Famicom av mod

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Αγόρασα μέσω ebay ένα famicom από πωλητή της Άπω Ανατολής :)

Με τη βοήθεια φίλου θα κάνουμε μια τροποποίηση στο μηχάνημα προκειμένου να λειτουργήσει στις Ευρωπαϊκές tv (για όσους δεν ξέρουν, το famicom έχει μόνο έξοδο rf που εκπέμπει στο σήμα ntsc, σε αντίθεση με τις δικές μας tv δέχονται μόνο pal μέσω της κεραίας)

Ψάχνοντας στο net βρήκα διάφορα σχηματικά/tutorials για αυτό το mod, τα οποία όμως διαφέρουν μεταξύ τους. Άλλοι λένε πως το τάδε mod βγάζει εικόνα με πρόβλημα στην εικόνα, το δείνα mod έχει πρόβλημα στον ήχο και ούτω καθεξής.

Έχει επιχειρήσει κάποιος από εσάς να κάνει αυτή την τροποποίηση σε famicom ? Ποιο mod δοκιμάσατε?

Τα tutorials που βρήκα είναι 1 και 2
 
Να ρωτήσω μια ερώτηση που μου ήρθε. Γιατί να αγοράσει κάποιος Ιαπωνικό NES; Φαντάζομαι αφού θα γίνει η μετατροπή δε θα παίζει Ιαπωνικά παιχνίδια ώστε να πεις ότι θα παίζει και τα δύο.
 
Ισως ο φιλος theoritikos βρηκε κανενα καλο πακετακι με το famicom οποτε και το τσιμπησε σε καλη τιμη που αναλογη δεν θα μπορουσε να βρει σε NES.
 
Την κονσόλα την βρήκα σε πολύ δελεαστική τιμή, σε αντίθεση με τους αντάπτορες που κυκλοφορούν εκεί έξω. Επίσης ήθελα πολύ καιρό να αγοράσω ένα famicom, για να μάθει Ιαπωνικά στο NES που έχω :D

Η τροποποίηση δεν αναιρεί την δυνατότητα της κονσόλας να παίξει ιαπωνικά παιχνίδια. Είναι αποκλειστικά και μόνο για να δείξει σήμα σε μοντέρνα τηλεόραση μέσω audio/ video jacks.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, είναι πως η κονσόλα πέρασε από κλίβανο γιατί ήταν αρκετά βρώμικη :p
 
Οκ, κατάλαβα. Περιμένουμε λοιπόν το αποτέλεσμα. Καλή επιτυχία. :)
 
Υπαρχει τροπος, αλλα δεν θεωρειται ουτε απλος ουτε ευκολος.

Ο ισως καλυτερος, ειναι ο παρακατω:

http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?49263-GUIDE-AV-mod-your-Famicom

Ειναι καποιες μεθοδοι ακομα, αλλα απο οτι θυμαμαι ο συγκεκριμενος λεγεται πως ειναι ο καλυτερος. Σε καθε περιπτωση, παντα προσοχη στην επεμβαση του famicom!
 
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από δυο μήνες αναμονής :)

Μετά από αρκετές δοκιμές και πειραματισμούς καταλήξαμε στο σχηματικό που παρέθεσα στο 2ο link .

Η εικόνα είναι καλή αλλά ο ήχος ακούγεται με ένα επίμονο βουητό.

Το επόμενο βήμα είναι να βρούμε τι φταίει με τον ήχο. Όταν φτιαχτεί και αυτό το πρόβλημα τότε θα έχουμε ενα 100% λειτουργικό famicom που παίζει σε Ευρωπαϊκή Tv :)
 
theoritikos είπε:
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από δυο μήνες αναμονής :)
Μετά από αρκετές δοκιμές και πειραματισμούς καταλήξαμε στο σχηματικό που παρέθεσα στο 2ο link .

Η εικόνα είναι καλή αλλά ο ήχος ακούγεται με ένα επίμονο βουητό.

Το επόμενο βήμα είναι να βρούμε τι φταίει με τον ήχο. Όταν φτιαχτεί και αυτό το πρόβλημα τότε θα έχουμε ενα 100% λειτουργικό famicom που παίζει σε Ευρωπαϊκή Tv :)
Κάνω quote στον εαυτό μου για να επανέλθω στο θέμα καθώς βρέθηκε λύση για τον ήχο.

Το καλώδιο που βάλαμε για να συνδέσουμε τα rca βύσματα, είχε δυο καλώδια και μια γείωση.

Το αλλάξαμε και βάλαμε ένα θωρακισμένο καλώδιο, στο οποίο τα καλώδια μέσα έχουν ξεχωριστή γείωση.

Το μόνο μου πρόβλημα τώρα είναι η crt ΤV που έχω. Το ntsc σήμα το δείχνει ασπρόμαυρο :(
 
Πίσω
Μπλουζα