[El Greco] Στούντιο ζωγραφικής

foutix είπε:
Μπερδεύτηκες Κατερίνα και έχεις δίκιο γιατί δεν ήμουν σαφής. Δεν φαίνεται το σήμα της mb στην φώτο του κουτιού της el greco, στο κέντρο του κύκλου που βρίσκεται στο κουτί.
ωστε αυτο εννοουσες foutix..

η φωτογραφια του κουτιου της El Greco δεν ειναι διαφωτιστικη,δε φαινονται τετοιες λεπτομερειες.Για να πουμε με σιγουρια τι εγραφε θα πρεπει να βρεθουν φωτογραφιες του στουντιο ζωγραφικης που να δειχνουν σε κοντινο πλανο το δισκο και κυριως το σημειο με το καρβουνακι
 
βρεθηκε φωτο με το πισω μερος του κουτιου

st2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σας και απο μενα!!! :) ..να ρωτησω ξερει κανεις τι μποροθμε να χρησιμοπιησουμε αντι για το καρβουνακι? εγω το εχω αλλα εχει φθαρει αρκετα και δεν ξεπατικωνει τα σχεδια οπως παλια... :(
 
katerinak είπε:
Στην παρακατω φωτογραφια του κουτιου φαινονται περισσοτερες λεπτομερειες
attachment.php
πηγη

ωραίο εύρημα!

δεν ήξερα το παιχνίδι αυτό...
 
lollipopmerenta είπε:
γεια σας και απο μενα!!! :) ..να ρωτησω ξερει κανεις τι μποροθμε να χρησιμοπιησουμε αντι για το καρβουνακι? εγω το εχω αλλα εχει φθαρει αρκετα και δεν ξεπατικωνει τα σχεδια οπως παλια... :(
ειναι και δικια μου απορια το τι γινεται με το καρβουνακι: υπαρχει αλλος τροπος να γινουν τα περιγραμματα των χαρτινων κουκλων αν χαθηκε το καρβουνακι;οποιος εχει φθαρμενο καρβουνακι μπορει να το αντικαταστησει προσθετοντας κατι αλλο στο σημειο που υπηρχε το καρβουνακι;
 
Μπορούμε να έχουμε μια εικόνα της "σπάτουλας" με το καρβουνάκι? Μήπως πέσει καμιά ιδέα.

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε κατάστημα ζωγραφικής και θα έπαιρνα καρβουνάκια για ελεύθερο σχέδιο.
 
Kambia είπε:
Μπορούμε να έχουμε μια εικόνα της "σπάτουλας" με το καρβουνάκι? Μήπως πέσει καμιά ιδέα. Εγώ πάντως θα πήγαινα σε κατάστημα ζωγραφικής και θα έπαιρνα καρβουνάκια για ελεύθερο σχέδιο.
στις φωτογραφιες που υπαρχουν ηδη σ αυτο το θεμα δε φαινεται;

5.JPG

τα καρβουνακια για ελευθερο σχεδιο μπορουν να κανουν κατι αντιστοιχο; περνωντας το καρβουνακι πανω απ το χαρτι που θα ειναι τοποθετημενο στο σημειο του δισκου που θελουμε θα βγει το σχεδιαγραμμα της κουκλας ή θα αφηνει μουτζουρες;

δεν ξερω αν η lollipopmerenta μπορει καποια στιγμη να το βγαλει φωτογραφια

6.JPG

4.JPG
 
Τις είδα αλλά μόνο η πρώτη που ξανα έβαλες βοηθάει λίγο. Από τις άλλες δεν μπορείς να έχεις άποψη.

Τεσπα... νομίζω πως η λύση του να πάρει κάποιος κάρβουνο ζωγραφικής μπορεί να δουλέψει. Ή ακόμα και οποιοδήποτε χρώμα ΞΗΡΟπαστέλ μπορεί να κάνει δουλειά.
 
το καρβουνο ζωγραφικης ή το ξηροπαστελ μπορει να σχηματισει το σχεδιαγραμμα ωστε μετα να μπορουμε να ζωγραφισουμε με χρωματα τη χαρτινη κουκλα; δεν αφηνει σημαδια;

αυτο του "στουντιο ζωγραφικης" ηταν λειο στην αφη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το παιχνίδι κυκλοφόρησε αργότερα ως 'Πασαρέλα', σε φούξια κουτί. Το είχα μέχρι πριν λίγα χρόνια σε mint condition (το λάτρευα τόσο που το αγόρασα 2 φορές), αλλά το χάρισα και δεν έχω φωτογραφίες.

Όταν τελείωσαν τα καρβουνάκια, χρησιμοποίησα ξηρό παστέλ. Δεν ήταν τόσο αποτελεσματικό, αλλά έκανε τη δουλειά του. Χρειάζεται κάποιο ξηρό και σκληρό.
 
mtzw είπε:
Αυτό το παιχνίδι κυκλοφόρησε αργότερα ως 'Πασαρέλα', σε φούξια κουτί. Το είχα μέχρι πριν λίγα χρόνια σε mint condition (το λάτρευα τόσο που το αγόρασα 2 φορές), αλλά το χάρισα και δεν έχω φωτογραφίες.
Όταν τελείωσαν τα καρβουνάκια, χρησιμοποίησα ξηρό παστέλ. Δεν ήταν τόσο αποτελεσματικό, αλλά έκανε τη δουλειά του. Χρειάζεται κάποιο ξηρό και σκληρό.
δεν ηξερα οτι κυκλοφορησε και ως "πασαρελα",μοιαζει καθολου με το "στουντιο ζωγραφικης" ή ειναι οπως η "παλετινα"; θυμασαι χρονολογια κυκλοφοριας;
 
katerinak είπε:
το καρβουνο ζωγραφικης ή το ξηροπαστελ μπορει να σχηματισει το σχεδιαγραμμα ωστε μετα να μπορουμε να ζωγραφισουμε με χρωματα τη χαρτινη κουκλα; δεν αφηνει σημαδια;
αυτο του "στουντιο ζωγραφικης" ηταν λειο στην αφη
Θα αφήσει αχνό σημάδι εντώς των γραμμών το οποίο μπορεί να σβηστεί.
 
katerinak είπε:
δεν ηξερα οτι κυκλοφορησε και ως "πασαρελα",μοιαζει καθολου με το "στουντιο ζωγραφικης" ή ειναι οπως η "παλετινα"; θυμασαι χρονολογια κυκλοφοριας;
Το είχα αγοράσει το 1997. Ήταν ακριβώς το ίδιο σε κατασκευή με το στούντιο ζωγραφικής, αλλά με φούξια το πλαστικό τμήμα για τα πόδια και τα σχέδια ήταν λίγο πιο μοντέρνα. Δηλαδή η κατασκευή ολόιδια, ακόμα και τα σχέδια που έδιναν υποτίθεται υφή στο ύφασμα και διαφορετικά τα ρούχα. Στο ίντερνετ δεν βρήκα καμία φωτογραφία. Έχω κρατήσει το δίσκο, αυτό μπορώ να το φωτογραφίσω. Αλλά δεν υπάρχει δυστυχώς πια το κουτί.

edit

Το βρήκα στο ebay, τα χρώματα του πλαστικού ήταν ίδια, τα σχέδια στα ρούχα όμως λίγο διαφορετικά

http://www.ebay.ie/itm/Funskool-Creative-Fashion-Wheel-Dial-a-Design-Art-Set-/252018927457?hash=item3aad7fa761:g:wEYAAOSw9N1Vmuvr

edit ξανά :p

Λοιπόν βρήκα ακριβώς το ίδιο, που είχε κυκλοφορήσει ως Πασαρέλα, είναι ακριβώς ακριβώς το ίδιο, από το κουτί μέχρι τα γραφικά.

http://www.toys2help.com/producto/disena-la-moda/

Λεγόταν πασαρέλα γιατί όπως φαίνεται και από το κουτί, είχε κάτι χαρτόνια που τα εφάρμοζες στο δίσκο και τον μετέτρεπες σε πασαρέλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mtzw απο ποια εταιρια κυκλοφορησε η "πασαρελα" στην Ελλαδα;
 
κι αλλες φωτογραφιες (απο Kaiti Anagnostou ,facebook )
 
Πίσω
Μπλουζα