"Fake" τεχνολογία του αύριο, ή ποιοί σας φάγαν τα λεφτά...

panp

Banned
Joined
25 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.469
Αντιδράσεις
202
Eδώ αποφάσισα να ασχοληθώ με προϊόντα-αρπαχτές, πολλά μεν υποσχόμενα, αλλά που τελικά...σας έφαγαν τα λεφτά. Και κυρίως τις δεκαετίες 70-80.

Κάνω την αρχή με το περίφημο αντικείμενο που έκανε την ασπρόμαυρη τηλεόραση...έγχρωμη ! Αλήθεια, το θυμάστε; Ήταν μια ζελατίνα, χρωματισμένη με τρία χρώματα καθ' ύψος, που τη βάζατε μπροστά στην ασπρόμαυρη τηλεόρασή σας, την οποία μετέτρεπε..."και καλά" σε έγχρωμη ! Μέσα από τη ζελατίνα τελικά βλέπατε ένα τρικολόρ πλάνο, το οποίο φυσικά είχε τόση σχέση με την έγχρωμη εικόνα όσο και ο φάντης με το ρετσινόλαδο...

Μιλάμε για το απόλυτο φίδι, το πέτυχα να το έχουν αγοράσει μόνο σε μερικά καφενεία. Το θυμάστε;

Άλλη μια φορά, είχα στείλει τον πατέρα μου να μου αγοράσει ένα ραδιόφωνο σε κιτ, που το έφτιαχνες μόνος σου, πάνω σε...χάρτινη πλακέτα κυκλώματος, μετά το συνέδεες με...τη βρύση (!) και άκουγες ραδιόφωνο !

Παιδιά, δεν ήταν πλάκα, μπαίναν κανονικές διαφημίσεις στις εφημερίδες, και η όλη η φάση φαινόταν "αληθοφανής'. Τα λεφτά μας βέβαια, τα κλαίγαμε μετά με μαύρο δάκρυ...

Αλήθεια, τι "τεχνολογικό επίτευγμα" βρέθηκε στο δρόμο σας που σας έκανε τελικά να κλάψετε τα λεφτουδάκια σας;

Και μην ξενχνάτε ότι "fake" τεχνολογία υπάρχει μέχρι και σήμερα, πάντα ανάλογα με τις κοινωνικές απιτήσεις. Από κρέμες αδυνατίσματος μέχρι συσκευές που θα σας ζεστάνουν 150 τετραγωνικά με μισό ευρώ την ημέρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να βγω ,λίγο off topic.Κάποιοι συγγενείς μου γύρω στο 1995 είχαν παραγγείλει ένα σταυρό,με κουπόνια από περιοδικό και 27.000 δρχ.Ο σταυρός αυτός υποτίθεται ότι έλυνε όλα τα προβλήματα και πραγματοποιούνταν ότι κάποιος ευχόταν!Όχι μόνο δεν έκανε τίποτα ο σταυρός,αλλά λίγο καιρό αφότου μπήκε στο σπίτι,,χώρισαν αυτοί!

Αν βρω κάτι τεχνολογικό,σίγουρα θα το γράψω!Αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που είχαμε αγοράσει συσκευές,ένα cd-player με διπλή κασέτα + cd όπως επίσης φούρνο μικροκυμάτων,και είχαν κρατήσει λιγότερο από 2 μήνες!Τότε δεν παίρναμε από μεγάλα μαγαζιά,αλλά από μικρά,και με δόσεις!Συνήθως η εγγύηση δεν κάλυπτε τις βλάβες (ή τουλάχιστον έτσι μας έλεγαν)!
 
Χα, τι μου θύμησες. Μια εποχή το ταχυδρομικό μας κουτί το είχαν κατακλείσει διαφημιστικά τύπου τελεμάρκετινγκ. Τα κλασσικά, "αν παραγγείλετε μέχρι το τάδε ποσό έχετε σίγουρα μπει στην κλήρωση για ένα σκάφος, και πολλά εκατομύρια κλπ κλπ". Οι δικοί μου για κάποιο λόγο τα πίστευαν και παράγγειλαν κάποια προϊόντα. Μία γυναικεία χτένα που υποτίθεται χτενιζόσουν και τα μαλλιά έβγαιναν σπαστά που δεν ήταν άλλο από μία απλή χτένα που δεν έκανε τίποτα. Κάτι ψεύτικα λουλούδια που μύριζαν ωραίο άρωμα και δεν ήταν τίποτα άλλο από μια πλαστικουριά που βρώμαγε από μέτρα μακριά. Πόσα λεφτά πετάχτηκαν κι εκεί.
 
Καλα, τα πρώτα telemarketing, με τα φυλλάδια στο σπίτι, ήταν τα μεγαλύτερα fake επιτευγματα όλων των εποχών! Και δυστυχώς, την πάτησε πολύς κόσμος! Ακόμα θυμάμαι εκείνη την τετράγωνη συσκευή, που έβαζες στην εσοχή του ενα πακέτο τσιγάρα, πιεζες το κουτί απο πάνω, και κραααακ, ως δια μαγείας, έκανε τα τσιγάρα πιο ελαφρυά, μάλιστα υπόσχοταν και διακοπή καπνίσματος σε ελάχιστο χρόνο :D :D :D

Τώρα, για πιο τεχνολογια φάση, νομίζω οτι ο βασιλιάς ήταν και θα παραμείνει η "εικονική πραγματικότητα". Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να το πει κάποιος fake, αλλά αποτυχία ήταν σίγουρα!
 
Το ανεφερα και αλλου..γυαλια με ακτινες Χ.

Τελικα ηταν ενα ζευγαρι γυαλια με πλαστικο σκελετο λεπτο σαν φλουδα λες και ηταν κομμενο απο δισκετες παλιες(3,5" τις λεγαμε;;; ;)

Στο κεντρο απο το γελοιο σε στυλ κλασσικο Rayban γυαλι ηταν μια τρυπουλα και ειχε μεσα.....ενα φτερο!!!

Κοιτουσες..θολωνε το ματι και εβλεπες και καλα ενα περιγραμμα γυρω απο τα αντικειμενα...

Αντε πειτε μου ποιος εκανε τοσο κοπο να φτιαξει αυτη την αηδια(εκτος απο την προφανη απατεωνια) και να βρει οτι με το φτερο δημιουργειται ενα ψευτοπεριγραμμα :banghead:
 
....το νερό του Καματερού.... :p

Πέραν πλάκας συχνά στα 80'ς -και συχνότερα παλαιότερα- η απουσία ελεγκτικών μηχανισμών μα κυρίως η αφέλεια και η άγνοια του κόσμου επέτρεπε τέτοιες απατεωνιές να δίνουν εύκολο και γρήγορο χρήμα στους "αλεξιπτωτιστές" της αγοράς!

Το παράδειγμα με τις ακτίνες χ στα γυαλιά που έγδυναν είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού.

Τα διάφορα ηλεκτρονικά παιχνίδια που υπόσχονταν εκατοντάδες τίτλους και σου έδιναν στην πράξη παραλλαγές ενός είναι ένα ακόμα παράδειγμα. Στις μέρες μας υπάρχουν ακόμα και μας δουλεύουν αλλιώς εκεί που πονάμε δηλαδή στην οικονομία...μαγνητάκια για οικονομία στα αυτοκίνητα, ειδικοί μετασχηματιστές σε οικιακές συσκευές για μείωση της κατανάλωσης κ.α.
 
Θυμάμαι είχαν παραγγείλει μερικά οι γονείς μου: Ο πατέρας μου ένα σούπερ ντούπερ ρολόι που μόνο καφέ δεν έψηνε, ήταν χρονόμετρο, βυθόμετρο, έκανε μέτρηση ατμοσφαιρικής πίεσης (??) και άλλα πολλά. Προς απογοήτευση του ήταν ένα ρολόι που απλά έδειχνε την ώρα. Δούλευαν τα 2 από τα 4 κουμπάκια που είχε, απλά για να ρυθμίζει η ώρα, τα υπόλοιπα ήταν ένα κομματάκι πλαστικό κολλημένο στο ρολόι για μόστρα. Όπως το πήρε μου το έδωσε εμένα και απ'οτι θυμάμαι δεν έζησε και πάρα πολύ.

Ήταν ένας μικρός κατάλογος σαν φυλλάδιο που τον έδινε το Τηλέραμα (και άλλα περιοδικά φαντάζομαι). Στο πίσω μέρος είχε ένα κουπόνι παραγγελίας.
 
Τι μου θυμήσατε με τα γυαλιά ακτινών Χ. Τα διαφημίζαν ότι μπορείς να βλέπεις γυμνές γυναίκες. Πόσοι λιγούρ... εχμμ άντρες θα την πάτησαν. Γενικά σε αυτά ισχύει η παροιμία όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι.
 
θυμάμαι και κάτι μαχαίρια που δήθεν έκοβαν τα πάντα ( απομίμησή κάποιας μάρκας, που διαφήμιζε μέσα του '90 στον Αντ1). Άντε με τα μικρά κάτι γινόταν, αλλά τα υποτίθεται μεγάλα και δυνατά, δεν ήταν ικανά να κόψουν ούτε πατάτες...
 
RIO είπε:
θυμάμαι και κάτι μαχαίρια που δήθεν έκοβαν τα πάντα ( απομίμησή κάποιας μάρκας, που διαφήμιζε μέσα του '90 στον Αντ1). Άντε με τα μικρά κάτι γινόταν, αλλά τα υποτίθεται μεγάλα και δυνατά, δεν ήταν ικανά να κόψουν ούτε πατάτες...
αν θυμάμαι καλά τα μαχαίρια λέγονταν SHOGUN!
 
RIO είπε:
θυμάμαι και κάτι μαχαίρια που δήθεν έκοβαν τα πάντα ( απομίμησή κάποιας μάρκας, που διαφήμιζε μέσα του '90 στον Αντ1). Άντε με τα μικρά κάτι γινόταν, αλλά τα υποτίθεται μεγάλα και δυνατά, δεν ήταν ικανά να κόψουν ούτε πατάτες...
άλλο μαχαίρι για το ωμό κρέας, άλλο μαχαίρι για το ψημένο κρέας, άλλο μαχαίρι για το ψωμί, άλλο μαχαίρι για το τυρί, άλλο μαχαίρι για το ψάρι για να το κόβεις σε φιλέτο, άλλο μαχαίρι για φρούτο, άλλο μαχαίρι για λαχανικά, άλλο μαχαίρι για να κάνεις διακοσμητικά σχέδια...και αν θυμάμαι καλά έδιναν και σετ μαχαίρια φαγητού; Όλα αυτά σε πολυτελή θήκη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το άρωμα που κάνει τις γυναίκες να πέφτουν στα πόδια σου !
 
Θυμαμαι οτι πουλουσαν ενα μενταγιον με βιο-μαγνητη η ξερω γω τι, που υποτιθεται σου εφερνε τυχη :D
 
καποτε ο θειος μου απο ενα προσπεκτους απο αυτα που ερχοντουσαν με το ταχυδρομειο και ηταν παντου καποτε ειχε αγορασει ενα περιστροφο που διαφημιζανε γιατι νομιζε οτι θα ειναι αληθινο (ηταν κυνηγος) και ηρθε ενα πολυ αληθοφανες πραγματικα ομως ηταν με καψουλια και κατεληξε τελικα σε μενα χαχαχαχα ηταν και ακριβο νομιζω εκανε 4 χιλιαδες δραχμες επισης κατι φωτιστικα με μπαταρια που ειχε αγορασει η μητερα μου και κολλαγανε στις ντουλαπες τα οποια φωτιζαν πιο λιγο και απο πυγολαμπιδα μεχρι πριν μερικα χρονια εβρισκα ακομα τα προσπεκτους αυτα σε περιοδικα ομως εχω αρκετο καιρο να δω τωρα μαλλον τους οηρανε χαμπαρι μετα απο τοσα χρονια :p τωρα που το θυμηθηκα με αφορμη αυτο που ειδα πιο πανω θυμαστε μια εποχη που διαφιμηζανε συνεχεια στον αντ1 εναν σταυρο που υποτιθεται οτι ειχε μεσα στο κεντρο μια γαλαζοπρασινη πετρουλα απο τον ναο της γεννησης στην βηθλεεμ??μεγαλη μουφα την ειχε αγορασει η γιαγια μου και εκλαιγε τα λεφτα της απλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχαμε πάει με τον πατέρα και την αδελφή μου να πάρουμε μικροσκόπιο (άλλο παιδικό απωθημένο) και η πωλήτρια μας παρουσίασε ένα ιταλικό μάπα μικροσκόπιο, το οποίο είχε οθόνη αντί φακού (προσοφθάλμιο, πως λέγεται) και αυτή μας το παρουσίασε...σαν το τελειότερο πράγμα που έγινε ποτέ. Μάλιστα, το κουμπί που εστίαζε αυτή μας είπε ότι έκανε την εικόνα έγχρωμη. Ζήτημα είναι να είχε μεγέθυνση 20 Χ, όταν τα καλά απτικό πιάνουν τουλάχιστον 1000 Χ. Το μόνο έτοιμο δείγμα ήταν ένα κομμάτι καλσόν (tessuto di nylon). Όσο για την οθόνη-τίποτα, δηλ. ήταν ουσιαστικά για πέταμα. Μια άλλη φορά πήγαμε να πάρουμε ραδιοκασσετόφωνο με τον πατέρα μου, και ο πωλητής μας έδωσε ένα, που προφανώς χρησιμοποιούσε για να ακούει μουσική ο ίδιος, δηλ. μεταχειρισμένο! Μας το παρουσίασε πάλι σαν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, έπιανε βραχέα, fine tuning κλπ.
 
δεν είχαμε αγοράσει τίποτα από τηλεαγορές/τηλεπωλήσεις...

διαφήμιζαν κάποτε κάτι ακουστικά (άκουγες μέχρι και το πέταγμα της μύγας!) με τα οποία ρύθμιζες την ένταση που ήθελες να ακούς, θυμάμαι η διαφήμιση έλεγε ''...αλλά μην επιχειρήσετε να κρυφακούσετε τους άλλους γιατί θα έχετε προβλήματα με το νόμο...''
 
BETTY BOOP είπε:
δεν είχαμε αγοράσει τίποτα από τηλεαγορές/τηλεπωλήσεις...
διαφήμιζαν κάποτε κάτι ακουστικά (άκουγες μέχρι και το πέταγμα της μύγας!) με τα οποία ρύθμιζες την ένταση που ήθελες να ακούς, θυμάμαι η διαφήμιση έλεγε ''...αλλά μην επιχειρήσετε να κρυφακούσετε τους άλλους γιατί θα έχετε προβλήματα με το νόμο...''
Ναι, την τελευταία φράση-προειδοποίηση την θυμάμαι πολύ καλά.
 
BETTY BOOP είπε:
δεν είχαμε αγοράσει τίποτα από τηλεαγορές/τηλεπωλήσεις...
διαφήμιζαν κάποτε κάτι ακουστικά (άκουγες μέχρι και το πέταγμα της μύγας!) με τα οποία ρύθμιζες την ένταση που ήθελες να ακούς, θυμάμαι η διαφήμιση έλεγε ''...αλλά μην επιχειρήσετε να κρυφακούσετε τους άλλους γιατί θα έχετε προβλήματα με το νόμο...''
Τα ειχαμε παρει, δεν ηταν και τοσο ψεμα. Ανεβαζανε την ενταση αρκετα, το κακο ηχειο ηταν το προβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα