Excalibur (1981)

Την ταινία "εξκάλιμπερ" όταν την είδα για πρώτη (και μοναδική) φορά, βαρέθηκα αφάνταστα.

Τολμώ να πω ότι δεν με ενθουσίασε, αντίθετα, με σκούνταγαν να μη με πάρει ο ύπνος. Ο βασιλιάς Αρθούρος δεν μου άρεσε ποτέ, και η Καρμίνα Μπουράνα με τσαντίζει αφάνταστα.
 
"Τα" , "το" , "η", δεν έχει σημασία, δεν υπάρχει για μένα.

Με τη κλασσική μουσική έχω σχέση μίσους. Την έχω σιχαθεί από το σχολείο.

Epic? Only metal. Τα καρμίρια μπουράνια δεν πιάνουν μία μπροστά στις πολεμικές μπαλάντες των Manowar.
 
pooky(1) είπε:
"Τα" , "το" , "η", δεν έχει σημασία, δεν υπάρχει για μένα.
Με τη κλασσική μουσική έχω σχέση μίσους. Την έχω σιχαθεί από το σχολείο.

Epic? Only metal. Τα καρμίρια μπουράνια δεν πιάνουν μία μπροστά στις πολεμικές μπαλάντες των Manowar.
BLASPHEMY!!!!! Mιλαμε για καραεπικοτατο κομματι! Pooky ηδη συστηνω αποσπασμα με τσουγκρανες και δαδες και σου 'ρχομαστε!

Τωρα οσον αφορα την ταινια την θεωρω απο τις λιγες ταινιες που οσα χρονια και αν περασουν θα διατηρουν την λαμψη τους. Και ας εχουν μικροτερο budget και ας μην εχουν υπερσυγχρονα εφφε. Και αυτο για περαν απο το πολυ φροντισμενο σεναριο εχει υπεροχη φωτογραφια.

Ο Μπουρμαν καταφερε καλυτερα απο καθε αλλο να πιασει την παραμυθενια ατμοσφαιρα του εργου. Γιαυτο και ολοι οι αναχρονισμοι στα κοστουμια. Βασιστηκε περισοτερο στον μυθο του υστερου μεσσαιωνα παρα στην οποια αληθεια απο πισω του. Η σκηνη οπου ο βασιλιας με την συνοδεια του καλπαζουν με τα λαβαρα να κυματιζουν μεσα απο τα ανθισμενα δεντρα ειναι απο τις πιο επικες και ομορφες κινηματογραφικα για εμενα.

Καταπληκτικο καστ με πολυ καλες ερμηνειες. Περισσοτερο θεατρικες αλλα με την καλη εννοια.

Το Oμιχλες του Αβαλον, αν και προσπαθησε δεν επιασε ουτε στο μικρο δαχτυλακι το Εξκαλιμπερ. Και επειδη βιασε τα βιβλια που βασιστηκε αλλα και λογω κακου καστινγκ σε πολλες περιπτωσεις. Κορυφαιο παραδειγμα η ηθοποιος που εκανε την Υγκρεην. Μιλαμε για ΤΗΝ αγγλοφατσα σαυρα. Ουτε μεχρι την σταση του λεωφορειου δεν πας για αυτην οχι να μπεις σε ιστοριες μαγικων μεταμορφωσεων, πολιορκειων, εμφυλιου πολεμου κτλ. Ποιος γκαβακας εκανε αυτην την επιλογη ηθελα να ηξερα....
 
joe είπε:
Κορυφαιο παραδειγμα η ηθοποιος που εκανε την Υγκρεην. Μιλαμε για ΤΗΝ αγγλοφατσα σαυρα. Ουτε μεχρι την σταση του λεωφορειου δεν πας για αυτην οχι να μπεις σε ιστοριες μαγικων μεταμορφωσεων, πολιορκειων, εμφυλιου πολεμου κτλ. Ποιος γκαβακας εκανε αυτην την επιλογη ηθελα να ηξερα....

O ίδιος ο Boorman, η κυρία είναι κόρη του. :biglaugh:
 
Νομιζω αναφερεται στην Ιγκρειν του Μists of Avalon και οχι του Εξκαλιμπερ. Η κορη του Μπουρμαν δεν ειναι καθολου αγγλιδα σαυρα :flower:

(Ax...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ooops, ναι. :biglaugh:

Παρόμοιας θεματολογίας ήταν και η ταινία "First Knight", με μια πιο φλωροπαραμυθολουλουδένια προσέγγιση όμως :animlaugh:
 
Παρόμοιας θεματολογίας ήταν και η ταινία "First Knight", με μια πιο φλωροπαραμυθολουλουδένια προσέγγιση όμως
Και όχι μόνο αυτό, ο κακός Malagar (Ben Cross), ήταν χίλιες φορές πιο cool, από τον Λάνσελοτ. Βαλαν μέσο τον σκηνοθέτη, και τελικά κέρδισαν οι καλοί της υπόθεσης. :D
 
Omenforever είπε:
O ίδιος ο Boorman, η κυρία είναι κόρη του. :biglaugh:
Οχι και σαυρα το μωρακι που παιζει στο εξκαλιμπερ! Την αλλη λεω στο Mysts of Avalon που ειναι σαν την κακια την ωρα... Μα καλα ρε παιδι μου ποιος εκανε το καστινγκ?

To first knight ηταν το απολυτο χολυγουντιανο μουφιδι προορισμενο για αμερικανους με εγκεφαλικη βλαβη. Και ναι η συμμορια των μηχανοβιων ηταν πιο κουλ απο τους ιπποτες της στρογγυλης τραπεζης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριστουργημα και ευφημος μνεια στην υπέροχη Ελεν Μιρεν που αφησε για λιγο το θέατρο,τον Σαιξπηρ και άλλα βαρυγδουπα για να μας δειξει τι μπορει να κανει ως Μοργκάνα. Νομιζω η καλυτερη ταινια σε σχέση με τον Αρθουρο και τους ιπποτες της στρογγυλης τραπέζης.
 
πολυ ωραια ταινια...την ξαναπηρα τις προαλλες να την δω
 
Σκηνές μεσαιωνικής μάχης, υπο τους ήχους των Carmina burana. Εξαιρετικό...
 
ταινιαρα ειναι!!

απο μικρος την βλεπω συχνα!!

και λατρευω και το soundtrack της ταινιας
 
έχω την απορία: δεν σκάγανε μέσα σ' αυτές τις πανοπλίες; και καλά να την φοράς στην Σκωτία, αλλά φόρα την στην Κρήτη καλοκαίρι!
 
20220722_124419.jpg
Διαφήμιση της ταινίας προβολής της στους κινηματογράφους 1981 - 1982
 
Valerie Dore-Lancelot
πολύ ωραίο ίταλο......
 
Eχοντας αρκετες ταινιες με θεμα το σπαθι και τον μυθο του Αρθουρου, ψαχνω μια ταινια που τον ρολο του Μερλιν, επαιζε ο Μαξ Φον Σιντοφ, αν ξερετε κατι.
ΟΙ Αρθουρος και Λανσελοτ, παντως πρεπει ναταν κοληταρια, γιατι οπως προκυπτει απο στατιστικες, σε ΜΜF καταστασεις, οι δυο ΜΜ ειναι συνηθως κολητοι και σε πολλες μαληστα εχουν και σχεση μεταξυ τους.
 
Πίσω
Μπλουζα