[El Greco] El greco κουκλες-Χαρακτηριστικά

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
168
'Εχω συλλογή από παιχνίδια της El greco. Τα περισσότερα είναι καινούργια και έχουν την χαρακτηριστική κίτρινη καρφίτσα της El Greco. Κάποια όμως τα βρήκα σε παιχνιδάδικα και δεν γνωρίζω αν είναι η όχι της συγκεκριμένης εταιρείας. Υπάρχει κάτι που μπορώ να τα ξεχωρίζω ?
 
Καλημέρα! Καλώς μας ήρθες πρώτα απ'όλα!!! Αν πρόκειται για κούκλες, μπορείς να κοιτάξεις πίσω από το κεφαλάκι τους. Όλες οι κούκλες της El Greco γράφουν "El Greco" ή "EG". Σε πρώτη φάση μου έρχεται αυτό... Από εκεί και πέρα, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ στο φόρουμ που έχουν κατά καιρούς περάσει πολλά και διάφορα παιχνίδια και, γιατί όχι, αν σου μείνουν ακόμα ερωτηματικά να μας δείξεις τα παιχνίδια μήπως και τα γνωρίζει κάποιος από εμάς να σε βοηθήσει..
 
Βασικά, οι κούκλες που διαθέτω έχουν πλαστικό κεφάλι και πανινο σώμα. Έχω παρατηρήσει πάντως ότι πολλές αυθεντικές έχουν χαρακτηριστικό ανοικτό στόμα και στο ένα τους χέρι μοιάζουν να δείχνουν. Πολλές από αυτές έαν έχουν σκούφο από κάτω είναι καραφλές.
 
Ναι, και το στόμα είναι χαρακτηριστικό. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και τα μάτια. Τουλάχιστον σε όσα κουκλιά της El Greco έχω εγώ, εκτός των bibi-bo, είναι σε όλα ίδια. Γαλάζια, με βλεφαρίδες και κυκλικού σχήματος. Ωστόσο, μεγαλύτερη απόδειξη για το αν είναι ή όχι El Greco από το μαρκάρισμα του κεφαλιού δε νομίζω να υπάρχει.. Νομίζω ο El Greco Fanatic που είναι ειδικός επί του θέματος μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω βρει κάποια κουκλάκια el greco που ενώ έχουν τη χρυση καρδούλα και άλλα χαρακτηριστικά δεν έχουν όμως μαρκαρισμένο το σήμα στο κεφάλι. Εγώ τις ξεχωρίζω από το εάν έχουν τα περισσότερα χαρακτηριστικά από αυτά που έχουμε αναφέρει.
 
@ spirtoulis

Αν χρειάζεσαι πληροφορίες για συγκεκριμένες κούκλες, ανέβασε φωτογραφίες για να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Και αν θέλεις διάβασε τα διάφορα θέματα που αναφέρονται στα παιχνίδια. Πιστεύω θα βρεις ότι ζητάς.
 
'Ηθελα να κάνω μία ερώτηση για τα καλούπια που χρησιμοποιούσε η el greco. Από ότι έχω δει το ένα από τα δύο πρόσωπα που έχει η bibi bo την α περίοδο χρησιμοποιούνταν σε πολλές κούκλες. Υπάρχει κάποιο άλλο καλούπι που επαναλαμβάνετε?
 
Πίσω
Μπλουζα