Epoch handhelds

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.391
Mετά τα G&W είναι η αγαπημένη μου εταιρία κατασκευής Handhelds.

Ουσιαστικά η Epoch πήρε την άδεια για επανέκδοση handhelds από την Grandstand και την Tandy (Radio Shack) και πολύ πιθανόν και από άλλες. Έχω 4 μόνο (λειτουργικότατα) κομμάτια

Pocket E-Man

19315.jpg

Ο Πόλεμος των Άστρων

19314.jpg

Monster Panic

19313.jpg

Penguin

19312.jpg

19317.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο kambia για το θέμα... :thumbup:

Θυμάμαι γύρω στο 1985-86, ήταν Πρωτοχρονιά και είχα ζητήσει από τους γονείς μου Pac-Man handheld...

Μετά από πολύ ψάξιμο με τον πατέρα μου, στα μαγαζιά της Πάτρας, ανακάλυψα ένα handhald που Pac-Manόφερνε... το Epoch-Man...

Φυσικά ήταν ένα Pac-Man rip-off, όμως στα δικά μου μάτια ήταν το απόλυτο παιχνίδι! Το καταευχαριστήθηκα!

Θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες από τα δύο Epoch Handhelds που έχω στη συλλογή μου...
 
Τώρα μόλις έβλεπα στο http://www.handheldmuseum.com οτι το penguin η epoch το κυκλοφόρησε με την ονομασία Pengoro και ως pιnguin κυκλοφόρησε από την Schuco. Παρόλα αυτά το δικό μου handheld έχει την "σφραγίδα" της epoch (Αυτή που έχω ποστάρει παραπάνω) !!! 8) 8)
 
Μπροστά το δικό σου γράφει Schuco...

Παρόλα αυτά, φαίνεται πως η κατασκευή είναι της Epoch...
 
αψογα κομματια :) νομιζω εχω και εγω 2-3 της Epoch αλλα VFD οχι LCD.
 
έχω το gorgon της epoch σε άψογη κατάσταση! φώτο αργότερα... :)
 
Very nice images !!!! I remember that a friend of mine had the "Pocket E-Man"... I have never thought to see it again !!!! :)
 
Αξέχαστα handheld και από τα πιο αγαπημένα μου. Επειδή συνήθως τα handheld που είχα ήταν στο μέγεθος των Game&Watch, όταν οι γονείς μου μου αγόρασαν το πρώτο της Epoch είχα πάθει πλάκα με την μεγάλη οθόνη και το σχεδιασμό γενικότερα και κόλλησα!

Το Gorgon φυσικά ήταν το αγαπημένο μου.

22758.jpg

Επικές μάχες με τον Περσέα και τη Μέδουσα!

Δυστυχώς το άσπρο πλαστικό είναι πλέον ολίγον κιτρινισμένο και η οθόνη έχει μαυρίσει στη μέση. :( Μήπως να πάω να αγοράζω μπαταρίες μπας και?

Επίσης είχα το Space Panic το οποίο αυτή τη στιγμή που γράφω προσπαθώ να θυμηθώ παράλληλα που μπορεί να είναι.

Μόλις το βρω ανεβάζω φώτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φώτο και από το δικό μου λειτουργικό gorgon της epoch: 29268.jpg

ο περσέας ξεκινούσε κάτω αριστερά, πέρναγε μέσα απο τα πόδια του γίγαντα, κατέβαινε η μπάρα, ανέβαινε στον τοίχο, πηδούσε μέσα στο νερό να σκοτώσει το τέρας, ανέβαινε από την σκάλα στο δωμάτιο με τους κίονες, έπαιρνε την ασπίδα, σκότωνε την μέδουσα, άφηνε την ασπίδα, ανέβαινε στην ταράτσα, καλούσε τον πήγασο, καβαλούσε τον πήγασο, πέρναγε μέσα από τα χέρια του γίγαντα, του χτυπούσε το κεφάλι για να σταματήσει να κουνάει τα χέρια του και τελικά ελευθέρωνε το κορίτσι που καβάλα στο άλογο φεύγανε προς τα βουνά.

και πάλι από την αρχή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα