Eye-Fi

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.902
Αντιδράσεις
3.918
Oπως Wifi αλλα οχι ακριβως,,memory sticks με wifi δυνατοτητες ωστε να στελνετε τις φωτο σας και βιντεο κατευθειαν απο την καμερα σας στο pc χωρις καλωδια και οχι μονο ,τις στελνετε και σε αλλες καμερες και τις ανεβαζετε στα facebookia.

Sure υπαρχουν κανα 2 καμερες με ενσωματωμενο wifi αλλα με την eye-fi καρτα ολες εχουν αυτην την δυνατοτητα!!

1.jpg


22 Jun, 2010 — Tokyo — Toshiba Corporation (TOKYO-6502) today announced the launch of an industry forum to promote a new SD card that integrates Wi-Fi wireless communication with data storage capabilities. The forum, the “Standard Promotion Forum for Memory Cards Embedding Wireless LAN”* has been founded by Toshiba and Singapore-based Trek 2000 International Ltd..

In recent years, as digital cameras have achieved huge rates of market penetration, the need for quick and easy way to share photographs has grown. The new card offers an innovative solution that brings new capabilities to the already very popular SDHC format.

The card is designed to bring Wi-Fi functionality to digital still cameras that have an SDHC slot. Once in a camera, a card can recognize and communicate with the same type of card in another camera (on a one-to-one basis), and users can exchange photographs quickly and easily. It also allows users to upload and download photographs to and from a server without any need for a cable connection or transfers of the memory card.

The new card is compliant with the SD memory card standard, supports IEEE 802.11b/g and has an 8-gigabyte capacity. It can transfer both JPEG and RAW images, the two most widely used digital formats.

Toshiba and Trek will invite the participation of digital camera manufacturers and other interested parties in promoting the card, and in exchanges of technical information toward establishing standard specifications and expanding the use of the card.

Toshiba is a market leader in the development and manufacture of NAND flash memory, which is indispensable for today’s personal digital devices. The company seeks to enhance and expand its memory business by proposing new applications for NAND flash memories.

Features of SD card embedding wireless communication functions

1. The ability to send and receive image data among digital still cameras equipped with an SDHC slot and the card.

2. Upload and downloads of digital photographs between a digital still camera equipped with an SDHC slot and the card, and in a Wi-Fi environment, and a server.

3. User management of image transmission and reception minimizes power consumption compared with current solution.

Card key specifications

Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 b/g

SD card capacity: 8-gigabytes

Applicable formats: JPEG, RAW
 
Gadgets για μπας και πουλήσουν τίποτε.

Useless, παρόλα αυτά μαγνήτης για αδαές κοινό της καφετέριας που αρέσκεται στο wow factor και επιδεικνύει στη "παρέα" τα αποκτήματά του.
 
Εχει και μια χρηστικοτητα βρε pooky,γλυτωνεις καλωδια και εχεις και απειρο χωρο με την λογικη οταν γεμιζει η καρτα σου την αδειαζεις και τα στελνεις.
 
ΑArdy αν δεν δεις το χώρο μου, δεν ξέρεις τι εστί καλώδιο.....

Είμαι της παλιάς σχολής, ψηφιακή δεν χρησιμοποιώ συχνά, (έχω 3 παλιά κασσετόφωνα και ένα αρχαίο πικάπ, θέλω να τα φωτογραφίσω να τα ανεβάσω εδώ και το σκέφτομαι να αγγίξω ψηφιακή) οπότε......

Είπαμε, καλό χαρακτηριστικό, όσο να ξεκινάνε οι καθαριστήρες του αυτοκινήτου μόνοι τους στη βροχή.

Real users do it the cable way.
 
Real users do it the cable way
Οκ πηγες μουσειο , Ακροπολη και τωρα εισαι συνταγμα πλατεια και φουλαρες την καρτα με φωτο , τραβα καλωδιο μεχρι το σπιτι σου. :D
 
Για να φουλάρει 8 GB κάρτα (όσο δηλαδή είναι και αυτό το Eye-Fi που λές) που την αγοράζεις σήμερα με 15 ευρώ περίπου, χρειάζεται περίπου 4500 φωτογραφίες των 10 MP. 4500 φωτογραφίες στην απόσταση που περιγράφεις, απλά δεν μπορείς να βγάλεις, άλλωστε πρώτα θα τελειώσουν οι μπαταρίες 10 φορές και μετά ο χώρος στην κάρτα. Αλλά ακόμα και αν μπορούσες να αγοράζεις μπαταρίες στα περίπτερα του δρόμου, παίρνεις μαζί σου από το σπίτι και μια δεύτερη microSD. Δεν είναι δα και τόσο βαριές. :p

Σοβαρά τώρα, κάτι τέτοιες "ευκολίες" είναι το ίδιο "χρήσιμες" με τα ηλεκτρικά ξεφλουδιστήρια μπανανών. :p :p:p

Α, και αυτό έχει πλάκα επίσης:

Toshiba and Trek will invite the participation of digital camera manufacturers and other interested parties in promoting the card, and in exchanges of technical information toward establishing standard specifications and expanding the use of the card.
Read between the lines: βοηθάτε καλέ κύριοι να γίνουμε standard από το πουθενά και να κονομήσουμε τρελά. ;)
 
Βρε δεν ειναι μονο για φωτο ειναι και βιντεο που γεμιζει γρηγορα,χωρια που καθιστα τα pc περιττα την τραβας και την ανεβαζεις στο νετ.

Οπως και κατι κινητα με απευθειας ανεβασμα στο youtube και στο facebook που καθισταν τα pc αχρηστα για μια μεγαλη μεριδα νεολαιων που τους ενδιαφερει το τριπτυχο φωτο-youtube-facebook.

Παπαπα παντως ετσι σκεφτεστε και καναμε 10 χρονια Ελλαδα να δουμε HD και 10 χρονια adsl.

Αει γραφτειτε σε κανα retromaniax. :eviltongue:
 
Χρησιμοποιώ μηχανή με film δικέ μου!!!!!!

Δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι DSLάρες, ούτε οι ντίτζιταλ, ούτε οι "κάρτες" μνήμης!!!!!!

Άλλωστε όσο είχα πάνω μου τη ψηφιακή είχα καταντήσει να έχω μέσα τη κάρτα με φωτό 4 ετών που είχα ξεχάσει ότι είχα τραβήξει και παραλίγο να σβήσω.

Ποτέ πια ψηφιακή.

Επίσης η γενιά του youtube είναι γενιά με ημερομηνία λήξης. Όταν φτάσουν στην μέρα που θα πάρουν πτυχίο, δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσουν τίποτε στο youtube, μιας και οι μέρες τους από κει και τότε θα είναι καρμπόν. Σπίτι - δουλειά - σπίτι. Α, και 7 μέρες το χρόνο "διακοπές", τι να πρωτοκάνεις σε 7 μέρες..........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DON'T DO IT Νικόλα

(Με αυτά που διαβάζει θα δοκιμάζει να κρεμαστεί από κάνα καλώδιο του υπολογιστή του)
 
Shock είπε:
DON'T DO IT Νικόλα
(Με αυτά που διαβάζει θα δοκιμάζει να κρεμαστεί από κάνα καλώδιο του υπολογιστή του)
:) :D :) :D ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!!!!!!!
 
Είπαμε, καλό χαρακτηριστικό, όσο να ξεκινάνε οι καθαριστήρες του αυτοκινήτου μόνοι τους στη βροχή.
Φιλε μου μη το γελας καθολου... Δεν φανταζεσαι ποσο κολασμενη θα ηταν η ζωη μας χωρις αυτους του υαλοκαθαριστηρες! Κραμπα στο δαχτυλακι θα παθαιναμε...!

Real users do it the cable way
Δεν θα διαφωνισω, αλλα ολες οι συζυγοι εδω μεσα διαφωνουν καθετως, οριζοντιως, διαγωνιως, παραπλευρως... κλπ...

Ολα για τις γυναικες γινονται! Ποιος νομιζετε οτι βρισκεται πισω το ασυρματο δικτυο;; Ο εφευρετης;; Οχι... η γυναικα του!
 
Ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με τη γυναίκα μου.

5 χιλιόμετρα καλώδιο έχει το σαλόνι, ούτε που δίνει σημασία. Η δύναμη της συνήθειας βλέπεις!!!!!!!!!!!!
 
Xαχα... και ουτε σημασια δεν δινει ε;!

Να προσεξει μηπως σκουντουφλησει :D

Μπα, εμεις δεν εχουμε καλωδια οχι λογω της γυναικας μου, αλλα λογω της κορης μου.

Τα παιρνει παραμαζωμα ολα οταν παιζει.

Εδω που τα λεμε ειναι πιο βολικο το ασυρματο.

Μεχρι και το καλοκαιρι αρνιομουν να βαλω wifi, αλλα μολις τσιμπισα PS3 και Laptop, με εσωσε.

Ασε που εχω μια ταινια στο λαπτοπ και την "βουταει" ασυρματα το PS3 μεσω του wifi και μου την πεταει στην 55αρα χωρις σκληρους, φλασακια, σιντακια κλπ.
 
pooky(1) είπε:
Gadgets για μπας και πουλήσουν τίποτε.
Useless,
Καμαρι μου να σε δω σε κανα χρόνο τι θα λες! :p :D Δεν αστειεύομαι, κόβω το χέρι μου ότι οι περισσότεροι θα έχουμε από ενα γιατί πραγματικά βολεύει. Το parkpilot στο αυτοκίνητο ειναι γκατζετ; Οχι με την αρνητική έννοια, γιατί πραγματικά βολεύει. Ε, θεώρησέ το κι αυτό κατι τέτοιο. Τώρα θα μου πεις "Εγώ παρκάρω με το μάτι". Ε εγώ δε μπορώ, δεν ξέρω αν πιάνεις το υποννοούμενοΝ.
 
Rygar είπε:
Καμαρι μου να σε δω σε κανα χρόνο τι θα λες!
Ότι έλεγα και πριν από ένα χρόνο, και πριν από δύο και τα λοιπά.

Τι wifi και eye fi και άντε φάει. Το κινητό μου είναι 4 χρόνων και μια χαρά κάνει τη δουλειά του.

Όσο για το αν θα έχω μετά από ένα χρόνο κάτι τέτοιο, ειδικά για φωτογραφίες και βίντεο, ναι, έπεσες μέσα. Σιχαίνομαι και τις φωτογραφίες και τη "μαγνητοσκόπηση" ....

Έχω κερδίσει DSL ψηφιακή φωτογραφική σε εκδήλωση της εταιρείας της γυναίκας μου και δεν έχω κάνει καν το κόπο να μπω στο μαγαζί να τη πάρω κι ας περνάω κάθε εβδομάδα από μπροστά, τι μου λες τώρα παλικάρι;;;;

(Κάποιος άλλος βλάκας κέρδισε ένα 360 τότε και είχα τσαντιστεί, κι ας έκανε το 360 το 1/4 της τιμής της φωτογραφικής)........
 
Δεν ξερω αλλα οσο προχωραει η τεχνολογια θα μας κανει πολυ τεμπελαρους, οποτε συνεχιζουμε να ειμαστε εδω:

Ψηφιακη ----> SDHC---->Καλωδιο----->PC----->MySpace! (lol)
 
Συμφωνώ.

Όσο για το parktronik, κάμερες οπισθοπορίας, αισθητήρες βροχής, αυτόματο άναμα των φώτων, αυτόματο εξαερισμό και παρασκευή φραπέ στο αμάξι, ναι, όλα καλά. Συμφωνώ.

Όταν θα πάθει κάτι βλάβη από αυτά να δω πόσο θα ζητάνε για επισκευή. Και θα πάθει. Ξέρετε πότε; Δυο ώρες μετά τη λήξη της εγγύησης.......

Χωρίς πλάκα, ειδικά στο αυτοκίνητο δεν θέλω ούτε καν κεντρικά κλειδώματα ή ηλεκτρικά παράθυρα. Να μου πεις τώρα το αμάξι σου δεν βγαίνει αλλιώς...... Άσε πονεμένη ιστορία. Χαζοαμερικανοί.......
 
Φιλε pooky(1) θελω να επισημανω το εξης.

Ο καθενας απο εμας ακολουθει την τεχνολογια με τον ενα η με τον αλλο τροπο κι ας

κανει φρενο λιγο πριν απο τους υπολοιπους. Ολα αυτα που λες για τα νεα συστηματα στα

αυτοκινητα σε λιγα χρονια θα ειναι στανταρ εξοπλισμος ενω πριν 20 - 25 χρονια καποιος

θα ισως απαξιωνε τα ηλεκτρικα παραθυρα και αλλα συστηματα που εμεις πλεον θεωρουμε

δεδομενα. Τοτε καποιοι κοροιδευαν τους υπολογιστες γενικοτερα, παλιοτερα η γιαγια μου

θυμαμαι οτι ειχε μεινει εκπληκτη οταν πρωτοειδε το βιντεο, ενω την τηλεοραση που της ειχαμε

χαρισει τη χρησιμοποιουσε σπανια επειδη τα απογευματα ειχε συνηθισει να ακουει ραδιοφωνο.

Ολες οι καινοτομιες εχουν ανθρωπους που τις σνομπαρουν αλλα οπως και να'χει αυτες

καθε φορα ειναι η καθημερινοτητα του μελλοντος.
 
Shock είπε:
我可能会说中文
........



Δεν μας το μεταφράζεις κιόλας ρε Αντώνη γιατί το Google δεν τα καταφέρνει και πολύ καλά;

Our statements can 说中 Committee

Νομίζω ότι καταλαβαίνω που το πας, αλλά κάντο και πιό λιανά για μας τους αμόρφωτους...

ENTIT: προσπάθησα να μεταφράσω από Ιαπωνικά. Τελικά ήταν Κινέζικα.

Θα μπορούσα να μιλήσω κινέζικα λοιπόν... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα