[El Greco] Λαχανόπαιδα

Τη δεκαετία του 90 είχε προβληθεί διαφήμιση στην τηλεόραση με τα Λαχανόπαιδα ή τους Λαχανούληδες όπως λέγονταν (Gabbage patch kids). Στο τέλος η διαφήμιση έλεγε: ''Gabbage patch kids είναι τόσο αληθινά...'' (κάπως έτσι).
 
27032013397.jpgρετροαποκτημα απο mattel
 
Η Σάντρα Φοξ, γεννημένη στις 10 Δεκεμβρίου, απόκτημα του '93..; κάπου εκεί...

IMG_0251.jpg
 
Τελικά Λαχανούληδες και Λαχανόπαιδα είναι το ίδιο;
 
Λαχανοντολμαδούληδες! Καλά, η ιστορία με την «δαιμονισμένη» Λαχανούλα τίγκα '80s! Δεν παέι άλλο...

:animeek::animeek::animeek:
 
Wally είπε:
Επικα καρακαλτ σεντονια που βρηκα στο χωριο της Ms Wally το περασμενο καλοκαιρι
picture.php
Wow! Τα συγχαρητήριά μου στην κα Wally. Kαι ο βάτραχος σαν βγαλμένος από παραμύθι.
 
Μερικά παιχνίδια δεν φεύγουν τελικά από τη μόδα. Τα λαχανόπαιδα είναι ένα από αυτά. Νομίζω είχαν κάνει μία επανεμφάνιση το 1998 και φέτος μία αμερικάνικη εταιρεία θα κυκλοφορήσει πάλι τα λαχανόπαιδα και μάλιστα θα έρθουν και Ευρώπη.
 
Δεν είχα ποτέ μου, αλλά να πω την αλήθεια αναζητούσα ένα από την el greco για συλλεκτικούς λόγους. Μετά από αυτό το βιντεάκι που είδα χθες όμως δεν ξέρω αν θέλω πια, ή αν θα πάρω στην ανίψια-βαφτιστικιά μου ένα....


Είναι κρίμα να διαπιστώνεις ότι πίσω από αυτά τα γλυκούλικα είναι ένας άπληστος κλέφτης.

BTW τα αυθεντικά καινούρια (αυτά που έχουν υφασμάτινη φάτσα) κοστολογούνται πάνω από τα 200$...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είδα και εγώ το βίντεο . Πράγματι θλιβερό. Η αντιγραφή υπήρχε και θα υπάρχει για καιρό ακόμα. Πρόσφατα αγόρασα στο ίντερνετ κουκλάκι από plasty, ίδιο με τα λαχανόπαιδα , αλλά σε μικρότερο μέγεθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια εχω μια χαζη ερωτηση. Η El Greco ηταν βιομηχανια ελληνικων παιχνιδιων ετσι; Τα συκεκριμενα ομως ειναι απο Coleco, Hasbro, Mattel κλπ. Οποτε ηταν και εισαγωγεας η El Greco?

Ειχα διαβασει κι εγω κατι urban legends στη Wikipedia για τα συγκεκριμενα, ή και για αλλα παιχνιδια. Παντως οταν μιλαμε για urban legends, σχεδον παντα αποκλειονται ονοματα και χρονολογιες. :)
 
μήπως υπάρχει η ελληνική διαφήμιση για τα κουκλάκιαΛΑΧΑΝΟΥΛΗΔΕΣ από τη δεκαετία του 90;
 
Στο περιοδικό της Κάντυ -Κάντυ (τλευχος 76) βρήκα ένα άρθρο για τα λαχανοπαιδα και μία διαφήμιση.

arthro2.jpg

diafhmish.jpg

arthro1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα