε τάση τότε είμαστε ΟΚ (όπως βλέπετε η μπαταρία δεν είναι τελείως άδεια αλλά εχει ακόμα 0,86v αρκετά για να μας βοηθήσει στην ανακάλυψη των επαφών αλλα όχι στο να δουλέψει το ρολόι).

Προβολή συνημμένου 74676

Αφού λοιπόν βρήκαμε τις επαφές της μπαταρίας ερχεται το tricky part …πρέπει να κολλήσουμε 2 καλωδιακια στο μιγμα πλαστικού και μετάλλου που έχουμε δημιουργήσει….Μετα από μερικες προσπάθειες τελικά τα κατάφερα. :sweat:

Προβολή συνημμένου 74677

Καλο εγινε τελικα!

Αφου λοιπόν κόλλησα τα καλώδια έπρεπε να το δοκιμάσω κάπως οποτε επρεπε να δωσω 3v.Σκέφτηκα να βαλω ένα coin battery holder.Σε μια έρευνα στα καταστήματα της γειτονιάς μου κανένας δεν ειχε οποτε σκέφτηκα κάτι άλλο…να το βγάλω από μια καμμένη μητρική .Μπαίνω στα computer shops της περιοχής αλλα ολοι ειχαν στειλει τις καμμένες MB στην ανακύκλωση. Τελικά εκανα την απλούστερη λυση –έδωσα ρεύμα από 2 μπαταρίες ΑΑ.

Προβολή συνημμένου 74678

χωρις να συνδεσουμε τις μπαταριες




Προβολή συνημμένου 74681

μετα την συνδεση στις μπαταριες

 


Την επόμενη ημέρα αγόρασα το battery holder από την Αθήνα.

 


Προβολή συνημμένου 74687



Oπως βλέπετε στις φωτογραφίες η μητρική εχει θεση για battery holder (παρ'ολο που αντι για αυτο εχουν βαλει το ODIN) .Για να μην γίνει όμως κάποιο βραχυκύκλωμα αποφάσισα να μην το κολλήσω στην πλακέτα αλλα να το στηρίξω με διπλή κολλητική ταινια.Λογω όμως των κολλήσεων δεν «παταγε» καλα και χρειαζοταν να ανυψωθεί λιγο.Αρχισα να σκέπτομαι..τι να βάλω …τι να βάλω.. ώσπου ειδα αυτό:


 


Προβολή συνημμένου 74683

 


Aυτο είναι το καπάκι από τα μελάνια του εκτυπωτή μου..κοβω ένα κομμάτι βάζω ταινία και από τις 2 μεριές και είμαστε έτοιμοι!!





Προβολή συνημμένου 74684


 


Το τελικό αποτελεσμα:

 


Προβολή συνημμένου 74686



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτες οι "χειρουργικης ακριβειας" πατεντες σου ειναι σωτηριες!!!!! :D

Ωραια δουλεια Γρηγορη!!!! :thumbup:
 
Ευχαριστω Σταυρο!! :thanx2:
 
Μισό να καταλάβω!!!

"Έσκαβες" με το κολλητήρι στα "τυφλά" δίπλα στα pins 20 & 16? :eek:

Και το βρήκες?!?!?!:augenrollen:

(Respect. :worship: )^3
 
Πάρε ένα λαχείο Γρηγόρη :biglaugh:

Εγώ έχω άλλη απορία. Ποιος ο λόγος να βάλουν τον odin και όχι battery holder? Δε φαντάζονταν οτι θα υπήρχαν τέτοιου είδους προβλήματα?
 
Kambia είπε:
Πάρε ένα λαχείο Γρηγόρη :biglaugh:
:biglaugh:

Kambia είπε:
Εγώ έχω άλλη απορία. Ποιος ο λόγος να βάλουν τον odin και όχι battery holder? Δε φαντάζονταν οτι θα υπήρχαν τέτοιου είδους προβλήματα?
Κοιτα γενικα,τοτε ηταν της "μοδας".Μπορει να τους ειχαν περισσεψει ή μπορει να προοριζοταν για ακριβοτερο μοντελλο..who knows..Το καλο παντως ηταν οτι το ODIN δεν ειχε τον κινδυνο να διαρρευσει σαν τις NiCD μπαταριες οπως αυτη:

215D0LqqolL._SL500_AA300_.jpg

που ειχαν τα παλαιοτερα motherboards.Αλλωστε κανεις κατασκευαστης δεν θα περιμενε οτι καποιοι τρελοι θα χρησιμοποιουσαν αυτα τα motherboards σχεδον 20 χρονια μετα :D ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Αλλωστε κανεις κατασκευαστης δεν θα περιμενε οτι καποιοι τρελοι θα χρησιμοποιουσαν αυτα τα motherboards σχεδον 20 χρονια μετα..
Σωστό και αυτό :D
 
Υπεροχη πατεντα εδωσες ζωη σε εμα πισι υστερα απο πολαα χρονια απλα τελειο. :clap:
 
Congrats για άλλη μία φορά!!! Ο Γιακούμπ των PCB!!!

Δεν ήξερα ότι υπήρχαν P1 με ODIN... :what:Τον δικό μου τον έχω από το 1995-96 και έχει την κλασσική στρογγυλή (Button Cell).

Γνωρίζεις καμιά μόντα για να βάλουμε στο socket 7 CPU Cooler από νεότερο? Ώστε να υπάρχουν 2-3 pipes, μεγαλύτερος ανεμιστήρας και με λιγότερες στροφές??? Μπας και κόψουμε καμιά δεκαριά dB!!!???...
 
Γρηγόρη για ακόμα μια φορά ποστάρεις μια πολύ ωραία μόντα.

Λοιπόν οι μπαταρίες τύπου Dallas υποτίθεται διαρκούν 10 χρόνια, όμως εχω δει να διαρκούν και 15+ χρόνια αλλα και ούτε καν 2 χρόνια από την πρώτη χρήση της μητρικής. Η μητρική σου είναι απ'αυτές με το socket γιατί οι περισσότερες που εχω δει (ανάμεσά τους και οι Intel) τις είχαν κολλημένες, για ευνόητους λόγους ;) .
 
Και καποτε γκρινιαζαμε για τα olivetti - που να ξεραμε..
 
misha είπε:
Υπεροχη πατεντα εδωσες ζωη σε εμα πισι υστερα απο πολαα χρονια απλα τελειο. :clap:
Σε ευχαριστω πολυ Misha!!

takis_drm είπε:
Congrats για άλλη μία φορά!!! Ο Γιακούμπ των PCB!!!
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν P1 με ODIN... :what:Τον δικό μου τον έχω από το 1995-96 και έχει την κλασσική στρογγυλή (Button Cell).

Γνωρίζεις καμιά μόντα για να βάλουμε στο socket 7 CPU Cooler από νεότερο? Ώστε να υπάρχουν 2-3 pipes, μεγαλύτερος ανεμιστήρας και με λιγότερες στροφές??? Μπας και κόψουμε καμιά δεκαριά dB!!!???...
Eυχαριστω Τακη!:[Χμμ..δεν εχεις αδικο γιατι ο ανεμιστηρας κανει σαν..κομπρεσερ..H αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει...H πιο απλη λυση για τις λιγοτερες στροφες ειναι να δωσουμε λιγοτερα βολτ.Ετσι εαν ο ανεμιστηρας μας ειναι 12v μπορουμε να δωσουμε 5v.Τωρα για μεγαλυτερο ανεμιστηρα δεν νομιζω οτι χρειαζεται αφου ετσι και αλλιως οι επεξεργαστες αυτοι δεν ζεσταινονταν οπως τα σημερινα πολυπυρηνα τερατα..ισως και η αντικατασταση με ενα καινουργιο ανεμιστηρα να κανει δουλεια..

Rygar είπε:
Γρηγόρη για ακόμα μια φορά ποστάρεις μια πολύ ωραία μόντα.
Λοιπόν οι μπαταρίες τύπου Dallas υποτίθεται διαρκούν 10 χρόνια, όμως εχω δει να διαρκούν και 15+ χρόνια αλλα και ούτε καν 2 χρόνια από την πρώτη χρήση της μητρικής. Η μητρική σου είναι απ'αυτές με το socket γιατί οι περισσότερες που εχω δει (ανάμεσά τους και οι Intel) τις είχαν κολλημένες, για ευνόητους λόγους ;) .
Ευχαριστω Νικο!!Ναι σε γενικες γραμμες διαρκουν γυρω στα 10 χρονια (επιβεβαιωμενο και στην συγκεκριμενη και σε μια 386 που εχω).
 
Μπράβο Γρηγόρη ! ...άψογη επέμβαση....την έχεις την "χειρουργική" ικανότητα !

Το ίδιο Dallas chip χρησιμοποίησα στον Atari Falcon.

Πραγματικά μισώ αυτά τα τσιπάκια με ενσωματωμένες μπαταρίες (ίσως μου έμεινε κατάλοιπο από τις arcade jamma πλακέτες με suicide battery...)
 
takis_drm είπε:
Γνωρίζεις καμιά μόντα για να βάλουμε στο socket 7 CPU Cooler από νεότερο? Ώστε να υπάρχουν 2-3 pipes, μεγαλύτερος ανεμιστήρας και με λιγότερες στροφές??? Μπας και κόψουμε καμιά δεκαριά dB!!!???...
Αν θυμαμαι καλα τα Socket (3, 5) 7, 370 και 462/A εχουν τις ιδιες διαστασεις .

Δηλαδη αν δεν κανω λαθος η max λυση ειναι καποια καλη και compact σε μεγεθος heatsink απο καποιον socket A /462 Athlon/duron , που δεν βρισκει στους γυρω απο τις socket 7 capacitors/πυκνωτες (και ισως προσεχα την πιεση του μεσαιου ελασματος να μην ειναι too much).

Προσωπικη πειρα εχω/ Θυμαμαι με ενα απλο spire heatsink της πλακας που πηρα απο ενα Duron socketA/462 ,και τον προσαρμοσα σε ενα ppga celeron μονο την ψυκτρα χωρις ανεμιστηρακι , ενω οταν εκανα τερμα overclock στον celeron-ακο, απλα χρειαζοταν να δουλευει μολις στα 5V το ανεμιστηρακι .

Update Υ.Γ. Τωρα που το ξανασκεφτομαι, ισως να το δοκιμασα τον ιδιο socket A/462 ,spire heatsink cooler της πλακας που ανεφερα ποιο πανω, σε ενα 133 pentium(αρα socket 7) που περασε λιγο απο τα χερια μου -την ιδια περιπου εποχη- ,αλλα λογω ηλικιας η μνημη φθινει (μιλαμε για ~10 χρονια πισω) και δεν μπορω να το πω με απολυτη σιγουρια ,αλλα σιγουρα ειχα κανει πειραματακια σ'αυτον με coolers απο νεωτερους επεξεργαστες ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Μπράβο Γρηγόρη ! ...άψογη επέμβαση....την έχεις την "χειρουργική" ικανότητα !
Το ίδιο Dallas chip χρησιμοποίησα στον Atari Falcon.

Πραγματικά μισώ αυτά τα τσιπάκια με ενσωματωμένες μπαταρίες (ίσως μου έμεινε κατάλοιπο από τις arcade jamma πλακέτες με suicide battery...)
Nα'σαι καλα Γιωργο!! :thanx2:

Nemo είπε:
Αν θυμαμαι καλα τα Socket (3, 5) 7, 370 και 462/A εχουν τις ιδιες διαστασεις .Δηλαδη αν δεν κανω λαθος η max λυση ειναι καποια καλη και compact σε μεγεθος heatsink απο καποιον socket A /462 Athlon/duron , που δεν βρισκει στους γυρω απο τις socket 7 capacitors/πυκνωτες (και ισως προσεχα την πιεση του μεσαιου ελασματος να μην ειναι too much).

Προσωπικη πειρα εχω/ Θυμαμαι με ενα απλο spire heatsink της πλακας που πηρα απο ενα Duron socketA/462 ,και τον προσαρμοσα σε ενα ppga celeron μονο την ψυκτρα χωρις ανεμιστηρακι , ενω οταν εκανα τερμα overclock στον celeron-ακο, απλα χρειαζοταν να δουλευει μολις στα 5V το ανεμιστηρακι .

Update Υ.Γ. Τωρα που το ξανασκεφτομαι, ισως να το δοκιμασα τον ιδιο socket A/462 ,spire heatsink cooler της πλακας που ανεφερα ποιο πανω, σε ενα 133 pentium(αρα socket 7) που περασε λιγο απο τα χερια μου -την ιδια περιπου εποχη- ,αλλα λογω ηλικιας η μνημη φθινει (μιλαμε για ~10 χρονια πισω) και δεν μπορω να το πω με απολυτη σιγουρια ,αλλα σιγουρα ειχα κανει πειραματακια σ'αυτον με coolers απο νεωτερους επεξεργαστες ....
Ωραιος ο Νemo!! :thumbup:
 
Nemo είπε:
Αν θυμαμαι καλα τα Socket (3, 5) 7, 370 και 462/A εχουν τις ιδιες διαστασεις .Δηλαδη αν δεν κανω λαθος η max λυση ειναι καποια καλη και compact σε μεγεθος heatsink απο καποιον socket A /462 Athlon/duron , που δεν βρισκει στους γυρω απο τις socket 7 capacitors/πυκνωτες (και ισως προσεχα την πιεση του μεσαιου ελασματος να μην ειναι too much).
Νομίζω ότι το 370 είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από το socket 7. Με την πρώτη ευκαιρία θα λύσω τα 2 μηχανάκια, ώστε να δω εάν μπορούν να ανταλλάξουν CPU Coolers.

Όσο για τα sockets της AMD δεν γνωρίζω... Πάντως θα ήταν ενδιαφέρων να χωράνε οι CPU Coolers της AMD στα 7 και 370, θα υπάρχει πληθώρα επιλογών...
 
Πίσω
Μπλουζα