[El Greco] Οι τοσοδούληδες

το τριτο που εχει την τρυπα στην πλατη το ειχα σιγουρα κι εγω,ειχε ομως πιο σκουροχρωμο δερμα

τα ματια δεν ηταν βαμμενα

:thanx2: :thanx2:για τις φωτογραφιες mytinyworld:flower:
 
Να'σαι καλά Κατερίνα. Τα δύο τοσοδούλια αριστερά και δεξιά είναι μέρος μιας περίεργης κληρονομιάς που έφτασε πριν λίγο καιρό στα χέρια μου... Δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα για την ιστορία τους, εκτός από το γεγονός ότι είναι αρκετά παλιά.

ΥΓ. Σε προηγούμενο ποστ μου είχα γράψει ότι τα δυο που μου χάρισαν ήταν πιο σκληρά, αλλά τελικά μόνο το ένα είναι σκληρό. Αντιθέτως, το άλλο είναι και πιο μαλακό από αυτό που είχα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α πα πα, τώρα τα είδα τα ποστ σας El Greco Fanatic και Mytiny..... Σας ευχαριστώ , έστω και καθυστερημένα, που μπήκατε στον κόπο να μου λύσετε το μυστήριο με τις φωτογραφίες σας.. :)

Ο λόγος που μπήκα στο θρεντ αυτό, είναι γιατί βρήκα σε πλειστηριασμό σε γνωστό site του διαδικτύου να πωλείται ενα Τοσοδούλι, σαν αυτά που μας είχε δείξει ο fanatic , αλλά με ελληνική γραφή.

$T2eC16N,!zEE9s3!WpVbBRp77OrKkw~~60_12.JPG

attachment.php
 
makisimos είπε:
Ο λόγος που μπήκα στο θρεντ αυτό, είναι γιατί βρήκα σε πλειστηριασμό σε γνωστό site του διαδικτύου να πωλείται ενα Τοσοδούλι, σαν αυτά που μας είχε δείξει ο fanatic , αλλά με ελληνική γραφή.
Ευτυχώς που ανακαλύπτεις κάτι που και που και μπαίνεις εδώ να το μοιραστείς μαζί μας!! Γιατί είχες τόσο καιρό να μπεις; Πάθαμε στερητικό !!! Ήμασταν με υπογλώσσια :cry:
 
Αν σας πω οτι εγινα μελος στο site για να ρωτησω ακριβως για αυτα τα μωρακια που τα ψαχνω χρονια τωρα? Να σας λυσω απορια λοιπον. Υπηρχαν δυο "τυποι". Τα πρωτοτυπα ηταν της El Greco και ερχονταν σε φυσικο χρωμα δερματος, πολυ μαλακα, ντυμενα με ενα δαντελενιο καπελακι και δαντελενιο φορεματακι σε διαφορα παστελ χρωματα. Το χρωμα του ρουχο ταιριαζε με το χρωμα του κουτιου. Αργοτερα (δεν ειμαι σιγουρη οταν ηταν η El Greco ισως να ηταν η Ψιλικοκο) τα ξαναεβγαλαν οταν εγω πια ειμουνα μεγαλη δηλαδη περιπου 7-10 χρονια μετα, σε φακελακια, σε διαφορα χρωματα και γυμνα. Δεν ηξερες τι θα σου τυχαινε στο φακελακι. Ειχε απο κοκκινα εως πρασινα νεον. Αμαν κανω να βρω ενα με το δαντελενιο φορεματακι :) Φιλικα, Τινα
 
Αυτά τα πιτσιρίκια, είναι τοσοδούλια της el greco;

babies.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι Νιόβη, έτσι φαινεται... Το τελευταίο δεξιά σίγουρα οχι, αλλά τα υπόλοιπα ναι... :)

Και τωρα η ερωτηση που την κάνω σε όλους... Θυμάσαι που τα απεκτησες και ποια χρονιά? Ηταν σε σακουλάκι ή σε κουτάκι όπως αυτο που πόσταρα παραπάνω?
 
Makisimos, νομίζω σε σακουλάκι, δεν θυμάμαι καλά. Είναι από σκληρό πλαστικό, και έχουν χρωματισμένο το στόμα τους κόκκινο και τα ματάκια τους είναι δίχρωμα: στα άσπρα κουκλάκια γαλάζια με μαύρη την κόρη του ματιού, στο δε μαύρο κουκλάκι μαύρο με άσπρο. Απίστευτες λεπτομέρειες για τόσο μικρά κουκλάκια!
 
NIOBH είπε:
Makisimos, νομίζω σε σακουλάκι, δεν θυμάμαι καλά. Είναι από σκληρό πλαστικό, και έχουν χρωματισμένο το στόμα τους κόκκινο και τα ματάκια τους είναι δίχρωμα: στα άσπρα κουκλάκια γαλάζια με μαύρη την κόρη του ματιού, στο δε μαύρο κουκλάκι μαύρο με άσπρο. Απίστευτες λεπτομέρειες για τόσο μικρά κουκλάκια!


ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε τετοια μωρακια?
 
ebay...μονοδρομος!!!

Εναλλακτικα,ψαχνεις σε παζαρια και παλαιοπωλεια.
 
Ναι συμφωνω με τον Σταύρο.Οριστε και τα δικα μου τοσοδούλια...



1.JPG
 
Τοσοδουλια τα κουκλακια,τοσοδουλα και η φωτο!!!! :eek:

@cranky....Γιαννη,για κανε μια καλη και δοκιμασε μια με τον οδηγο να ξανανεβασεις την φωτο... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο κανω και εγω αλλα παντα μικρες τις βγαζει.
 
Εγω βρηκα σε παλιο μαγαζι 3 της el greco με ξενη ονομασια στο κουτι αν προσεξα καλα. 2 ιδια μεσα αλλα με διαφορετικο χρωμα στα κουτια και ενα αλλο. Αν θυμαμαι καλα 1 μπλε και 2 ροζ ή αντιθετα. Θα ξαναπαω. Τα πουλαει ακριβα γιατι ειναι συλλεκτικα. Σκεφτομαι να τα αγορασω με το σχετικο παζαρι φυσικα.
 
Παρακληση....

Οπως εδω, ομοιως και στο παρον thread, οι οποιες ερωτησεις για το που, ποσο, πως και τα σχετικα....

....μονο με την χρηση των pm!!! :)
 
Επιστρέφω στον τόπο του αγαπημένου μου εγκλήματος γιατί ύστερα από...17 χρόνια επαληθεύτηκε η ανάμνηση που είχα.
Αυτά τα μικροσκοπικά πολύχρωμα λαστιχένια μωράκια που θυμόμαστε ως "Τοσοδουλια", ισχύει ότι με αυτήν την ονομασία κυκλοφόρησαν στα μικροσκοπικά κουτάκια τους.
Όμως...σε σακουλάκια που πολύ ζωηρά θυμόμουν ως ανάμνηση ΟΝΤΩΣ κυκλοφόρησαν, άλλα με την ονομασία "Πιτσιποπακι".
Ιδού η απόδειξη Δικαιώθηκα
1000002435.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα