Fac simile παγωτό

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.909
Γυρω στα τελη 80ς η γιαγια μου αγορασε 1-2 φορες απ το ψιλικατζιδικο της κυρα Λεμονιας μια γλυκια λιχουδια που ειχε σχημα και μεγεθος παγωτου χωνακι αλλά δεν ηταν παγωτο.

Ειχε αυτο το μπισκοτο που εχει το παγωτο χωνακι αλλά η γεμιση,μονο το χρωμα της θυμαμαι αλλά οχι τη γευση,μου θυμιζε κατι σαν νηστιμο χαλβα (αυτον του εμποριου)

Σας λεει κατι η περιγραφη αυτη;
 
Καποια αναμνηση ξυπνησες...κατι μου λεει....
 
Μάλλον μιλάς γι'αυτό που ονομάζαμε τότε "ζεστό παγωτό"...

Το χωνάκι ήταν όντως σαν τα χωνάκια των παγωτών αλλά η γέμιση ήταν ένα μαλακό πράμα με απροσδιόριστη γεύση...
 
Το προιόν δεν μου θυμίζει κάτι...Χωνάκι-ζαχαρωτό;
 
DINO είπε:
Μάλλον μιλάς γι'αυτό που ονομάζαμε τότε "ζεστό παγωτό"...Το χωνάκι ήταν όντως σαν τα χωνάκια των παγωτών αλλά η γέμιση ήταν ένα μαλακό πράμα με απροσδιόριστη γεύση...
DINO δεν ξαναακουσα αυτο το χαρακτηρισμο,το πιθανοτερο ειναι να προκειται για το ιδιο

BETTY BOOP είπε:
Το προιόν δεν μου θυμίζει κάτι...Χωνάκι-ζαχαρωτό;
Χριστινα τι εννοεις οταν λες "χωνακι-ζαχαρωτο"; κατι που να μοιαζει με τα μαρσμάλοους; καμμια σχεση
 
Εγώ θυμάμαι τα χωνάκια ζαχαρωτά τη δεκαετία του 90.Το μπισκότο ήταν χειρότερης ποιότητας από αυτό που παγωτού,πολύ μαλακό και το υπόλοιπο ήταν ζαχαρωτό το έγλειφες μέχρι να τελειώσει,αν και έπαιρνε πολλή ώρα.
 
Εχω δει τετοιο αλλα δεν δοκιμασα ποτε. Εντυπωση μου ηταν οτι το "παγωτο" ηταν τραγανος μπεζές.
 
Πίσω
Μπλουζα