Facebook και Retromaniax

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.105
Αντιδράσεις
68.803
Έχω παρατηρήσει ότι τους τελευταίους μήνες στην σελίδα του Retromaniax στο Facebook, γίνεται ένας πραγματικός χαμός από μηνύματα. Πως και δεν συμβαίνει κάτι παρόμοιο και εδώ; Μήπως όλοι αυτοί δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει και η εδώ σελίδα; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε γίνεται αυτό, δηλαδή να μη γνωρίζουν το φορουμ. Αν και δεν έχω φάτσαμπουκ εδώ και χρόνια, για να μπω και να δω πώς φαίνεται η σελίδα σίγουρα θα φαίνεται εκεί το λινκ που οδηγεί εδώ. Απλώς οι περισσότεροι περνούν περισσότερο χρόνο εκεί μέσα, γιατί βεβαίως είναι πιο δημοφιλές σάιτ. Οπότε ποστάρουν πιο εύκολα.
 
Απλά εκεί γίνεται πιο πολύς χαβαλές, αναφορές σε πιο γενικευμένα θέματα, κτλ, καθώς εκεί τα μηνύματα δεν είναι μόνιμα όπως ενός forum.
 
Προσωπικά όταν ξεκίνησε αυτός ο χαμός με απώθησε πάρα πολύ, γιατί ήταν τόσο συχνό που άγγιζε τα όρια του spam και σε αντίθεση με τις πολύ ωραίες και ενημερωτικές συζητήσεις που κάνουμε στο forum, στο Facebook group βασίλευε ένα ατέλειωτο κατεβατό που ήταν περίπου έτσι:

-Φοφίκο!

-Πωωωωωωωωωω ρε μεγάλε τι μου θύμισες τώρα!!!11!!

-Ααααααααααααα πόσο μου αρεσαααααααααααν

-Μανίνα!

-Ωωωωωωωωωωω τι περιοδικάρα ήταν αυτηηηηηηηηηηηηηη

-Κυνηγητό παίζατε;

-Ναιαιαιαιαιαια τι ωραία που ήταν!

-Κι εγώ θέλω να ξαναπαίξω κυνηγητό!

Μετά από λίγες μέρες, κάποιος άλλος ξαναθυμόταν τα Φοφίκα και άρχιζαν πάλι από την αρχή. Έκανα μια προσπάθεια να πω στους φίλους που έγραφαν ότι θα το ευχαριστηθούν πολύ περισσότερο αν παρακολουθήσουν τις συζητήσεις στο forum, αλλά δεν τα κατάφερα. Τελικά εδώ και εβδομάδες απενεργοποίησα τα μηνύματα ώστε να μην τα βλέπω κι ησύχασα.

Δεν ανήκω στους εχθρούς του Facebook, αντιθέτως μου αρέσει πάρα πολύ αλλά ο κάθε σκοπός έχει το εργαλείο του. Όσον αφορά τη διατήρηση των αναμνήσεων, το FB είναι παντελώς άχρηστο και σίγουρα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την οργάνωση ενός forum.
 
Σίγουρα στο forum γίνεται πολύ πιο οργανωμένη συζήτηση. Αυτό με τα επαναλαμβανόμενα μηνύματα, συμφωνώ πως καταντούσε κουραστικό.
 
alkis21 είπε:
Προσωπικά όταν ξεκίνησε αυτός ο χαμός με απώθησε πάρα πολύ, γιατί ήταν τόσο συχνό που άγγιζε τα όρια του spam και σε αντίθεση με τις πολύ ωραίες και ενημερωτικές συζητήσεις που κάνουμε στο forum, στο Facebook group βασίλευε ένα ατέλειωτο κατεβατό που ήταν περίπου έτσι:
-Φοφίκο!

-Πωωωωωωωωωω ρε μεγάλε τι μου θύμισες τώρα!!!11!!

-Ααααααααααααα πόσο μου αρεσαααααααααααν

-Μανίνα!

-Ωωωωωωωωωωω τι περιοδικάρα ήταν αυτηηηηηηηηηηηηηη

-Κυνηγητό παίζατε;

-Ναιαιαιαιαιαια τι ωραία που ήταν!

-Κι εγώ θέλω να ξαναπαίξω κυνηγητό!

χαχαχαχαχα ακριβώς αυτό ρε Αλκη!
 
Ο Άλκης21 τα είπε όλα.

Αν και κάναμε μια προσπάθεια και με τον Τσαλκ και με τον Wally και προσκαλέσαμε τα παιδιά από κει που δεν είναι μέλη στο φόρουμ να μπουν και να γράψουν εδώ μόνο 2-3 ανταποκρίθηκαν. Το βρίσκουν πιο άμεσο να γράψουν εκείνη την ώρα κάτι που τους έρχεται στο μυαλό (όσα θυμάμαι χαίρομαι που λέω εγώ). Μάλιστα από κάποιον πήρα απάντηση του στυλ "Που να ψάχνουμε τώρα που είναι το τάδε? Γράφουμε εδώ οτι θέλουμε"

Πάντως πολλές φορές το υλικό στις φωτογραφίες που ποστάρεται είναι πολύ καλό και χάνεται στον σωρό.
 
Kambia είπε:
Πάντως πολλές φορές το υλικό στις φωτογραφίες που ποστάρεται είναι πολύ καλό και χάνεται στον σωρό.
Kambia αρκετα απ αυτα δε χανονται,μολις τα εντοπιζω τα προσθετω στο φορουμ

Δεν ειμαι μελος στο facebook του retromaniax για τους λογους που εξηγησαν τα παιδια πιο πανω αλλά παρακολουθω μηπως βρω κατι που να αξιζει να προστεθει και εδω

Με την ευκαιρια να πω οτι καιρο πριν,καποιο μελος στο facebook του retromaniax ειχε ποσταρει τηλεοπτικα προγραμματα αλλά δεν εγραφαν ημερομηνια(τα κατεβασα και τα εχω κρατησει στον ΗΥ αλλά δεν τα προσθεσα εδω αφου δεν ειχαν ημερομηνια,να τα προσθεσω οπου να ναι);
 
Πέρα από αυτό που είπε ο alkis, το facebook είναι ένα εργαλείο που εξυπηρετεί όλες τις ανάγκες σε παγκόσμια κλίμακα.... Ενώ το φορουμάκι μας είναι φτιαγμένο από εμάς... για εμάς! :flower:

Ό,τι ζητάμε, μας το δίνει η πλατφόρμα μας (vb), είμαστε σε dedicated server (και δεν εξαρτόμαστε από χ,y server του facebook) και ορίζουμε τις δυνατότητές μας, σύμφωνα με τις ανάγκες μας & τις επιθυμίες σας! :) Αυτά, δεν γίνονται σε κανένα facebook....
 
Όντως οφείλεται στη δημοφιλία του facebook και στο ότι το χρησιμοποιεί τόσος πολύ κόσμος σε καθημερινή βάση.

Και πράγματι είναι σαφώς πιο οργανωμένα τα θέματα και οι συζητήσεις εδώ στο φόρουμ...
 
Εκεί δεν είναι καν θέματα, είναι κουβεντούλα για να περνάει η ώρα! :)
 
Πίσω
Μπλουζα